Nowy sklep

już ON-LINE

Które pasty do zębów są dobre?

Pasta do zębów to - obok szczoteczki - najważniejszy element niezbędnika każdej osoby, kto chce prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Spis treści

O to, jak właściwie dobrać pastę do zębów, pytamy lekarza stomatologa Aleksandrę Brylikowską.

- Jakimi kryteriami się kierować przy doborze odpowiedniej pasty do zębów?

Pasty do zębów są dodatkiem stosowanym do codziennego szczotkowania zębów, zupełnie jak płyn do naczyń przy zmywaniu. Mają za zadanie: czyścić, zwiększyć odporność zębów na próchnicę, korzystnie działać na dziąsła. W swoim składzie w różnych ilościach zawierają w zależności od pasty: fluor, środki zapobiegające wysychaniu, środki ścierne i polerujące, środki powierzchniowo czynne – pieniące, środki smakowo-zapachowe, substancje żelujące, substancje biologicznie czynne, środki wybielające. Każdy z nas powinien dostosować pastę do zębów indywidualnie do swoich wymagań i potrzeb.

Zobacz też: Jak dbać o wybielone zęby

Pasta do zębów dla dzieci

- Jakie właściwości mają pasty przeznaczone dla dzieci?

Dzieci poniżej 5 roku życia powinny używać past zawierających od 500 do 600 ppm fluoru, ponieważ nie potrafią dokładnie płukać i wypluwać. Użycie pasty zawierającej od 1000 do 1400 ppm fluoru może spowodować połknięcie przez dziecko zbyt dużej dawki fluoru. Dlatego czyszczenie zębów przez małe dzieci powinno być nadzorowane przez rodziców, a ilość pasty jednorazowo użytej nie może przekraczać wielkości ziarnka groszku. Dzieci powyżej 8 roku życia mogą używać past dla dorosłych z dużą zawartością fluoru.

Sprawdź: Jak wybrać szczoteczkę i pastę do zębów?

 

Reklama

Pasty na problemy jamu ustnej

Jakich past powinny używać osoby, które mają nadwrażliwe zęby lub dziąsła?

Dla  pacjentów z nadwrażliwością zębów na ciepłe czy zimne pokarmy zalecane są pasty na nadwrażliwość (np. Elmex, Sensodyne sensitive). Blokują one kanaliki zębinowe obnażonych szyjek zębowych czy startych powierzchni żujących zębów, przez co zmniejszają dolegliwości bólowe.

- A kiedy używamy past o specjalnym przeznaczeniu?

Pasty o specjalnym przeznaczeniu są skierowane do osób posiadających problemy, np. z  krwawiącymi dziąsłami (np. Lacalut). Takie pasty w swoim składzie posiadają kompleks ziół o działaniu przeciwzapalnym, odkażającym, zmniejszającym krwawienie z dziąseł.

- Jak więc najlepiej wybrać odpowiednią dla siebie pastę?

Najlepszą radą dla wszystkich pacjentów jest konsultacja u lekarza stomatologa, który indywidualnie zaproponuje odpowiednią pastę do zębów, zgodnie z istniejącymi potrzebami. Pamiętajmy jednak, że oprócz doboru właściwej pasty najważniejsza jest umiejętność dokładnego szczotkowania.

Zobacz: Domowa higiena jamy ustnej

Czytaj: Jak prawidłowo dbać o zęby

Czytaj też: Pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne zębów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy regularnie chodzisz do stomatologa?

  Chodzę raz na kilka miesięcy

  Chodzę raz w roku

  Chodzę raz na kilka lat

  Nie chodzę w ogóle

  Idę tylko, gdy odczuwam ból