Książeczka kontrastowa - miękka, do łóżeczka

Książeczka kontrastowa wspiera rozwój dziecka już od pierwszego miesiąca. Odpowiednio dobrane kolory sprawiają, że pobudza zmysły malucha i dostarcza bodźców wzrokowych. Jak wybrać odpowiednią książeczkę kontrastową? Na co zwrócić uwagę?
Dziecko bawiące się książeczką kontrastową
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest książeczka kontrastowa?

Książeczka kontrastowa to wyjątkowa zabawka, która stymuluje rozwój psychomotoryczny dziecka, pozwala trenować zdolności manualne, ale przede wszystkim wspiera prawidłowe kształtowanie zmysłów wzroku, słuchu, czucia, czy położenia w przestrzeni oraz wzajemną ich integrację i koordynację.

Wykonana z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów o zróżnicowanej fakturze, książeczka powinna zawierać:

 • elementy kontrastowe, w kolorach czerni, czerwieni i bieli;
 • elementy szeleszczące, grzechotki, budzące żywe zainteresowanie malucha już od pierwszych tygodni życia;
 • elementy do chwytania, gryzaki dla niemowląt, pozwalające opanować umiejętność trzymania i przyciągania przedmiotów do buzi;
 • elementy przyczepiane na rzepy, kształtujące zdolności manualne;
 • lusterko, w którym niemowlę będzie obserwować swoje odbicie.

Jak działają kontrastowe książeczki?

Kontrastowe książeczki dostosowane są do poziomu dojrzałości poszczególnych zmysłów noworodka i niemowlęcia, jednocześnie aktywnie wspierają systematyczny trening kompetencji sensorycznych, poznawczych, manualnych, ruchowych, w szybkim tempie pomagając maluchowi się rozwijać.

Kontrastowość zastosowanych elementów oraz ich prosta, geometryczna forma stosowane są na podstawie badań naukowych. Dowodzą one, że dziecko u progu okresu niemowlęcego (około 1 miesiąca życia), postrzega jedynie trzy kolory:

 • czarny,
 • biały,
 • czerwony.

Bazując na tych właśnie trzech wybranych barwach, książeczki edukacyjne wzbudzają naturalne zainteresowanie dziecka i wykorzystują jego aktualne możliwości. Co najistotniejsze, od zainteresowania tylko jeden krok dzieli malucha do działania. Położona w zasięgu jego wzroku książeczka kontrastowa w naturalny sposób będzie zachęcać malucha do:

 • podnoszenia główki,
 • prób wyciągnięcia ręki i dotknięcia obserwowanego obiektu,
 • prób chwycenia książeczki lub wybranych jej elementów, a następnie przyciągnięcia jej do buzi lub wykonania innych manipulacji.

Co warto podkreślić, każda z wymienionych czynności należy do fizjologicznych etapów rozwoju dziecka.

Książeczka kontrastowa do łóżeczka

W jaki sposób dziecko może się bawić tego typu zabawką? Z pomocą rodzica lub samodzielnie. Niezwykle stymulujące, a przy tym wspierające budowanie więzi, jest wspólne „oglądanie” książeczki. Rodzic może pokazywać dziecku zabawkę, szeleszcząc nią i grzechocząc. Jeśli dziecko będzie już na to gotowe, zacznie unosić główkę, najpierw na kilka milimetrów i na kilka sekund.

Następnie zwiększając siłę mięśni karku, będzie potrafiło utrzymać ją coraz dłużej. To doskonały trening nie tylko zmysłu wzroku, ale też zdolności motorycznych.

Książeczka kontrastowa do łóżeczka może być stosowana dzięki wyposażeniu w specjalne zaczepy. Rozkłada się ją wówczas i mocuje do bocznych barierek, tuż przed oczami leżącego na plecach niemowlęcia. W ten sposób maleństwo szybko zacznie bawić się nią samodzielnie.

Z biegiem dni będzie nie tylko obserwować, ale też unosić ku niej główkę i ręce, usiłując chwycić interesujące elementy. W ten sam sposób książeczkę kontrastową można przypiąć do pałąków maty sensorycznej, tworząc wyjątkowy zestaw, który zapewni dziecku mnóstwo zabawy, jednocześnie trenując jego zmysły i umiejętności.

Książeczki kontrastowe „0 lat”

Książeczki kontrastowe „0” mogą, a nawet powinny się znaleźć w zasięgu malucha już w okresie noworodkowym, a więc w pierwszych tygodniach życia. Dzięki temu już na bardzo wstępnym etapie możliwe będzie kształtowanie harmonijnego rozwoju i zapobieganie ewentualnym zaburzeniem integracji sensorycznej w późniejszych miesiącach i latach życia.

Książeczka kontrastowa – miękka i miła w dotyku

Trzeba pamiętać, że książeczka kontrastowa powinna być miękka i miła w dotyku, jeśli ma służyć zaledwie kilkutygodniowemu dziecku. Należy zwracać więc uwagę na materiały, z jakich jest wykonana zabawka i wybierać te wyprodukowane z pluszu, naturalnej bawełny oraz niezbyt sztywnego plastiku.

Wszystkie elementy powinny być stabilnie zamocowane. Niezwykle istotne jest też, by zabawka i użyte do jej skonstruowania materiały były atestowane i posiadały certyfikat bezpieczeństwa (CE).

Czytaj też:

Bibliografia

 • Your Baby's Eye Development, https://www.bausch.com
 • Jak widzi dziecko, https://www.srnis.org
 • https://canpolbabies.com/pl_PL/canpol-babies-pluszowa-kontrastowa-ksiazeczka-edukacyjna-sensory-toys-p1842306

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij