Nowy sklep

już ON-LINE

Leczenie poprzez mruczenie

Naukowcy twierdzą, że warto posiadać w domu przynajmniej jednego kota, gdyż pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Kot ma niezwykłe właściwości lecznicze, o czym na co dzień zupełnie zapominamy.

Spis treści

Koci charakter

Mawia się, że kot jest największym indywidualistą wśród zwierząt. Bywa arogancki i wyniosły, ale zawsze znajdzie dla człowieka odrobinę czasu, by dać się pogłaskać. Okazuje się, że dotykanie kota i słuchanie jego hipnotycznego mruczenia działa na nas odprężająco. Ich pomoc okazuje się nieoceniona w przypadku leczenia różnych schorzeń.

 

Wpływ kota na zdrowie

Leczenie z pomocą kota to jedna z metod zooterapii, zwana felinoterapią. Jest ona bardzo popularna w Europie i Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w przypadku psów, obecność kotów pomaga w leczeniu wielu schorzeń, takich jak ADHD, depresja, autyzm czy stwardnienie rozsiane.

Kontakt ze zwierzęciem ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie pacjenta. Często wystarczy sama obecność, choć w tym przypadku bardzo ważny jest dotyk. Koty należą do zwierząt łasych na pieszczoty. Ich miękka i puszysta sierść działa zaś na człowieka niezwykle odprężająco.

Czytaj też: Zooterapia - alternatywna metoda leczenia

Reklama

Kot poprawia krążenie krwi

Naukowcy twierdzą, że warto posiadać w domu przynajmniej jednego kota. Jego obecność pozytywnie wpływa na układ odpornościowy i nerwowy, a także psychikę. Pomagają odreagować stres, wyciszyć się. Charakterystyczne mruczenie sprawia natomiast, że poprawia się krążenie krwi, stabilizując rytm serca. Co ciekawe, kontakt z kotem obniża poziom cholesterolu, zmniejszając według naukowców ryzyko zawału serca aż o 3%.

„Wyciąganie” bólu z ciała

Niezwykła właściwość uśmierzania bólu przez koty jest znana nie od dziś. Często zwierzęta intuicyjnie wyczuwają bolące miejsca. Kładą się wówczas w ich pobliżu i „wyciągają” ból. Wszystko to dzięki jonom ujemnym znajdującym się w ich sierści. Bolące miejsca są najonizowane dodatnio, zatem po zetknięciu się jonów dochodzi do ich neutralizacji.

Kot jest nieocenionym pomocnikiem osób starszych. Z perspektywy psychologicznej jego obecność pomaga w chwilach osamotnienia. Jest niezwykle cierpliwym towarzyszem. Natomiast z perspektywy zdrowotnej oddziałuje pozytywnie w przypadku niedokrwienia. Osobom, które miewają zimne dłonie i stopy, zaleca się głaskanie kota, którego naturalna temperatura ciała wynosi 38 stopni Celsjusza.

Reklama

Domowa terapia

Do felinoterapii wybiera się czasem określone rasy, które z natury są spokojne i otwarte na kontakt z człowiekiem. Są to na przykład: kot perski, norweski czy ragdoll. W przypadku kotów nie jest wymagana tresura. Do leczenia wykorzystuje się naturalne predyspozycje. Ich charakter sprawia, że terapia należy do przyjemnych i mniej stresujących niż w przypadku obecności psów.

Jednak do domowej terapii z kotem nie potrzeba specjalnych przygotowań. Wystarczy docenić jego niezwykły wpływ na zdrowie i cieszyć się jego towarzystwem.

Czytaj też: Dogoterapia - jak leczą psy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)