Leczenie w Afryce. Znachorzy coraz częściej akceptowani

Myli się ten, kto myśli, że niekonwencjonalne metody leczenia w Afryce są nieskuteczne i mniej efektowne. Okazuje się, że znane od wieków metody radzą sobie z niektórymi chorobami lepiej niż leki.

Metody, których nie należy się wstydzić

Nie można powiedzieć, że kontynent ten jest jednolity pod względem kulturowym oraz religijnym. Podobnie rzecz ma się w przypadku metod leczenia, które znane są społeczeństwu afrykańskiemu od setek lat.

Z powodu kolonizacji, tradycyjne metody leczenia, a także religie, musiały zniknąć z oczu kolonizatorów, którzy uważali te praktyki za zabobonne i niewłaściwe. Dziś powoli się to zmienia, a na sposoby leczenia znachorów oraz szamanów patrzy się przychylniejszym okiem.

Afrykańska służba zdrowia

Pośród społeczeństwa afrykańskiego znaczna większość wybiera tradycyjne formy leczenia. I to bez względu na pochodzenie czy wykształcenie. Sposoby leczenia codziennych dolegliwości oraz często występujących chorób zakorzenione są głęboko w świadomości tamtejszej ludności.

Zioła podstawą leczenia

Ważną rolę odgrywa znachor, który pełni rolę lekarza domowego w określonym plemieniu bądź regionie. Do jego zadań należy diagnozowanie choroby i szybkie reagowanie na stan, w jakim znajduje się pacjent. Nierzadko znachor jest jednocześnie doskonałym zielarzem.

To właśnie zioła odgrywają ważną rolę w leczeniu. Odpowiednie połączenie ziół z innymi substancjami oraz znajomość ich działania wystarczą, by poradzić sobie z codziennymi dolegliwościami. Do ziołolecznictwa dochodzi także akupunktura oraz hipnoza.

Brak lekarzy

Dostęp do lekarzy w Afryce jest znacznie ograniczony. Wyspecjalizowanych pracowników służby zdrowia jest zbyt mało, by pomóc wszystkim. Odległości między wioskami są natomiast tak znaczne, że lekarz nie jest w stanie dostrzec z pomocą na czas do każdego.

Natomiast doświadczenie oraz dostępność znachorów pozwala czuć się pewnej w przypadku wystąpienia choroby. Do tego środki lecznicze stosowane przez znachorów oraz szamanów są szeroko dostępne i znacznie tańsze od leków proponowanych przez lekarzy.

Metody leczenia chorób

Wiele ze stosowanych substancji chemicznych oraz leków sprowadzanych do leczenia zza granicy można z powodzeniem zastąpić przez naturalne środki występujące w Afryce.

Znana szeroko i stosowana w leczeniu roślina afrykańska jest na przykład znacznie tańsza i skuteczniejsza w leczeniu malarii, niż chinina. Nieprzyjemne skutki ospy niweluje natomiast mieszkanka ziół, alkoholu i kredy, łagodząc ból i przyspieszając gojenie.

Wzajemna nieufność

Jeszcze do pewnego czasu wzajemną nieufnością darzyli się lekarze oraz znachorzy. Ale antagonizmy te uległy znacznej poprawie. Brak zaufania do substancji chemicznych proponowanych przez medycynę współczesną zastąpiony został otwartością, podobnie sposób traktowania metod medycyny tradycyjnej przez lekarzy z Zachodu.

Próby połączenia sił

O tej obopólnej zgodzie świadczą przede wszystkim zmiany w podejściu do tradycyjnych metod leczenia w Afryce. Poszczególne organizacje rządowe Afryki coraz przychylniej patrzą na tradycyjne metody leczenia wybierane przez społeczeństwo.

Czytaj też: Brazylia - lepsza w piłce niż w leczeniu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA