Nowy sklep

już ON-LINE

Kuracje na kaca są mitem

Starszy niż rok
Podobno każdy ma swój, sprawdzony sposób na kaca. Otóż nie. Jedyną skuteczną metodą na tę dolegliwość jest umiarkowane spożywanie alkoholu.
 

Wykazała to metaanaliza 15 badań na ten temat. Wyniki testów opublikowało naukowe czasopismo „British Medical Journal” (BJM).

Według „BMJ", na kaca nie pomagają często zalecane i stosowane kuracje typu tłuste śniadanie, popularne w Polsce flaczki czy uwielbiane przez Amerykanów pikantne sosy. Mało przydatne są też dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, np. aspiryna. Nie pomaga też uprawianie sportu, nawet poranny jogging w parku.

Pismo ostrzega też przed tzw. „porannym klinem”, czyli kurowaniem się małą dawką alkoholu. Nie skutkuje nawet Krwawa Mary, jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych. Zawiera on wiele składników, bo jest to mieszanina wódki, soku pomidorowego i przypraw, sosów Worcesteshire lub Tabasco, a także cytryny lub soku z limonki, oraz chrzanu, czarnego pieprzu i soli selerowej. Ale Krwawa Mary na śniadanie, podobnie jak inne alkohole, dają jedynie złudne poczucie ulgi.

Kac z powodu odwodnienia

Wszelka kuracja alkoholowa opóźnia jedynie kaca, ale nie uśmierza powodowanych przez niego dolegliwości, takich jak bólu głowy, nudności i silnego pragnienia, a także uczucia rozbicia, apatii, rozdrażnienia i kłopotów z koncentracją, bezsenności, ogólnego osłabienia, dreszczy, potliwości oraz braku łaknienia lub nadmiernego apetytu. Swoje, niestety, trzeba odcierpieć.

Jednym z głównych powodów kaca jest odwodnienie organizmu. Alkohol działa bowiem jak diuretyk, środek moczopędny. Po wniknięciu do krwioobiegu i do mózgu blokuje wydzielanie wazopresyny, hormonu wspomagającego wchłanianie wody w organizmie. Znaczna jej ilość jest odprowadzana wraz z moczem wprost do pęcherza. Stąd typowe dla tej przypadłości dolegliwości: uczucie suchości w ustach oraz bóle głowy, nudności i zmęczenie. Na dodatek wraz z utratą płynów spada poziom potasu i sodu, co wywołuje uczucie osłabienia i zmęczenia.

Dolegliwości te łagodzi przyjmowanie większych ilości płynów oraz napojów zawierających elektrolity, takie jak napoje izotoniczne. Trzeba je wypić jeszcze przed pójściem spać. Nie znaczy to jednak, że w ten sposób pozbędziemy się kaca.

Kac jest skutkiem zatrucia organizmu

Nadmiar alkoholu doprowadza do zatrucia organizmu przez produkty jego rozpadu, takie jak aldehyd octowy. Ten organiczny związek chemiczny jest aż od 10 do 30 razy bardziej toksyczny dla człowieka niż sam etanol, główny składnik napojów alkoholowych.

Aldehyd jest przekształcany w kwas octowy, a potem w kolejne związki, co powoduje m.in. kwasicę. Tracone są również przeciwutleniacze, takie jak glutation. Jego niedobór jest szczególnie ważny, gdyż działa on jak substancja odtruwająca: usuwa wiele toksyn i neutralizuje w wątrobie działanie szkodliwych wolnych rodników.

Poznaj: 10 sposobów na kaca

Jedyny lek na kaca: nie pić

Nie ma jednak dowodów naukowych, że kaca likwidują napoje, które mają pobudzać wytwarzanie glutationu. Takie działanie ma wykazywać napój bezalkoholowy o nazwie Mercy. Nie zawiera on kofeiny, są w nim natomiast m.in. aminokwasy i witaminy. Zaprzecza temu prof. Marion Nestle z New York University. Uczona, w wypowiedzi dla magazynu „Time” stwierdziła, że nic jej nie wiadomo o tym, by zawarte w diecie glutation lub witaminy ułatwiały usuwanie z organizmu trujących toksyn poalkoholowych.

Specjaliści ostrzegają też przed sięganiem po napoje energetyzujące podczas spożywania alkoholu. Odczucie mniejszego upojenia alkoholowego jest jedynie subiektywne, bo wykazano, że czas reakcji i koordynacja ruchowa są nadal takie same. Napoje tego typu mogą natomiast wywołać arytmię serca, gdyż zawierają kofeinę, która wraz etanolem przyspiesza skurcze mięśnia sercowego. Według prof. Nestle jedyna skuteczna metoda zapobiegania kacowi polega na ograniczeniu się w piciu trunków.

Czytaj też: Truskawki chronią przed kacem

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA