Leczenie po indyjsku – coraz popularniejsze, ale czy skuteczne?

Joga, masaż, medytacja – znane metody leczenia z Indii cieszą się sporą popularnością. Istnieją jednak metody, które nie są szeroko rozpowszechnione, zaskakując swoim podejściem do zdrowia. Ale czy są skuteczne?
 

Ajurweda – indyjska metoda leczenia

Indyjski sposób leczenia jest ściśle uregulowany. Ajurweda, czyli w dosłownym tłumaczeniu „wiedza o życiu”, bierze pod uwagę cztery ważne sfery życia człowieka – sposoby leczenia chorób, profilaktykę, poprawę jakości życia i przede wszystkim rozwój duchowy.

Indyjska lewatywa

Jedną z ważnych metod leczenia i zapobiegania chorób jest pięć działań oczyszczających organizm z zanieczyszczeń zwanych panća karma. Metoda ta służy odrodzeniu się tkanek, zachowaniu młodości oraz zwiększeniu witalności.

W obręb działań oczyszczających wchodzi spożywanie środków przeczyszczających, mających na celu usunięcie nieczystości z jelita cienkiego. Do tego dochodzą częste lewatywy ziołowe, które z kolei mają na celu oczyszczenie jelita grubego.

Zanieczyszczenia usuwane są również poprzez prowokowanie wymiotów, spuszczanie krwi oraz czyszczenie nosa przy użyciu specjalnych, ziołowych kropli.

Rozluźnienie i regeneracja

W celu przygotowania organizmu do oczyszczania, przeprowadza się zabiegi rozgrzewające oraz rozluźniające zwane purwa karma – masaże z peelingiem, kąpiel parową z dodatkiem ziół, a także pobyt w saunie. 

By natomiast organizm doszedł do siebie po oczyszczaniu, należy przeprowadzić serię masaży regenerujących ciało oraz podać pacjentowi zioła, które uregulują działanie układu pokarmowego. To z kolei zabieg zwany pasza karma.

Czytaj też: Historyczne oblicza medycyny - średniowiecze

Płukanie ust olejem

Ciekawym działaniem profilaktycznym jest płukanie ust olejem. Czemu dokładnie służy? Według zwolenników tej metody olej oczyszcza jamę ustną, pozostawiając ją pełną świeżości. Płukanie ust olejem przed śniadaniem i po kolacji ma działanie profilaktyczne.

Lecznicze płukanie ust olejem polecane jest osobom, które mają problem z próchnicą lub dziąsłami. Mikstura do płukania powinna składać się z oleju kokosowego z dodatkiem kropli olejku goździkowego lub oregano. Ta aromatyczna płukanka ma właściwości przeciwbakteryjne. Należy płukać nią usta kilka razy dziennie.

Czytaj też: Co oznacza nieprzyjemny zapach z ust

Uzdrawiające masaże olejowe

Bardzo rozbudowaną metodą są uzdrawiające masaże, które przeprowadza się z użyciem różnego rodzaju olejów. Masaże mają pozytywny wpływ na całe ciało – według znawców zapewniają długowieczność, ułatwiają trawienie, uwalniają zablokowaną w organizmie energię. Wpływa na  ciało, duszę oraz psychikę człowieka.

Popularnym masażem, związanym z metodą purwa karma, jest masaż olejem sezamowym. Posiada on właściwości oczyszczające, odblokowujące życiową energię oraz wzmacniające ciało.

Znane są również masaże głowy oraz twarzy, które mają na celu pobudzenie krążenia, a także uwalnianie negatywnych emocji ulokowanych w pobliżu głowy. Po takim specjalistycznym masażu ciało powinno odczuć wyraźną ulgę.

Ajurwedyjskie okulary

Ciekawym przedmiotem stworzonym według metod medycyny staroindyjskiej są okulary ajurwedyjskie. Okulary te zamiast soczewek posiadają przysłony zbudowane z wielu niedużych otworów. Zdaniem zwolenników okulary te wyraźnie poprawiają ostrość widzenia.

Ich noszenie zaleca się osobom mającym problem z krótko- i dalekowzrocznością, zaćmą oraz zezem. Oczy utrzymują ostrość widzenia chwilę po zdjęciu okularów ajurwedyjskich. Noszenie ich może przyczynić się do stopniowej poprawy wzroku.

Czytaj też: Chińska medycyna tradycyjna. Skąd się bierze jej skuteczność?

Zobacz też: Przywrotnik pospolity - zastosowanie, właściwości i działanie ziela

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA