Nowy sklep

już ON-LINE

Kto jest narażony na raka piersi?

Mimo ogromnej zachorowalności na raka piersi i rozwoju badań nad tym nowotworem, wciąż nie wiemy, jakie są przyczyny powstawania nowotworu gruczołu sutkowego.

Spis treści

Rak piersi to najczęstszy (≈ 21%) złośliwy nowotwór występujący u kobiet. W Polsce co roku zapada na niego blisko 15 tysięcy pań – w różnym wieku. Jedna trzecia z nich umiera – głównie z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby. Ale na raka piersi nie chorują wyłącznie kobiety: rozwija się on także u mężczyzn (w Polsce około 150 przypadków rocznie) – choroba ma wówczas bardzo złe rokowanie.

Przyczyny powstawania raka piersi nie zostały do tej pory dostatecznie poznane. Istnieje natomiast szereg czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka piersi.

Czytaj także: Czym jest mastopatia i jakie są metody wykrywania raka

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Co zwiększa ryzyko raka piersi

Do udokumentowanych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia raka gruczołu sutkowego należą m.in.:

  • wiek > 35 lat (szczyt zachorowań pomiędzy 50. a 70. rokiem życia),
  • wcześniejszy rak drugiej piersi,
  • wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza,
  • późne macierzyństwo,
  • długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i doustnych środków antykoncepcyjnych,
  • otyłość,
  • dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, alkohol,
  • ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego,
  • łagodne choroby proliferacyjne piersi,
  • nosicielstwo mutacji genów BRCA-1 i BRCA-2 (u kobiet z tą mutacją prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi w ciągu całego życia sięga od 50% do niemal 100% – tzw. uwarunkowany genetycznie rak piersi).

Czytaj więcej: Mastopatia

U niemal ¾ cierpiących na raka piersi kobiet nie występuje żaden z wymienionych powyżej czynników ryzyka.

Jak już wspomniano, przyczyny powstania raka piersi nie zostały ostatecznie poznane. Udowodniono natomiast, iż niektóre osoby posiadające specyficzne mutacje (zmiany) DNA są bardziej zagrożone rozwojem choroby niż inne.

Obciążona genem BRCA-1 Angelina Jolie poddała się podwójnej mastektomii

 

Reklama

Uwarunkowania genetyczne

Gen to fragment DNA, który koduje jedną lub więcej funkcji organizmu. Istnieją geny, których mutacje są odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych. Mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2 predysponuje do rozwoju raka jajnika i raka piersi. Mutacje te są dziedziczone po rodzicach – to właśnie dlatego rak jajnika czasem występuje „rodzinnie” (czyli znacznie częściej w jednej rodzinie niż u osób niespokrewnionych).

Na skutek wspomnianych mutacji dochodzi do zmian w metabolizmie komórki – przestaje ona działać prawidłowo. Zaczyna zmieniać wygląd, zmienia ilość produkowanych dotychczas substancji lub zaczyna produkować nowe. Kolejnym etapem jest niekontrolowany podział – komórka „zapomina” o tym, że po pewnym czasie swego życia powinna zginąć (ulec apoptozie) i zaczyna dzielić się bez końca. Powstaje coraz więcej zmutowanych komórek – guz nowotworowy staje się coraz większy.

Zaawansowany rak piersi daje również tzw. przerzuty (komórki nowotworowe drogą układu krwionośnego i limfatycznego docierają do odległych narządów i zagnieżdżają się w nich). Rak piersi najczęściej daje przerzuty do węzłów chłonnych (w pierwszej kolejności tych zlokalizowanych pod pachą), kości, wątroby, płuc, mózgu.

Czytaj także: Zmiany nowotworowe piersi – nie każda z nich to rak

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Czy badasz swoje piersi?

  Tak, wykonuję samobadanie

  Tak, chodzę na mammografię

  Tak, wykonuje samobadanie i chodzę na mammografię

  Tak, chodzę na USG

  Nie, nigdy nie badałam swoich piersi