Lęk przed lataniem można wyleczyć

Lęk przed lataniem samolotami można pokonać w 95 proc. przypadków - twierdzą portugalscy specjaliści.

Spis treści

Eksperci z dziedziny medycyny i pilotażu prowadzą w Portugalii terapie ośmielające do latania samolotami. Leczenie, które bazuje na rozmowach z psychologami, psychiatrami oraz pilotami, prowadzone jest przez zespoły w ramach programu pt. „Latać bez strachu”.

Objawy fobii samolotowej

Zdaniem Cristiny Albuquerque, psycholog z portugalskiego zespołu „Latać bez strachu”, najbardziej typowymi zachowaniami osób z fobiami lotniczymi jest przyspieszone bicie serca, duszności, problemy żołądkowe i zaburzenia snu.

„Symptomy te mogą pojawić się już na kilka dni przed wejściem na pokład samolotu. Dodatkowo mogą im towarzyszyć też katastrofalne myśli. Najnowsze badania dowodzą, że jedna trzecia pasażerów linii lotniczych na świecie podróżuje w przestworzach, wykazując którąś z oznak fobii. Co piąty pasażer, aby oszukać strach sięga po alkohol lub środki farmakologiczne” - powiedziała Cristina Albuquerque.

Według portugalskich statystyk, zespoły psychologów i pilotów lotnictwa leczą skutecznie już 95 proc. przypadków osób z fobiami lotniczymi.

Zobacz: Strach przed ptakami? Lęk przed wiatrem? Dziwne fobie, skąd się biorą?

Dlaczego boimy się latać?

W trakcie trzydniowej terapii eksperci próbują także rozmawiać o przeszłości pasażerów bojących się latania. „Bardzo często obawy przed podróżowaniem w przestworzach mają swoje podłoże w innych lękach wyniesionych z przeszłości. Niekiedy sięgamy do historii życia pasażera, aby zrozumieć jego zachowania w powietrzu” - dodała przedstawicielka zespołu „Latać bez strachu”.

Trzydniowe terapie dla osób z fobiami lotniczymi w Portugalii rozpoczynają się i kończą lotem. Ocena zaburzeń psychologicznych związanych z lataniem kosztuje 200 euro, zaś sama terapia – 900 euro.

PAP, bg

Czytaj też: Somnifobia. Gdy zwykły sen wywołuje prawdziwy strach

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!