Jak zachęcić dziecko do mycia i kąpieli?

Krzyk, płacz i ataki złości – tak wiele dzieci reaguje na wiadomość, że muszą się udać do kąpieli lub pod prysznic. Poznaj kilka „kąpielowych trików”, które pomogą przezwyciężyć strach dziecka przed myciem i zapewnią mu dobrą zabawę.
Łazienka jak w bajce - jak zachęcić dziecko do kąpieli

Spis treści

Odpowiednie zabawki, wystrój łazienki i właściwie dobrane kosmetyki sprawią, że dziecko przestanie kojarzyć kąpiel z koszmarem i stanie się ona dla niego prawdziwą rozrywką. Najpierw jednak trzeba pozbyć się przyczyn, które sprawiają, że nasze dziecko tak niechętnie odnosi się do kąpieli.

Gdy mydło piecze w oczy

"Jedną z najczęstszych przyczyn strachu dzieci przed kąpielą lub prysznicem jest łzawienie oczu po dostaniu się do nich mydła lub żelu do mycia. Dzieci często pamiętają nieprzyjemne piekące wydarzenia z poprzednich kąpieli. Dlatego zanim dokonamy zakupu kosmetyków dla dzieci, powinniśmy sprawdzić ich skład, a zwłaszcza zwrócić uwagę na to czy zawierają one łagodne, bezpieczne dla skóry substancje myjące. Powinniśmy wybierać kosmetyki o naturalnym pH oraz te, które zawierają informację, że zostały przebadane nie tylko dermatologicznie, ale również aplikacyjnie, a najlepiej aplikacyjnie z opinią lekarza okulisty"  – mówi dr Anna Bobkowska, ekspert z Działu Badań i Rozwoju w laboratorium Forte Sweden.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Zimno w łazience

Warto również sprawdzić czy w łazience mamy odpowiednią temperaturę powietrza. Zanim rozbierzemy naszego malucha sprawdźmy czy jest tam ciepło. Nie sugerujmy się tym, że nam jest ciepło, bo przecież cały czas pozostajemy w ubraniu. Być może nasz maluch zraził się do kąpieli dlatego, że było mu po prostu zimno. Dlatego też zadbajmy, aby temperatura powietrza w łazience wynosiła minimum 22 stopnie Celsjusza. Ważna jest również temperatura wody. Z reguły powinna mieścić się w granicach 37-38 stopni Celsjusza. Przygotowując łazienkę do kąpieli dziecka zadbajmy też o kwestie bezpieczeństwa - przede wszystkim rozkładając w wannie lub w brodziku matę antypoślizgową, aby zapobiec niebezpiecznym upadkom.

Reklama

Kąpiel jak w Disneylandzie

Odpowiednio dobrane kosmetyki to nie tylko takie, które spełnią swoją podstawową funkcję, ale także umilą czas naszemu dziecku. Warto na przykład zadbać o takie preparaty, które wykorzystują wizerunek znanych postaci z ulubionych bajek naszego malucha. W ten sposób zapewniamy dziecku bajkowe towarzystwo jakie na co dzień spotyka na ekranie telewizora. Skutecznym antidotum na lęk przed wieczornym pluskaniem się w wannie będą też zabawki. W łazienkowym asortymencie mogą znaleźć się np. fontanny wodne, kredki do malowania po płytkach czy wannie lub słynna żółta kaczuszka, która swobodnie unosi się na wodzie. Jeśli w domu znajduje się tylko prysznic to można podpowiedzieć  dziecku, że strumienie wody to deszcz, a zadaniem malucha będzie podlewanie plastikowych kwiatków kolorową konewką. Sposobów na zachęcenie dziecka do kąpieli jest wiele. Wystarczy tylko ruszyć wyobraźnią i zaaranżować łazienkę tak, aby dziecko poczuło się jak w bajce.

Czytaj: Myj ręce - dlaczego to takie ważne?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->