Kupno dziecko psa. O czym warto pamiętać?

„Mamo, tato, ja chcę psa! Będę się nim zajmować, wyprowadzać na spacery, karmić” – niejeden rodzic słyszał z ust swojej pociechy takie oto deklaracje. Różne jednak ostatecznie było ich pokrycie w rzeczywistości. O ile od dzieci nie można wymagać, żeby zdawały sobie sprawę z konsekwencji posiadania w domu czworonoga, o tyle ich rodzice powinni być już bardziej przewidujący.

Spis treści

Niewątpliwie każde pojawienie się w domu nowego mieszkańca (nawet jeśli do naczelnych on nie należy) wymaga podjęcia pewnych specyficznych działań. Dzięki nim przystosowanie się do dzielenia wspólnej przestrzeni będzie o wiele prostsze. Poniżej lista pięciu faktów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

1. Psy szczekają (!)

Oczywista oczywistość, chciałoby się rzec. Nie zmienia to jednak tego, że wielu ludzi zdaje się o tym zapominać. Denerwuje ich, że jest głośno, że dzieci nie mogą spać, że sąsiedzi się skarżą, że nie jest tak łatwo, jak miało być. Warto zawczasu zasięgnąć porad u specjalistów czy osób bardziej doświadczonych, by psia potrzeba dawania głosu nie stała się kością niezgody między domownikami (i ich otoczeniem).

Sprawdź: Dlaczego pies chroni dziecko przed alergią?

Zobacz wideo: Jaki sport wybrać dla dziecka?

2. Psy potrzebują przestrzeni

Nie da się ich zamknąć w klitce dwa na dwa. One muszą mieć swój kąt do spania i swoją miskę. Co więcej, ta terytorialność musi być respektowana przez całą rodzinę. Nie można również zapominać o tym, że z psem trzeba wychodzić na spacery. Po prostu on od czasu do czasu musi się porządnie zmęczyć.

3. Pies psu nierówny

Przy wyborze odpowiedniej rasy psa warto kierować się czymś więcej niż swoimi marzeniami i poczuciem estetyki. Zwierzęciu trzeba zapewnić odpowiednie warunki bytowe (trzymanie husky w bloku nie jest najlepszym pomysłem) i dopasować je do swojego świata. Jeśli pies ma mieszkać z dziećmi, to wszystkie rasy słynące ze swojej agresywności nie będą wskazane.

4. Psy potrzebują tresury

Kohabitacja będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza, gdy zwierzę będzie przestrzegać pewnych ustalonych przez nas zasad. Nie można zaniedbać jego tresury i na wszystko mu pozwalać, gdy jest słodkim szczeniakiem. Konsekwencje takiego postępowania bardzo szybko okażą się nie do zniesienia.

5. Dzieci również warto „wytresować”

Również i dzieci muszą zostać wdrożone w odpowiednie zachowania wobec swoich pupili. Trzeba okiełznać ich wrodzoną potrzebę tarmoszenia psa i traktowania go jak zabawkę. Warto też od samego początku ustalić, że wspólne spanie nie wchodzi w grę. Nikomu nie wyjdzie ono na dobre. Odpowiedni podział obowiązków związany z zajmowaniem się czworonogiem trzeba dopasować do wieku dziecka.

Posiadanie psa jest ogromnym marzeniem niemal każdego dziecka. I słusznie. Psy są niezastąpionym kompanem zabaw, nauczycielem odpowiedzialności i prawdziwym przyjacielem. Aby jednak wszystkie swoje funkcje mogły pełnić bez zarzutu, ludzie także muszą się wykazać.

Zobacz także: Posiadanie zwierzęcia dobre dla zdrowia? 5 powodów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Więcej na podobny temat