ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Laktator elektryczny – czy jest bezpieczny? Jaki wybrać?

Laktator elektryczny to urządzenie, które zdecydowanie ułatwia karmienie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, przy użyciu których można odciągnąć pokarm i pozostawić drugiej osobie do nakarmienia dziecka. Rodzice przy kompletowaniu wyprawki często zastanawiają się, czy laktator elektryczny jest bezpieczny? I jaki wybrać, aby bez skutków ubocznych odciągnąć mleko matki?
Elektryczny laktator i dwie butelki na mleko
Źródło:123RF
Spis treści

Problem ściągania pokarmu dotyczy większości matek. Często to mocne przeżycie na drodze wychowania malucha. Odciągnięte mleko idealnie służy dziecku, a mama nie musi zawsze rezygnować ze swoich innych obowiązków. Właściwie używany laktator elektryczny jest sprzymierzeńcem takiej sytuacji i nie stwarza niebezpieczeństwa ani dla mamy ani dla dziecka.

Proces odciągania mleka może być trudny na początku, a nauka odciągania mleka może też dłużej potrwać. Jednak przy cierpliwości i zaangażowaniu mamy używanie laktatora elektrycznego może przynieść tylko korzyści.

Reklama

Co to jest laktator elektryczny?

Laktator elektryczny to urządzenie do dokładnego i skutecznego odciągania mleka, bez większego wysiłku ze strony mamy. Dzięki tej „maszynie” proces odciągania pokarmu jest w pełni zautomatyzowany. Wystarczy wybierać tylko odpowiednie rodzaje i zgodnie z instrukcją je używać. 

Każdy laktator elektryczny składa się z : 

 • specjalistycznego modułu elektrycznego,
 • lejka,
 • sterylnego pojemnika na pokarm,
 • pokrywki z przewodem,
 • zasilacza.

Dzięki elektrycznemu laktatorowi można bardzo zwiększyć efektywność odciągania pokarmu. Jego konstrukcja uruchamia działanie, polegające na rytmie ssania dziecka. Jest to najbardziej naturalny sposób ściągania pokarmu. Często rodzice nie zakupują laktatora przed narodzinami dziecka. Pomijają ten element wyprawki jako niekonieczne niezbędny. Ale po narodzinach malucha, kiedy pojawiają się problemy laktacyjne, bardzo szybko sprzęt ten pojawia się w domu dziecka, aby efektywnie i mądrze wspomagać karmienie malucha.

Reklama

Jaki laktator elektryczny wybrać?

Laktator elektryczny jest droższy od ręcznego, ale to on wykonuje całą prace za mamę. Warto zatem poznać rodzaje tych laktatorów. 

Wśród szerokiej gamy laktatorów elektrycznych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje:

 • laktator elektryczny pojedynczy,
 • laktator elektryczny podwójny. 

Laktator elektryczny pojedynczy pozwala szybko i wygodnie odciągnąć pokarm. Jest prosty w użyciu, złożeniu i utrzymaniu w czystości. Każdy wyposażony w regulowany poziom ssania. Specjalny wskaźnik informuje w trakcie użycia, na jakim poziomie odciągania jest właśnie młoda mama. Specjalna nakładka na pierś pozwala odciągnąć pokarm najpierw z jednej, a potem z drugiej piersi. Jego stosowanie zapewnia stały zapas mleka dla dziecka. Warunkiem jest tylko właściwe przechowywanie pokarmu. Do każdego urządzenia zawsze dołączona jest ulotka informacyjna, opisująca zasadę działania. Koniecznie należy się z nią zapoznać przed pierwszym użyciem laktatora.

Laktator elektryczny podwójny różni się tym od pojedynczego, że pobiera pokarm z obu piersi jednocześnie. Skraca zdecydowanie czas odciągania mleka i pozwala na zebranie większej jego ilości. Jest również nieskomplikowany w obsłudze. Wyposażony w mocniejszy silniczek działa efektywniej. Niektóre laktatory podwójne mogą być używane też jako pojedyncze. Posiadają wtedy dwie oddzielne fazy odciągania pokarmu. Używając taki laktator można również wybrać odpowiednią siłę ssania, aby maksymalnie zbierać pokarm, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania.

Każdego z tych laktatorów należy używać zgodnie z określonymi zasadami. Niekiedy pierwsze próby nie do końca się udają, ale po kilku razach używania laktatora elektrycznego z pewnością będzie zebrany potrzebny pokarm. Te urządzenia służą gromadzeniu pokarmu, aby nie tylko mama mogła karmić dziecko. Ale także bardzo wspomagają proces laktacji, gdy dziecko nie umie jeszcze odpowiednio ssać lub mleka jest za mało. Do decyzji mamy należy czy zakupi laktator pojedynczy czy podwójny. 

Reklama

Laktator elektryczny dwufazowy 

Dwufazowy laktator charakteryzuje się dwufazowym sposobem odciągania pokarmu. System ten idealnie naśladuje rytm ssania dziecka. Pierwsza faza polega na naśladowaniu szybkich ruchów ssących dziecka, które powodują wypłynięcie pokarmu. Druga faza to głębokie odciąganie, które przypomina już samo pobieranie pokarmu. 

Główne cechy laktatorów dwufazowych to: 

 • naturalny 2-fazowy rytm odciągania pokarmu,
 • efektywne ściąganie mleka,
 • bezbolesne odciąganie pokarmu,
 • idealne rozwiązywanie problemów laktacyjnych.

Laktator elektryczny dwufazowy dzieli proces ściągania mleka na 3 etapy. W pierwszym etapie przyssawka masuje brodawkę. Powoduje to produkcję większej ilości pokarmu. Drugi etap polega na nacisku brodawki, a ostatni trzeci na zasysaniu pokarmu do specjalnego pojemnika.

Reklama

Cena laktatora elektrycznego

Ceny laktatorów elektrycznych są zdecydowanie wyższe niż ręcznych. Tu przedział cenowy jest dość szeroki – od 150,00 zł. i nawet do 600,00 zł. Cena uzależniona jest od konstrukcji i wyposażenia laktatora. 

Niektóre z nich zasilane są tylko z sieci elektrycznej, inne z sieci i na baterie. Pewne modele mogą być także zasilane z ładowarki samochodowej. Podwójny laktator jest droższy, tak jak model dwufazowy. Ale elektryczne laktatory są bardziej wydajne, a jednocześnie nie wymagają siły mamy do zastosowania. Są droższe, ale efektywnie wspomagają karmienie wcześniaków, pobudzają laktację i ułatwiają mamie powrót do obowiązków zawodowych. Laktator jest bezpiecznym urządzeniem, należy tylko stosować się zgodnie z instrukcją.  

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Palenie a karmienie piersią – nikotyna szkodzi dziecku!
Kobieta trzymająca paczkę papierosów niedaleko dziecka
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Danie dla matki karmiącej piersią
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?
Przyrządy do odciągania pokarmu
Jak odciągać pokarm? Laktatorem, ręką. Jak często?
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!