Kwas DHA dla dzieci, w ciąży i dla karmiących - właściwości i źródła

kwas dha

Autor

Anna Żuber

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Kwas DHA z rodziny nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 ma niebagatelny wpływ na ludzki organizm. Spożywanie bogatych w DHA tłustych ryb morskich czy wzbogaconych nim preparatów w szczególności zaleca się noworodkom i dzieciom. DHA przyjmować powinny również kobiety w ciąży, ponieważ układ nerwowy dziecka kształtuje się już od pierwszych tygodni od zapłodnienia.

Spis treści

Co to jest kwas DHA?

Kwasy Omega 3 są nam bardzo potrzebne, jednak nasz organizm nie produkuje ich nawet w najmniejszych ilościach. Do rodziny tych kwasów należą kwas alfa-linolenowym, który pod wpływem enzymów przekształca się w kwas eikozapentaenowy, a ten z kolei w kwas dokozaheksaenowy, czyli kwas DHA.

Zobacz też: Superfoods pomogą na przeziębienie i grypę

Źródła kwasu DHA

Najwięcej kwasu DHA znajduje się w:

W aptekach kupić można także gotowy suplement. Wśród tabletek znajdziemy choćby kwas DHA z alg, a także preparaty dla dzieci oraz kobiet ciężarnych. Zdaniem części naukowców, przyjmowanie suplementów DHA nie zastąpi zdrowej, bogatej w kwasy tłuszczowe diety.

DHA dla niemowląt

Kwas DHA powinien być przyjmowany od pierwszych dni od urodzenia. Jest potrzebny maluszkowi, gdyż korzystnie wpływa na wzrok, a także na rozwój zdolności poznawczych. Maluch przyjmuje DHA wraz z pokarmem matki. Ponadto DHA dla niemowląt dodawane jest do mleka modyfikowanego.

Sztuczny pokarm z DHA kosztuje więcej od zwykłych mieszkanek. Ten rodzaj mleka jest najczęściej dokładnie zbadany i powstał według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority - EFSA).

DHA dla dzieci

Z każdym miesiącem i rokiem młodego człowieka rośnie zapotrzebowanie na kwas DHA. Wpływa on pozytywnie m.in. na ośrodkowy układ nerwowy, który rozwija się w pierwszych 36 miesiącach życia, dlatego wskazane jest podawanie DHA dla dzieci czy to w postaci tranu, czy w pożywieniu.

Kwas DHA w ciąży

O dostarczanie kwasu DHA zadbać powinny kobiety, które spodziewają się dziecka oraz panie karmiące piersią. Jest on budulcem mózgu i siatkówki oka rozwijającego się płodu. Przynosi także korzyści przyszłej mamie, bowiem zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych oraz depresji poporodowej. DHA w ciąży może być przyjmowany w dawkach od 500 do nawet 1000 mg dziennie.

Wskazania do przyjmowania kwasu DHA

Spożywanie kwasów z grupy omega 3, w tym DHA, zaleca się także z uwagi na nadmiar spożywanych w dzisiejszych czasach nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6. Te drugie przyjmowane bez towarzystwa omega 3 mogą wyrządzić więcej złego, niż dobrego. Omega 6 pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układów: krążenia i odpornościowego. Ponadto łagodzą dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz przekwitaniem u kobiet.

Mimo tych zalet zyskały miano złych. Muszą być bowiem spożywane wraz z kwasami omega 3 i to w odpowiednich proporcjach. Brak obecności omega 3 i nie zachowanie balansu może być przyczyną stanów zapalanych, a także chorób układu krążenia i nowotworowych, szczególnie u kobiet po menopauzie. Właściwa proporcja powinna wynosić 4-6:1 (na jedną łyżkę kwasów omega 3 powinno przypadać od czterech do maksymalnie sześciu łyżek omega 6). 

Sprawdź też: Witaminy w ciąży i przed ciążą - A, C, D czy E? Zobacz, jakie brać

 

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam