Leczenie otyłości - balon żołądkowy

Balon żołądkowy to obecnie jedna z najczęstszych endoskopowych metod leczenia otyłości. Wprowadzenie balonu do żołądka i jego usunięcie odbywa się nieoperacyjnie, przy użyciu endoskopu. Jest bezbolesne. Balon, pozostając w żołądku od 3 do 6 miesięcy, powoduje zmniejszenie jego objętości. Pacjent mniej je, szybciej odczuwa sytość, przez co redukuje masę ciała.

Leczenie otyłości balonem to metoda znacznie bezpieczniejsza w porównaniu do operacji chirurgicznej. Lekarz nie wycina fragmentu żołądka ani nie wykonuje zespolenia żołądkowo-jelitowego. Po usunięciu balona w żołądku nie pozostają żadne zmiany.

Komu można założyć balon

Nie każda osoba, której wydaje się, że jest otyła, kwalifikuje się do tego zabiegu. Jeżeli BMI, wskaźnik naszej wagi, jest prawidłowy lub wykazuje lekką nadwagę, nie ma potrzeby leczenia balonem. U takich osób leczenie otyłości zaczyna się od stosowania innych metod obniżania masy ciała. Decyzję o założeniu balona lekarz podejmuje dopiero wtedy, gdy stwierdzi u pacjenta brak możliwości leczenia bezzabiegowego. O wszystkim decydują wskazania lekarskie i dokładny wywiad - jakie pacjent ma nawyki żywieniowe? jaki prowadzi tryb życia, jakie ma choroby współistniejące.  Zdarza się, zwłaszcza u osób bardzo otyłych, że założenie balonu jest tylko przygotowaniem do leczenia chirurgicznego.

Zobacz wideo: Balon żołądkowy - jak się wprowadza i usuwa?

Jak się przygotować do zabiegu

Przygotowanie pacjenta do wprowadzenia balonu niewiele różni się od standardowego przygotowania do zabiegu gastroskopii. Pacjent musi mieć aktualne wyniki badań koniecznych do tego, żeby można go było znieczulić ogólnie. Musi też mieć wyniki gastroskopii, aby lekarz mógł wykluczyć obecność przepukliny rozworu przełykowego oraz czynnej choroby wrzodowej żołądka, bo w tych przypadkach nie można założyć balonu. Pacjent musi być na czczo. Jeżeli zabieg przebiega bez komplikacji i nic się po nim niepokojącego z pacjentem nie dzieje, po kilku godzinach opuszcza on szpital z lekami, które pozwolą mu szybko powrócić do zdrowia. Zwykle po kilku dniach powraca do pełnej życiowej aktywności.

Skuteczność leczenia balonem

Samo założenie balonu w żołądku nie daje gwarancji, że schudniemy. Pacjent musi wiedzieć co ma jeść, jak ma jeść i w jakiej ilości. Jeżeli bowiem będzie spożywał dietę wysokokaloryczną, w niewielkich ilościach, ale bardzo często, to efekt utraty masy ciała okaże się niewielki. Dlatego leczenie musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem bariatrą albo dietetykiem, którzy zaplanują dokładny sposób odżywiania się po implantacji balonu, a również już po jego wyjęciu. Zdarza się bowiem, że pacjent po wyjęciu balonu szybko wraca do poprzednich nawyków żywieniowych, a tym samym do poprzedniej masy ciała.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA