Nowy sklep

już ON-LINE

Kurzajki stóp – jak je leczyć?

Brodawki stóp, potocznie nazywane kurzajakami, to nic innego jak zakażenie wirusem brodawczka ludzkiego (w skrócie HPV- Human Papilloma Virus). Charakteryzują się one dużą zakaźnością i są dość powszechne, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
 

Brodawki stóp, jak już wspomniano wywoływane są przez wirusy brodawczka ludzkiego (HPV). Wirus wnika do skóry przez mikrouszkodzenia, do których dochodzi najczęściej w miejscach stopy stykających się z podłożem, na których opiera się ciężar ciała. Stąd też brodawki najczęściej pojawiają się na pięcie, paluchu i przedniej części śródstopia (‘poduszeczka’ tuż za palcami). Do zakażenia dochodzi zazwyczaj na basenach, w publicznych prysznicach czy salach gimnastycznych… Innymi słowy wszędzie, gdzie spotkać można duże skupiska ludzkie i gdzie występuje możliwość chodzenia boso.

Zobacz też: Jak zapobiec grzybicy stóp.

Rodzaje brodawek stóp

Istnieją dwa rodzaje brodawek stóp, wywołane przez dwa różne typy wirusa i znacznie różniące się od siebie. Brodawki o nazwie myrmecia, wywoływane przez typ pierwszy wirusa – HPV1, są zazwyczaj pojedyncze, głębokie i bolesne. Przebycie tego rodzaju zakażenia pozostawia odporność i brodawki te zazwyczaj nie nawracają. Drugim rodzajem brodawek są brodawki mozaikowe. Te z kolei wywoływane przez drugi typ wirusa (HPV2) są powierzchowne, mnogie, zlewające się ze sobą (wyglądem przypominają plaster miodu) i często nawracają po wyleczeniu.

Vaya

Brodawki stóp wykazują skłonność do samoistnego ustępowania. Rozpoczyna się ono w bardzo charakterystyczny sposób, gdyż wszystkie brodawki jednocześnie stają się czarne, a otaczające podłoże zaczerwienione. Nie powinniśmy jednak czekać, aż brodawki same ustąpią, gdyż mają one skłonność do rozsiewu na otaczającą skórę, a poza tym są źródłem zakażenia dla innych osób. Współczesna medycyna ma do zaoferowania kilka sposobów usuwania brodawek wirusowych.

Zobacz też: Odciski – przyczyny ich powstawania, objawy i leczenie.

Jak leczyć brodawki u stóp?

Najpopularniejszą metodą są dostępne w aptekach bez recepty preparaty do stosowania miejscowego na skórę, zawierające w swym składzie kwas salicylowy. Terapia z ich użyciem jest jednak długotrwała i nie zawsze przynosi efekty. Skuteczniejszą pomoc można uzyskać z rąk specjalistów. W gabinetach lekarskich brodawki można wymrażać ciekłym azotem, usuwać za pomocą lasera, elektrokoagulować, łyżeczkować lub wycinać. W ostatnim czasie dobre efekty, zwłaszcza w przypadku licznych zmian, uzyskuje się dzięki miejscowemu zastosowaniu imikwimodu. Jest to lek modulujący odpowiedź immunologiczną organizmu, który przez nasilanie procesu zapalnego mobilizuje organizm do walki ze schorzeniem. Na koniec wspomnieć należy, że w przypadku istnienia mnogich brodawek, nie jest wskazane usuwanie wszystkich naraz. Okazuje się bowiem, że po usunięciu jednej brodawki, reszta często ustępuje samoistnie.

Czytaj też: Przyczyny bólu stóp

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)