Leczenie komórkami macierzystymi z tłuszczu - pionierska metoda w ortopedii

Komórki macierzyste odgrywają kluczową rolę w procesach odbudowy i naprawy wielu tkanek w naszym organizmie. Nic więc dziwnego, że w medycynie regeneracyjnej znajdują coraz to nowsze zastosowania. Wiele klinik medycyny estetycznej, takich jak krakowskie Centrum DER-MED, oferuje leczenie komórkami macierzystymi, którego celem jest niwelowanie dolegliwości bólowych, a także przywracanie sprawności stawów.
Komórki macierzyste

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Niezwykłe właściwości komórek macierzystych

Niby każdy o nich słyszał, ale czy do końca wiemy, jak powstają i jakie właściwości mają komórki macierzyste? To jednostki biologiczne, które charakteryzują się dwiema niezwykłymi cechami. Potrafią się różnicować w kierunku wielu odmiennych komórek (mogą zamieniać się w jedną z ponad 200 różnych komórek budujących nasze ciało) oraz mają zdolność samoregeneracji (posiadają zdolność dzielenia się na kolejne komórki macierzyste). I właśnie dzięki tym właściwościom komórki macierzyste znalazły szerokie zastosowanie w medycynie regeneracyjnej.

Komórki macierzyste ze szpiku, krwi czy tłuszczu?

Początkowo zabiegi z użyciem komórek macierzystych były wykonywane jedynie w szpitalach. Komórki macierzyste pozyskane ze szpiku kostnego wykorzystuje się m.in. w leczeniu niedokrwistości, niedoborów immunologicznych czy białaczki. Są też terapie z użyciem komórek macierzystych z tzw. krwi pępowinowej. Ale teraz nie o tym! W gabinetach medycyny estetycznej triumfy święci ostatnio zabieg z zastosowaniem autologicznych komórek macierzystych z tłuszczu. Co oznacza określenie ,,autologiczny’’? Zarówno dawcą, jak i biorcą komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej jest ta sama osoba. Zabieg ma zastosowanie w leczeniu schorzeń ortopedycznych, a przy okazji umożliwia redukcję niewielkich ilości tkanki tłuszczowej.

Reklama

Dwa w jednym

Zabiegi ortopedyczne z użyciem komórek macierzystych z tłuszczu przynoszą dwojakie korzyści. Z jednej strony skutecznie pozbywamy się bólu stawów oraz innych dolegliwości ortopedycznych, a z drugiej, tracimy komórki tłuszczowe z miejsc, w których mamy ich za dużo.

Reklama

Leczenie schorzeń ortopedycznych własnym tłuszczem - na czym to polega?

Do zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenie, służące do pobierania i odpowiedniego przygotowywania komórek macierzystych. W przypadku krakowskiego Centrum DER-MED jest to Q-graft - jedyny w swoim rodzaju zamknięty system do pobierania i separacji komórek macierzystych SVF (Stromal Vascular Fraction). Dzięki tej metodzie pobrane i odseparowane komórki macierzyste charakteryzują się bardzo wysoką jakością, potwierdzoną badaniami naukowymi.

Najpierw pacjent poddawany jest małoinwazyjnej liposukcji urządzeniem Body Jet, czyli z miejsca, w którym występuje nadmiar tkanki tłuszczowej pobierana jest jej odpowiednia ilość. Następnie, przy pomocy urządzenia Q-graft, separowane są komórki macierzyste. Ostatnim etapem jest wstrzyknięcie ,,koktajlu” z komórek macierzystych w miejsce schorzenia ortopedycznego. Zastosowanie autologicznych komórek eliminuje ryzyko ich odrzucenia i daje pacjentowi najwyższą gwarancję skuteczności zabiegu.

Efekty zastosowania komórek macierzystych w zabiegach ortopedycznych:

  • przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni,
  • całkowite lub prawie całkowite wyleczenie bólu spowodowanego schorzeniami ortopedycznymi,
  • przyspieszenie regeneracji tkanek.

Więcej o zabiegach z użyciem komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej przeczytasz na stronie: https://krakow.dermed.pl/pl/

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!