Leczenie łuszczycy obniża ryzyko udaru mózgu

Nowa metoda leczenia łuszczycy może istotnie zmniejszać stan zapalny naczyń krwionośnych, co jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia – w tym zawału serca i udaru mózgu.
 

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry i stawów. Oprócz tego znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca oraz niedokrwiennego udaru mózgu. Łuszczyca wiąże się z nieprawidłowym działaniem limfocytów T i wydzielanych przez nie cytokin, które powodują wystąpienie stanu zapalnego skóry. Podejrzewa się, że właśnie stan zapalny może odpowiadać za problemy z układem krążenia – m.in. migotanie przedsionków czy wystąpienie udaru mózgu. Ryzyko choroby znacznie wzrasta u osób po 50. roku życia i tych, które cierpią na ciężką postać łuszczycy.

Zobacz: Jakie są objawy łuszczycy?

Leczenie łuszczycy - eksperyment

Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania, których celem było wykazanie, że leczenie stanu zapalnego skóry u pacjentów z łuszczycą korzystnie wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego naczyń krwionośnych.

Badania trwały 3 lata, a udział w nich wzięło 30 pacjentów dotkniętych umiarkowaną lub ciężką postacią łuszczycy, u których ponadto wystąpiły liczne czynniki ryzyka zawału lub udaru mózgu. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Grupa pierwsza otrzymywała zastrzyki podskórne z adalimumabem – substancją aktywną o działaniu przeciwzapalnym. Osoby z grupy drugiej nie były w ogóle leczone lub stosowano u nich rutynowe metody leczenia łuszczycy (np. fototerapię). Na początku i na końcu badania naukowcy zmierzyli poziom stanu zapalnego naczyń krwionośnych za pomocą tomografii emisyjnej.

Czytaj też: Rybia łuska

Wyniki badań jasno wykazały, że zapalenie naczyń krwionośnych znacznie zmniejszyło się u pacjentów z łuszczycą leczonych adalimumabem. Ponadto okazało się, że u pacjentów z grupy pierwszej nastąpił znaczny spadek (51%) białka C-reaktywnego, które ma związek z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału. U osób, które nie były leczone, poziom tego białka zmniejszył się zaledwie o 2%.

Zobacz: Łuszczyca - jak ją leczyć

Współautor badań dr Jean-Claude Tartif podkreśla, że wyniki pracy jego zespołu są bardzo istotne dla osób dotkniętych łuszczycą. Świadomi ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału pacjenci z łuszczycą powinni zwracać większą uwagę na regularne badania lekarskie, które pozwolą na odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Słowniczek chorego na łuszczycę czyli najważniejsze pojęcia związane z chorobą

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA