Leczenie zmian alergicznych u małych dzieci

Pediatra Grażyna Jędrzejczyk o AZS

Postępowanie w atopowym zapaleniu skóry (inaczej AZS) polega na ustaleniu alergenów odpowiedzialnych za zmiany, co nie jest takie proste, a niekiedy wręcz niemożliwe. Najbardziej charakterystyczne zmiany dla tej jednostki chorobowej to zmiany skórne zlokalizowane na twarzy (tzw. malowane policzki) i wyprostnych częściach kończyn, w zgięciach kolanowych i łokciowych, na dłoniach. Chorobie tej często towarzyszy świąd i suchość skóry.

Poznaj: Fakty i mity o atopowym zapaleniu skóry

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Leczenie zapalenia skóry u dziecka

Leczenie AZS u niemowląt, u których na podstawie próby eliminacji i prowokacji pokarmowej potwierdzono alergię (najczęściej na białko mleka krowiego), polega na wyeliminowaniu szkodliwych pokarmów. Matka karmiąca piersią maluszka nie powinna spożywać produktów zawierających białka mleka krowiego. Odnośnie dzieci karmionych sztucznie – muszą być im podawane specjalne mieszanki bez dodatku uczulających składników.

Dziecko karmione butelką otrzymuje hydrolizaty białka lub preparaty zawierające aminokwasy. Jeśli przy tak stosowanej diecie w ciągu 6 tygodni zmiany nie cofną się, rozpatrywane są inne przyczyny choroby (inne alergeny, substancje drażniące, czy zakażenia skóry).

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?W leczeniu poza usunięciem alergenów najważniejszą rolę odgrywa unikanie podrażnień chemicznych skóry. Ubrania dziecka należy prać w proszkach niealergizujących, a po praniu zaleca się wielokrotne płukania tkanin. Samo pranie i płukanie jednak nie wystarczy. Konieczna jest codzienna pielęgnacja delikatnej skóry malca.

Zobacz: Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Odpowiednia troska o skórę dziecka nie dopuści do powstania nowych ran, nawilży i natłuści naskórek, a tym samym ułatwi gojenie istniejących. Dlatego zaleca się stosowanie, co najmniej 2 razy na dobę preparatów nawilżających, natłuszczających i zmiękczających skórę oraz natłuszczających do kąpieli.

Okresowo w leczeniu małych dzieci stosuje się miejscowo glikokortykosteroidy. Natomiast, jeśli świąd jest nasilony podaje się leki doustne.

Atopowe zapalenie skóry to nawracające, przewlekłe o podłożu alergicznym zapalenie skóry dotyczące najczęściej niemowląt i małych dzieci, mogące jednak utrzymywać się przez całe życie.
ek

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA