Lek na koronawirusa – chlorochina. Czy jest skuteczna?

Koronawirus obecny jest w wielu krajach na całym świecie, zakażając kilkadziesiąt tysięcy osób. Chińscy naukowcy poinformowali o leku na koronawirusa, którego substancją czynną jest chlorochina. Do tej pory stosowana była w leczeniu malarii i chorób autoimmunologicznych. Czy pomaga zwalczać koronawirusa?
Tabletki i test na koronawirusa
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest chlorochina?

Chlorochina to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, który stosowany jest z zalecenia lekarza przy takich dolegliwościach, jak:

Pochodne chlorochiny cechują się działaniem przeciwzapalnym i ewentualnie przeciwwirusowym, które nie w pełni jest jeszcze zrozumiałe. Czy chlorochina jest skuteczna w przypadku koronawirusa?

Lek na koronawirusa

Naukowcy z Qingdao University oraz Qingdao Municipal Hospital przeprowadzili badania kliniczne, które wykazały, iż chlorochina skutecznie hamowała dalsze zaostrzenie zapalenia płuc, a także skracała przebieg choroby.

Co ważne, chlorochina wykazała działanie na koronawirusa, ponieważ podnosi odczyn endosomów, dzięki temu uniemożliwiając fuzję pomiędzy osłoną wirusa a błoną endosomalną. Dodatkowo substancja ta uniemożliwiła glikozylację białek receptorowych, które są niezbędne wirusowi do zakażania komórek. Ponadto chlorochina ma działanie przeciwzapalne.

Leczenie koronawirusa w Chinach

Koronawirus zaczął występować u mieszkańców Chin już w listopadzie 2019 roku. W połowie lutego 2020 roku, podczas konferencji ustalono, iż fosforan chlorochiny wykazuje działanie przeciwko koronawirusowi.

Dzięki takim ustaleniom zalecono włącznie tej substancji do kolejnej wersji wytycznych, które dotyczą zarówno profilaktyki, diagnozowania, jak i leczenia zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19.

Leczenie koronawirusa w Polsce

13 marca 2020 r. w Polsce zapadła pozytywna decyzja w sprawie zmiany w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Arechin (jego substancją czynną jest właśnie chlorochina).

Obecnie w Polsce lek ten nie jest już dostępny w hurtowniach, ponieważ został wpisany na listę preparatów objętych zakazem wywożenia z kraju.

Arechin to lek, który w szpitalach jest wydawany zgodnie z dyspozycją Ministerstwa Zdrowia i tam jest bezpłatny, jest w aptekach cena dla pacjenta jest stała i wynosi 19,39zł. Należy wiedzieć, iż nie jest on refundowany we wskazaniu leczenia zakażeń koronawirusem.

Czytaj również:

Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Podobne artykuły
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Płyn Lugola - zastosowanie i dawkowanie. Gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama