Dla Ciebie, na zdrowie!

Lek na raka coraz bliżej? Najnowsze odkrycia

Prace nad odkryciem leku na raka wciąż trwają. Naukowcy co jakiś czas przedstawiają światu swoje odkrycia, które w przyszłości mogą doprowadzić do odkrycia skutecznego leku przeciw nowotworom.
Spis treści

Reklama

Badania trwają

By przekonać się, jak  ciekawe i zarazem ważne są badania nad odkryciem leku na raka, warto przyjrzeć się nowym odkryciom poczynionym przez naukowców. Coraz częściej okazuje się, że związki antynowotworowe znajdują się w substancjach lub organizmach, których bliższe poznanie możliwe stało się dopiero teraz, dzięki rozwojowi biologii oraz medycyny.

Reklama

Terapia biologiczna

Jedną z coraz popularniejszych metod leczenia nowotworów krwi jest przeprowadzanie terapii biologicznej, coraz częściej zastępująca bolesną i długotrwałą chemioterapię. Zdaniem ekspertów, szanse na przeżycie chorych na białaczkę osób znacznie wzrastają, choć skuteczność terapii uzależniona jest w dużej mierze od indywidualnego przebiegu choroby.

Terapia biologiczna jest skuteczna w leczeniu białaczki limfocytowej oraz szpikowej. Polega na odpowiednim „zaatakowaniu” genu odpowiedzialnego za rozwój nowotworu dzięki molekułom, które hamują rozwój choroby. Metody tej użyto po raz pierwszy w 2001 roku, jednak dopiero dziś możliwe jest wyciąganie wniosków w tego sposobu leczenia. Niestety, metoda wciąż pozostaje kosztowna.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Reklama

Jad zwierząt skuteczny na raka?

Niecodziennego odkrycia dokonali amerykańscy naukowcy, którzy związki antynowotworowe odnaleźli w jadzie takich zwierząt, jak pszczoły, skorpiony oraz niebezpieczne gatunki węży. Substancje zawarte w trującym jadzie wymienionych zwierząt miałyby za zadanie zaatakowanie jedynie tych komórek, które odpowiedzialne są za rozwój choroby.

Lekarze są na etapie opracowywania metod, które być może staną się w przyszłości skutecznym lekiem na choroby nowotworowe. Substancje zawarte na przykład w jadzie skorpiona mogłyby przyczynić się do walki z guzem mózgu. Ich skuteczność jest na tyle wysoka, że atakuje jedynie chorobotwórcze komórki, zdrowie pozostawiając w nienaruszonym stanie.

Zobacz też: Szpiczak mnogi

Reklama

Lek na raka kryje się w morzu

Ciekawym wyzwaniem badawczym był międzynarodowy projekt Marex, w którym udział wzięli przedstawiciele świata nauki z kilku krajów, w tym z Polski. Przedsięwzięcie miało na celu pobranie próbek organizmów żyjących w morskim środowisku i wyodrębnienie z nich substancji, które mogłyby w przyszłości wpłynąć na rozwój medycyny – w tym leczenie nowotworów.

Pierwszy etap badań został zakończony. Obecnie trwają prace nad wyodrębnianiem substancji z DNA takich organizmów, jak sinice, gąbki czy skorupiaki. Naukowcy podkreślają ich znaczenie i zaznaczają, że warunki, w jakich żyją, sprzyjają powstawaniu związków, które mogą na przykład zahamować rozwój nowotworów. Takich odkryć dokonano zwłaszcza w Morzu Bałtyckim.

Reklama

Len przeciwko nowotworom

Związki antyrakowe mogą kryć się dostępnych na co dzień produktach – to między innymi udowadniają polscy naukowcy z Olsztyna, przyglądając się składnikom zawartym w ziarnach lnu. Wyodrębnienie antynowotworowych substancji możliwe było dzięki odtłuszczeniu ziaren, w których kryją się cenne dla ludzkiego zdrowia związki fenolowe.

Związki zawarte w ziarnach lnu działają przeciwutleniająco, a także chronią przed rozwojem takich nowotworów, jak rak prostaty czy rak piersi. Uzyskane z lnu substancje mogą zostać w przyszłości użyte do leczenia początkującego stadium choroby. Póki co jednak antyrakowe właściwości lnu będą wykorzystywane do produkcji zdrowej żywności.

Poznaj: 5 nowotworów, które najczęściej atakują kobiety

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby nowotworowe
Jak wygląda rak płaskonabłonkowy skóry? Leczenie i rokowania
Nowotwór skóry
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Glejak - jak szybko się rozwija i odrasta? Rokowania
Wizualizacja glejaka wielopostaciowego
Podobne artykuły
Model mózgu człowieka
Oponiak mózgu - jak szybko rośnie i czym grozi nieleczony? Objawy i rokowania
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań
Choroba nowotworowa jamy ustenej
Rak jamy ustnej - jak się objawia? Rokowania
Kobieta po chemioterapii
Chemioterapia - ile trwa cykl? Rodzaje i skutki uboczne
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy, leczenie i zioła. Czy może pęknąć i jak wygląda leczenie?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!