Kto i dlaczego jest narażony na łysienie skóry głowy?

Najczęstszą przyczyną utraty włosów jest tendencja do łysienia, którą dziedziczmy po rodzicach. Utrata włosów może wystąpić nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Istnieje szereg chorób bądź typów leczenia, które powodują wypadnie włosów.
 

Łysienie androgeniczne uwarunkowane genetycznie

Łysienie androgeniczne, charakterystyczne dla mężczyzn dotyka ponad 50% osób obu płci około 50 roku życia. To najczęstszy rodzaj łysienia. O tym, czy spotka także nas najczęściej decydują geny.  Łysienie androgeniczne jest wywołane działaniem męskich hormonów płciowych, jednak dotyka także kobiety. Trudno walczyć z tym procesem, ale obecnie medycyna estetyczna oferuje metody, które pomogą w zatrzymaniu łysienia oraz pobudzą włosy do wzrostu.

Dowiedz się więcej o leczeniu łysienia w klinice medycyny estetycznej

Inne czynniki determinujące wypadanie włosów

Utrata włosów może wystąpić nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Istnieje szereg chorób bądź typów leczenia, które powodują wypadnie włosów. Utratę włosów mogą powodować także :

·         leki stosowane w terapii nowotworów

·         leki przeciwzakrzepowe i przeciwtarczycowe;

·         niedoczynność tarczycy;

·         zaburzenia czynności podwzgórza i przedniego płata przysadki;

·         choroby zakaźne, jak np.: kiła, dur brzuszny

·         ciąża

·         niedobór żelaza

·         zaburzenia hormonalne

Czytaj też: Łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn – jak leczyć?

Łysienie plackowate i jego przyczyna

Łysienie plackowate może dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. Jego przyczyną są zaburzenia układu immunologicznego. Łysienie plackowate polega na nagłej utracie włosów na niewielkim obszarze skóry głowy u osób, które nie wykazują jakichkolwiek zmian skórnych i chorób ustrojowych.

Ogniska najczęściej umiejscawiają się w obrębie skóry brody i głowy. Czasami może dojść do utraty owłosienia na całym ciele. Rokowania są najlepsze, gdy łysienie ograniczone jest do kilku ognisk. Wówczas często w okresie kilku miesięcy następuje odrost włosów, bez konieczności leczenia. Częste jest jednak występowanie nawrotów.

RED ELKA

Czytaj też: Rzedną ci włosy - sprawdź przyczynę

Zobacz także: Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA