Laktator dwufazowy – czym się kierować przy wyborze?

Laktator dwufazowy to nowoczesne urządzenie służące do odciągania kobiecego pokarmu. Dzięki niemu można m.in. pozbyć się problemów z bolesnością piersi podczas karmienia dziecka, przeciwdziałać nawałowi pokarmu, zatorom, zapaleniu piersi, a także stymulować piersi do produkcji mleka.
Kobieta odciąga mleko laktatorem dwufazowym
Źródło:123RF

Spis treści

Co to jest laktator?

Laktator to urządzenie służące do odciągania kobiecego pokarmu. Dzięki sile ssącej wytwarzanej przez ten produkt mleko wydobywa się z kobiecej piersi i dostaje do pojemnika wkomponowanego w laktator. To przyrząd, który wspiera karmienie piersią, czyli naturalne karmienie dziecka. Zgodnie z rekomendacją WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaleca się matkom, by karmiły piersią dzieci przynajmniej do 6 miesięcy.

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje laktatorów. Główny podział opiera się na urządzeniach ręcznych i elektrycznych. Laktatory manualne są tańsze, z reguły mniejsze, łatwe do przewożenia, nie potrzebują żadnego zewnętrznego zasilania, by działały, jednak aby pracowały, trzeba wysilić mięśnie ręki, która miarowo napiera na pompkę, tłok lub gruszkę, uruchamiając proces zasysania pokarmu z piersi. Laktatory elektryczne są droższe, jednak działają sprawniej, szybciej i całą pracę wykonują same. Wystarczy je podłączyć do gniazdka prądowego, włożyć odpowiednie baterie lub zasilić akumulatorkiem/ładowarką aby same ściągały pokarm. 

Dostępny jest też laktator jednofazowy i laktator dwufazowy- przeznaczony do opróżniania jednej piersi oraz do odciągania mleka z dwóch piersi jednocześnie, a także laktator osobisty i taki, z którego korzysta wiele osób (np. wypożyczony ze szpitala, poradni laktacyjnej, czy wypożyczalni laktatorów).

Czym charakteryzuje się laktator dwufazowy?

Laktator dwufazowyto nowatorskie podejście do sposobu odciągania kobiecego mleka. Unikatowość tego sprzętu wyraża się w tym, że naśladuje on rytm ssania niemowlęcia, które po podaniu mu piersi zaczyna ciągnąć mleko szybko i płytko, a po zaspokojeniu pierwszego głodu i po stymulacji piersi, ssie ją wolno i głęboko. 

Laktator dwufazowy w pierwszej fazie odciągania pokarmu korzysta zatem z około 120 cykli na minutę, w drugiej natomiast – pompuje spokojniej, mieszcząc się pomiędzy 45 a 78 cyklami na minutę. 

Ten rodzaj urządzenia ma dużą wartość dla mam, które muszą często odciągać pokarm, są na dłuższy czas lub trwale odseparowane od swojego dziecka, chcą wpłynąć na stymulację piersi, ponieważ z różnych powodów mleko nie wypływa z nich z pożądaną przez niemowlę szybkością, intensywnością, itp.

Koszt dobrego laktatora dwufazowego nie jest niski, oscyluje wokół kwoty 500 zł, jednak komfort użytkowania oraz korzyści, jakie można osiągnąć dzięki regularnemu stosowaniu tego przyrządu, mogą być nieocenione. Można jednak zakupić takie urządzenie w niższej cenie, mieszczącej się w granicach 150-300 zł.

Komu przydaje się laktator dwufazowy?

W jakich sytuacjach i komu najskuteczniej będzie służył laktator dwufazowy? Z pewnością docenią go kobiety, które są aktywne zawodowo i planują szybki powrót na rynek pracy po porodzie, a jednocześnie chcą podawać swojemu maluchowi najlepszy z możliwych pokarmów – swoje mleko. Kiedy mama sporadycznie wychodzi z domu (np. do fryzjera, lekarza, czy sklepu), taki laktator także ułatwi organizację posiłków dla malucha.

Ponadto z laktatora dwufazowego będą zadowolone panie, które pragną stymulacji brodawek po to, by mleko chciało w ogóle wypływać, żeby wypływało szybciej, czy przeciwnie – żeby odciągnąć pierwszą porcję mleka, która wypływa zbyt intensywnie, przez co niemowlę może się krztusić. 

Urządzenie jest też pożądane przez matki w sytuacji nawału mlecznego, pojawiającego się zwykle w 2-4 dobie po urodzeniu dziecka (niekiedy później), zatoru mlecznego, czy zapalenia piersi. 

Kolejną grupą mam, które będą wdzięczne za wynalezienie laktatora dwufazowego są kobiety, które muszą przyjmować jakieś leki, chorują, wówczas nie powinno się podawać piersi maluszkowi, a odciągać mleko i wylewać. Dwufazowy laktator można też wykorzystać do pozyskiwania pokarmu w przypadku współpracowania mamy z bankiem mleka.

Jak korzystać z laktatora dwufazowego?

Nie trzeba szczegółowej instrukcji do uruchomienia laktatora dwufazowego. 

Przed odciąganiem pokarmu należy umyć ręce oraz przygotować piersi ogrzewając je np. ciepłym okładem, termoforem, robiąc nasiadówkę nad miską z gorącą wodą (nad miską umieszczamy biust), wówczas kanaliki mleczne rozszerzą się i mleko będzie wypływało bez kłopotu. Najlepiej przyjąć wygodną pozycję, rozluźnić się i pomyśleć o czymś przyjemnym.

jak wygląda samo odciąganie mleka? Wystarczy przystawić część przylegającą do piersi (lejek) tak żeby okalała całą brodawkę i uruchomić laktator. Jeśli jest elektroniczny, trzeba włączyć odpowiedni tryb pracy, jeżeli manualny – ręcznie zacząć pompować trzymając go w jednej dłoni, a pierś w drugiej. 

Różne są schematy odciągania pokarmu, jedną z najczęściej stosowanych metod jest przystawianie laktatora do każdej piersi po kolei zgodnie z następującym cyklem: na 7 minut, potem na 5 minut, i jeśli jeszcze jest jeszcze mleko w piesi: na 3 minuty, a dalej na 1 minutę. 

Jak czyścić i dbać o laktator dwufazowy?

Laktator dwufazowy, jak każdy inny, należy myć po każdym użyciu i to najlepiej od razu po zakończeniu odciągania pokarmu. Wówczas nie nagromadzą się w urządzeniu niebezpieczne bakterie. Taki sprzęt można czyścić pod bieżącą wodą używając delikatnych detergentów, a potem dokładnie spłukać i osuszyć wszystkie części urządzenia. Większość laktatorów można myć w zmywarce. Powinno się też wyparzać poszczególne jego części zanurzając je we wrzącej wodzie na 5-8 minut. Jeśli dysponujemy dostępem do wyparzacza, warto każdorazowo z niego korzystać. Można też sterylizować laktator w specjalnym woreczku, który umieszcza się w kuchence mikrofalowej.

Zebrane mleko powinno się przelać do specjalnego pojemnika lub woreczka i przechowywać w lodówce (do 96 godzin), a jeśli zamierzamy je wykorzystać jeszcze tego samego dnia (w ciągu 6-8 godzin), można trzymać je w warunkach pokojowych albo w zamrażarce (3-6 miesięcy), jeżeli ta porcja będzie podana maluchowi dopiero za jakiś czas.

Czytaj:

 

Bibliografia

  • https://mamaginekolog.pl/odciaganie-i-przechowywanie-pokarmu-kobiecego/
  • https://www.wymagajace.pl/odciagac-mleko-czym-je-podawac-dziecku-karmionemu-piersia/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Laktator

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!