Lato za kółkiem, czyli jak zdrowo podróżować

Jeśli decydujmy się na urlop za granicą, coraz częściej wybieramy podroż własnym autem. Według badań w trójce najpopularniejszych krajów, które odwiedzą w tym roku Polacy, znajdują się Chorwacja, Hiszpania i Włochy.

Decydujemy się na wojaże samochodem, ponieważ auto zapewnia nam nieograniczoną wolność, pozwala na zwiedzenie na własną rękę i zabranie większego bagażu. Często zdarza się, że kierowcy siadają za kierownicą, jakby jechali do pracy lub na zakupy do pobliskiego supermarketu, zupełnie nieprzygotowani do długiej i męczącej podróży. Z tego powodu dla takiego kierowcy upragniony urlop może okazać się udręką. Bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn, zmęczenie to tylko kilka skutków podróżowania autem. Wakacje na czterech kółkach nie muszą być jednak zmorą, jeśli kierowca odpowiednio przygotuje się do jazdy.

Jak się przygotować do podróży?

Zanim siądziemy za kółkiem, powinniśmy się odpowiednio przygotować, aby jazda była bezpieczna dla nas i współpasażerów. Nie pomogą hektolitry wypitej kawy, jeśli wsiądziemy do auta niewyspani i zmęczeni. Wielogodzinna jazda autem bywa nużąca. Przed podróżą kierowca musi dobrze się wyspać, a w jej trakcie wskazane są krótkie, półgodzinne drzemki, jeśli kierowca odczuwa senności i zmęczenie. Niby nic, a jednak nawet kilkanaście minut snu pozwala odzyskać siły na kilka godzin. Kierowca powinien także unikać podróży w nocy, ponieważ po zmierzchu widoczność jest ograniczona, a ciało i umysł domagają się snu.

Poznaj: 7 zagrożeń dla zdrowia podczas podróży

Jazda samochodem to nie pokaz mody, ale należy pamiętać o odpowiednim stroju, który przede wszystkim powinien być funkcjonalny i praktyczny. Doskonale sprawdzą się zwykły t-shirt i wygodne, bawełniane spodnie. Najistotniejszy w garderobie kierowcy jest dobór odpowiedniego obuwia. Świetnym rozwiązaniem jest założenie wygodnych, przewiewnych, wykonanych z naturalnych materiałów butów z płaskim obcasem.

Ważną kwestią jest odpowiednia postawa w trakcie jazdy, ponieważ pozycja siedząca i niemożność ruchu powodują dotkliwy ból kręgosłupa, skurcze kończyn i zmęczenie nie tylko u kierowców, którzy mają problemy z plecami. Plecy i pośladki powinny w całości stykać się z siedziskiem, a barki nie powinny odrywać się od oparcia. Nadgarstki kierowcy muszą luźno spoczywać na kierownicy, a nogi być lekko zgięte.

Kierowcom polecana jest także poduszka lędźwiowa, która koryguje nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa w trakcie siedzenia. Z kolei ulgę kręgosłupowi i wygodne oparcie głowy i szyi zapewni poduszka ortopedyczna zwana rogalikiem. Poduszki przydadzą się nam również na co dzień.

Zobacz też: 10 sposobów radzenia sobie z bólem pleców w czasie ciąży.

Co mieć przy sobie?

Nikt nie lubi podróżować przygnieciony walizkami i paczkami, dlatego w kabinie zostawmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak dokumenty, picie, jedzenie, GPS czy mapę. Kategorycznie zrezygnujemy z przewożenia dużych rzeczy luzem w kabinie i na tylnej półce. Część dużych pakunków warto zapakować do bagażnika na dachu. To ważne, gdyż nawet drobne, z pozoru niegroźne przedmioty w momencie kolizji mogą stać się bardzo niebezpieczne i spowodować obrażenia. Im mniej rzeczy w kabinie, tym bezpieczniej dla kierowcy i dla pasażerów pojazdu, dlatego zostawmy je w bagażniku. W sklepach z artykułami motoryzacyjnych kupimy specjalne kosze do samochodów lub linki, które ułatwią nam uporządkowanie rzeczy w bagażniku.

Czytaj też: Biegunka podróżnych

www.ortopedyczny24.pl
* Na podstawie danych firmy Mondial Assistance.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA