Leczenie zmian alergicznych u małych dzieci

Pediatra Grażyna Jędrzejczyk o AZS
 

Postępowanie w atopowym zapaleniu skóry (inaczej AZS) polega na ustaleniu alergenów odpowiedzialnych za zmiany, co nie jest takie proste, a niekiedy wręcz niemożliwe. Najbardziej charakterystyczne zmiany dla tej jednostki chorobowej to zmiany skórne zlokalizowane na twarzy (tzw. malowane policzki) i wyprostnych częściach kończyn, w zgięciach kolanowych i łokciowych, na dłoniach. Chorobie tej często towarzyszy świąd i suchość skóry.

Poznaj: Fakty i mity o atopowym zapaleniu skóry

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Leczenie zapalenia skóry u dziecka

Leczenie AZS u niemowląt, u których na podstawie próby eliminacji i prowokacji pokarmowej potwierdzono alergię (najczęściej na białko mleka krowiego), polega na wyeliminowaniu szkodliwych pokarmów. Matka karmiąca piersią maluszka nie powinna spożywać produktów zawierających białka mleka krowiego. Odnośnie dzieci karmionych sztucznie – muszą być im podawane specjalne mieszanki bez dodatku uczulających składników.

Dziecko karmione butelką otrzymuje hydrolizaty białka lub preparaty zawierające aminokwasy. Jeśli przy tak stosowanej diecie w ciągu 6 tygodni zmiany nie cofną się, rozpatrywane są inne przyczyny choroby (inne alergeny, substancje drażniące, czy zakażenia skóry).

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?W leczeniu poza usunięciem alergenów najważniejszą rolę odgrywa unikanie podrażnień chemicznych skóry. Ubrania dziecka należy prać w proszkach niealergizujących, a po praniu zaleca się wielokrotne płukania tkanin. Samo pranie i płukanie jednak nie wystarczy. Konieczna jest codzienna pielęgnacja delikatnej skóry malca.

Zobacz: Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Odpowiednia troska o skórę dziecka nie dopuści do powstania nowych ran, nawilży i natłuści naskórek, a tym samym ułatwi gojenie istniejących. Dlatego zaleca się stosowanie, co najmniej 2 razy na dobę preparatów nawilżających, natłuszczających i zmiękczających skórę oraz natłuszczających do kąpieli.

Okresowo w leczeniu małych dzieci stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy. Natomiast, jeśli świąd jest nasilony podaje się leki doustne.

Atopowe zapalenie skóry to nawracające, przewlekłe o podłożu alergicznym zapalenie skóry dotyczące najczęściej niemowląt i małych dzieci, mogące jednak utrzymywać się przez całe życie.
ek

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA