Kub torebkę albo krawat, wspomóż chorych na białaczkę

Ruszyła druga edycja akcji „Torebka i krawat naszpikowane dobrem”. Dzięki niej można zyskać wyjątkowy drobiazg i wesprzeć osoby chore na białaczkę i inne choroby nowotworowe oraz ich rodziny.

Tylko do 7 kwietnia można wziąć udział w charytatywnej aukcji torebek i krawatów ofiarowanych przez znane osoby – aktorów, pisarzy i nie tylko. Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie”, organizator akcji, chce uzbierane w ten sposób pieniądze przeznaczyć nie tylko na refundację kosztów leczenia chorych, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, ale też np. na opłacenie wyjazdów dla rodzin dotkniętych chorobą nowotworową.

Czy wiesz, że: Wirus HIV pomaga leczyć białaczkę!

– Dla chorych zmęczonych codzienną walką z chorobą, a także dla ich rodzin, ważny jest odpoczynek. Wyjazdy naszych podopiecznych pomagają wzmocnić ich więzi rodzinne – tłumaczyła na konferencji prasowej Urszula Smok, założycielka Fundacji „Podaruj życie”. Sytuację osób chorujących zna z autopsji – sama chorowała na białaczkę, a uratował ją pomyślny przeszczep szpiku kostnego – możliwy dzięki wsparciu wielu osób dobrej woli. Od tego czasu czynnie działa na rzecz pomocy osobom z chorobami krwi i nowotworami i propaguje ideę dawstwa szpiku.

Jak można pomóc

To proste! Wejdź na stronę: www.torebkanaszpikowanadobrem.pl, wybierz torebkę lub krawat, które ci się podobają – i licytuj! Można wybierać spośród rzeczy podarowanych przez: Danutę Wałęsę, Ewę Cygan, Urszulę Grabowską, Małgorzatę Kalicińską, Annę Korcz, Annę Radwan, Katarzynę Skrzynecką, Grażynę Torbicką, Katarzynę Zielińską, Władysław Kosiniak Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Jacka Majchrowskiego, Jacka Cygana, Janusza Gajosa, Franciszka Smudę, Jerzego Stuhra czy Jerzego Trelę.

„Nieprzypadkowo poprosiliśmy Panie o przekazanie torebki ponieważ jest to cenny przedmiot dla każdej kobiety, towarzyszący jej w różnych sytuacjach. Torebkę można wypełnić różnymi przedmiotami, w tym przypadku zostanie wypełniona dobrem. Krawat natomiast jest ponadczasowym atrybutem każdego mężczyzny – symbolem elegancji i ekstrawagancji” – tłumaczą organizatorzy na stronie akcji.

Zobacz: Naukowcy są już bliscy stworzenia leku na białaczkę

Białaczka w Polsce

„W Polsce co roku ok. 3,5 tys. ludzi zapada na białaczki i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną szansą wyleczenia jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy. Może to być siostra lub brat, wyjątkowo inny członek rodziny. O tym, czy ktoś może być dawcą, decydują antygeny zgodności tkankowej. Niestety, zdarza się i tak, że wielu chorych nie ma dawcy wśród najbliższych. W takiej sytuacji poszukuje się niespokrewnionego dawcy w banku krajowym lub zagranicznym” – czytamy na stronie fundacji.

Przeszczep szpiku to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia chorych hematoonkologicznie – dla wielu jedyna szansa na życie. Pamiętaj – honorowym dawcą szpiku kostnego może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 45 lat. Warto zapoznać się z zasadami i zgłosić się do lokalnego Ośrodka Dawców Szpiku.

Czytaj więcej: Jak zostać dawcą szpiku

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA