Nowy sklep

już ON-LINE

Lawenda. Pachnie, uspokaja i leczy!

Lawenda to nie tylko świetny środek uspokajający. Pomaga w trawieniu, pobudza, działa bakteriobójczo, a nawet – jak pokazują najnowsze badania – może stać się w przyszłości lekiem przeciw nowotworom.

Spis treści

Mimo że lawenda pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, to coraz częściej można ją zauważyć w naszych przydomowych ogródkach. Niewiele osób jednak wie, że poza niezwykłym aromatem lawenda posiada także inne właściwości. W postaci olejku lub suszu może być świetnym lekarstwem na codzienne dolegliwości.

Zobacz: Lawenda - lekarstwo o cudownym zapachu

Olejek uspokaja i odpręża

Lawenda najczęściej używana jest w postaci olejku eterycznego. Nic w tym dziwnego, ponieważ lawenda posiada całe mnóstwo związków eterycznych, takich jak linalol, które wpływają na nerw węchowy i działają uspokajająco na układ nerwowy.

 

Lawenda ułatwia zasypianie

Dlatego też już w starożytności lawendy używano jako leku usypiającego. Wkładano wówczas suszoną lawendę pod poduszkę. Zapach koił nerwy i pozwalał zasnąć. Dziś możesz skropić poduszkę odrobiną olejku lub rozprzestrzenić aromat po całym domu.

Reklama

Masaż olejkiem lawendowym

Właściwości lawendowego olejku eterycznego wykorzystywane są również w masażu. Olejek jest niezwykle szybko wchłaniany przez skórę. Sprawia, że staje się delikatniejsza w dotyku, a kojące właściwości linalolu trafiają do układu nerwowego. Należy jednak uważać, by nie podrażnić skóry – dlatego warto kilka kropli olejku zmieszać na przykład z oliwą z oliwek.

Lawendowy lek przeciwbólowy

Jeśli cierpisz na migrenowe bóle głowy, sięgnij po lawendę. Poza właściwościami relaksacyjnymi posiada również działanie przeciwbólowe, łagodząco wpływając na układ nerwowy. By poradzić sobie z bólem głowy, wystarczy rozcieńczyć olejek lawendowy w odrobinie wody lub oleju, a następnie wcierać w skronie. Przyniesie wyraźną ulgę.

Lawenda na ból brzucha

Napar z suszonej lawendy usprawnia trawienie i działa rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego. Jeśli zatem doskwiera ból brzucha, wystarczy wypić herbatkę z lawendy.  Skuteczna będzie także w przypadku wzdęć. Napar z lawendy poradzi sobie również z bólami miesiączkowymi.

Czytaj też: Mak polny - co leczy?

Szybsze gojenie się ran

Dzięki zawartej w lawendzie taninie można używać rośliny do oczyszczania ran. Tanina działa bakteriobójczo. Lawenda poradzi sobie również z zabliźnianiem ran i regeneracją skóry. Wystarczy przyłożyć nasączony olejkiem wacik do rany i przemywać ją.

Lawendą w przeziębienie

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych świetnym rozwiązaniem będzie inhalacja z użyciem olejku lawendowego lub płukanka z naparu z lawendy. Zawarte w lawendzie substancje działają oczyszczająco na zatoki, oskrzela, migdałki, zwalczając infekcję gardła. W przypadku problemów z pęcherzem, należy pić herbatę z lawendy, ponieważ działa moczopędnie.

Reklama

Lawenda lekiem przeciw nowotworom?

Najnowsze badania nad leczniczymi właściwościami lawendy pokazują, że monoterpeny – związki znajdujące się w lawendzie – potrafią zahamować rozwój komórek nowotworowych oraz zapobiec ich namnażaniu. Są szczególnie skuteczne w zwalczaniu komórek nowotworowych znajdujących się w tak zwanych tkankach miękkich – piersiach lub wątrobie. Póki co jednak badania te nie zostały potwierdzone. Wyniki są jednak bardzo obiecujące.

Czytaj też: Dziewanna wielokwiatowa - na chrypę i przed piorunem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)