Kwas hialuronowy - poznaj jego tajemnice

Kwas hialuronowy - poznaj jego tajemnice
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego należą do powszechnie używanych w medycynie estetycznej. Niestety, nie każdy wie, kiedy można go używać i jakie ma działanie. Dr Kamil Marcinkiewicz, specjalista z DS Instytut w Warszawie objaśnia wszystkie tajemnice kwasu. Przeczytaj koniecznie, aby pozbyć się wszelkich wątpliwości.

Kwas hialuronowy dla kobiet

- Za co klientki lubią kwas hialuronowy?

Za efekt. Efekt łagodnej, świeżej, młodej skóry. Jest to metoda, która w łatwy i bezpieczny sposób pozwala na poprawę kondycji skóry. Dodatkowo jest on dobrze tolerowany, rzadko powoduje infekcje czy stany zapalne w miejscu podania, nie wywołuje dużego bólu, pozostaje w miejscu zastosowania, ma naturalne i długotrwałe działanie oraz przystępną cenę.

- Jakie są rodzaje kwasu?

Na wstępie warto wspomnieć, że kwas hialuronowy to naturalna substancja, która znajduje się we wszystkich żywych organizmach i prawie wszędzie ma taką samą budowę chemiczną. Kwas hialuronowy możemy podzielić na różne sposoby, ale dla pacjentów najważniejszy jest podział na nieusieciowany i usieciowany kwas hialuronowy. Ten usieciowany (dodanie w trakcie produkcji kilku dodatkowych wiązań chemicznych) utrzymuje się dłużej w skórze oraz wiąże więcej wody, przez co efekt jest bardziej trwały. Nieusieciowany ma również swoje miejsce w medycynie estetycznej - jest bardziej płynny, delikatniejszy, dedykowany cieńszej skórze, na przykład okolicy oczu.

- Jak działa kwas hialuronowy?

Najważniejszą właściwością kwasu hialuronowego jest jego zdolność do wiązania wody. Skóra dzięki temu jest bardziej elastyczna, nawilżona i napięta. Dodatkowo sam bodziec podania preparatu pobudza naturalne procesy odnowy i regeneracji skóry poprzez stymulację komórek tkanki łącznej do produkcji kolagenu. Pod okiem doświadczonego lekarza można przywrócić naturalne mechanizmy regeneracyjne naszej skóry.

Czytaj też: Kiedy medycyna estetyczna służy zdrowiu?

 

- Czy jest bezpieczny?

Wieloletnie doświadczenia w stosowaniu kwasu hialuronowego potwierdzają, że jest to substancja bardzo bezpieczna. Używane w medycynie estetycznej preparaty są nieustannie sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa oraz tolerancji, nie tylko przed ich dopuszczeniem do użytku, ale - co równie ważne - także po dopuszczeniu do obrotu. Dodatkowo lekarze przeprowadzający zabiegi muszą przejść specjalistyczne szkolenia. Specjalista z zakresu medycyny estetycznej musi wykazać się znajomością stosowanych substancji, anatomii, technik, możliwych skutków ubocznych i ewentualnych przeciwwskazań. Tylko dzięki temu pacjent może zaufać swojemu lekarzowi.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

- Co dokładnie można osiągnąć dzięki kwasowi? Na jaki rodzaj zmarszczek jest skuteczny?

Prawie wszystkie rodzaje zmarszczek można poddać zabiegom z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Zarówno te powstałe w przebiegu procesów starzenia się skóry jak i zmarszczki mimiczne. Przy czym efekt zależy od głębokości danej zmarszczki. Powierzchowne zmarszczki można bardzo dobrze wygładzić, zmarszczki głębokie można głównie złagodzić. Dzięki temu skóra wygląda łagodniej oraz młodziej.

- Jak długo kwas utrzymuje się na twarzy i od czego to zależy?

Producenci preparatów podają, że efekty zastosowanego kwasu hialuronowego możemy obserwować w granicach od 2 do 18 miesięcy, a średnio 12 miesięcy. Czas utrzymywania się zależy głównie od stosowanego preparatu. Preparaty różnią się rodzajem substancji, jej stężeniem oraz substancjami dodatkowymi, które wzmacniają efekt zabiegu - sukcesem ostatniego okresu jest wzbogacanie kwasu hialuronowego o polinukleotydy. Dodatkowo efekt zabiegu zależy od stosowanej techniki, głębokości podania preparatu jak i struktury skóry pacjenta. Lekarz ocenia indywidualnie pacjenta i dopasowuje tak zabieg, aby efekty były jak najkorzystniejsze.

- Jak często można powtarzać kurację?

Kurację można prowadzić na dwa sposoby - albo powtórzyć zabieg wraz z zanikiem efektu zastosowanego kwasu hialuronowego, albo zanim to nastąpi. Taki zabieg "odświeżający" po około 6-12 miesiącach jest efektywniejszy, ponieważ nasza skóra jest stale pozytywnie stymulowana. Jest również bardziej ekonomiczny, bo w zabiegu "odświeżającym" stosujemy mniejszą dawkę preparatu.

- A jakie są skutki uboczne stosowania kwasu?

Jak każdy zabieg medyczny wykonywany przez lekarza, zabiegi medycyny estetycznej niosą ze sobą pewne ryzyko komplikacji i skutków ubocznych. Wśród reakcji wczesnych możemy wymienić ból wywołanych ukłuciem igły, swędzenie, uczucie napięcia, zaburzenia odczuwania, krwiaki. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni po zabiegu. Objawy późne to głównie reakcje alergiczne spowodowane nietolerancją na składniki zastosowanych preparatów, objawy grypopodobne, stany zapalne, infekcje, bliznowce, stwardnienia. Bardzo rzadko są to ziarniniaki, blizny, miejscowa martwica skóry.

- Czy wszystkie kobiety mogą używać kwasu hialuronowego?

Przeciwwskazania do zabiegu są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta, w trakcie wywiadu lekarskiego. Dlatego tak istotnym jest, aby to lekarz przeprowadzał zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Nie można przeprowadzać zabiegów miejsc, które dotknięte są ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym, jak na przykład opryszczka czy trądzik w fazie aktywnej. Przeciwwskazaniami są również alergie na składniki preparatu, schorzenia tkanki łącznej, jak łuszczyca, skłonność do nadmiernej produkcji tkanki łącznej, okres ciąży i karmienia piersią - kwas hialuronowy nie ma działania szkodliwego na płód, ale brak odpowiednich badań wśród kobiet w ciąży nie pozwala na jego powszechne stosowanie. Również stosowane leki, m.in. przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne, mogą wpływać na jakość i bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu. Aby w pełni wykorzystać zalety medycyny estetycznej, należy korzystać z wiedzy i umiejętności doświadczonego lekarza, który potrafi odpowiednio poprowadzić pacjenta.

Czytaj także: Kolagen – „eliksir” młodości

Dr Kamil Marcinkiewicz - lekarz medycyny estetycznej

Specjalista w dziedzinie kosmetologii lekarskiej i medycyny estetycznej. Wykonuje zabiegi z zakresu mezoterapii, z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i kompleksów biorewitalizujących. Wzbogaca powyższe zabiegi o odkrycie ostatnich kilku lat - polinukleotydy (ich obecność w skórze sprzyja utrzymaniu i polepszeniu warunków niezbędnych do odbudowy i metabolizmu fibroblastów, które są najważniejszymi komórkami skóry). W swojej praktyce stosuje także małoinwazyjną terapię lipolityczną, pozwalającą na tworzenie indywidualnych programów wyszczuplających, likwidujących rozstępy. Dodatkowo w obszarze wykonywanych działań znajdują się peelingi lekarskie. Wykonywane zabiegi mają przede wszystkim na celu zapewnienie poprawy estetycznej i funkcjonalnej skóry w każdym wieku.

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Rezydent Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA