string(8) "szukanie" Lawenda. Pachnie, uspokaja i leczy!

Lawenda. Pachnie, uspokaja i leczy!

Lawenda to nie tylko świetny środek uspokajający. Pomaga w trawieniu, pobudza, działa bakteriobójczo, a nawet – jak pokazują najnowsze badania – może stać się w przyszłości lekiem przeciw nowotworom.

Spis treści

Mimo że lawenda pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, to coraz częściej można ją zauważyć w naszych przydomowych ogródkach. Niewiele osób jednak wie, że poza niezwykłym aromatem lawenda posiada także inne właściwości. W postaci olejku lub suszu może być świetnym lekarstwem na codzienne dolegliwości.

Olejek uspokaja i odpręża

Lawenda najczęściej używana jest w postaci olejku eterycznego. Nic w tym dziwnego, ponieważ lawenda posiada całe mnóstwo związków eterycznych, takich jak linalol, które wpływają na nerw węchowy i działają uspokajająco na układ nerwowy.

Lawenda ułatwia zasypianie

Dlatego też już w starożytności lawendy używano jako leku usypiającego. Wkładano wówczas suszoną lawendę pod poduszkę. Zapach koił nerwy i pozwalał zasnąć. Dziś możesz skropić poduszkę odrobiną olejku lub rozprzestrzenić aromat po całym domu.

Masaż olejkiem lawendowym

Właściwości lawendowego olejku eterycznego wykorzystywane są również w masażu. Olejek jest niezwykle szybko wchłaniany przez skórę. Sprawia, że staje się delikatniejsza w dotyku, a kojące właściwości linalolu trafiają do układu nerwowego. Należy jednak uważać, by nie podrażnić skóry – dlatego warto kilka kropli olejku zmieszać na przykład z oliwą z oliwek.

Lawendowy lek przeciwbólowy

Jeśli cierpisz na migrenowe bóle głowy, sięgnij po lawendę. Poza właściwościami relaksacyjnymi posiada również działanie przeciwbólowe, łagodząco wpływając na układ nerwowy. By poradzić sobie z bólem głowy, wystarczy rozcieńczyć olejek lawendowy w odrobinie wody lub oleju, a następnie wcierać w skronie. Przyniesie wyraźną ulgę.

Lawenda na ból brzucha

Napar z suszonej lawendy usprawnia trawienie i działa rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego. Jeśli zatem doskwiera ból brzucha, wystarczy wypić herbatkę z lawendy.  Skuteczna będzie także w przypadku wzdęć. Napar z lawendy poradzi sobie również z bólami miesiączkowymi.

Szybsze gojenie się ran

Dzięki zawartej w lawendzie taninie można używać rośliny do oczyszczania ran. Tanina działa bakteriobójczo. Lawenda poradzi sobie również z zabliźnianiem ran i regeneracją skóry. Wystarczy przyłożyć nasączony olejkiem wacik do rany i przemywać ją.

Lawendą w przeziębienie

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych świetnym rozwiązaniem będzie inhalacja z użyciem olejku lawendowego lub płukanka z naparu z lawendy. Zawarte w lawendzie substancje działają oczyszczająco na zatoki, oskrzela, migdałki, zwalczając infekcję gardła. W przypadku problemów z pęcherzem, należy pić herbatę z lawendy, ponieważ działa moczopędnie.

Lawenda lekiem przeciw nowotworom?

Najnowsze badania nad leczniczymi właściwościami lawendy pokazują, że monoterpeny – związki znajdujące się w lawendzie – potrafią zahamować rozwój komórek nowotworowych oraz zapobiec ich namnażaniu. Są szczególnie skuteczne w zwalczaniu komórek nowotworowych znajdujących się w tak zwanych tkankach miękkich – piersiach lub wątrobie. Póki co jednak badania te nie zostały potwierdzone. Wyniki są jednak bardzo obiecujące.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij