Na skuteczność terapii i obniżenie ryzyka działań niepożądanych bezpośredni wpływ ma lek, jaki zostanie nam przepisany przez lekarza. Zanim jednak kuracja wybranym medykamentem zostanie nam zasugerowana, lekarz powinien zapoznać się z naszymi dolegliwościami i uwzględnić indywidualne, szczegółowe „dane” pacjenta, czyli np. wiek czy inne równocześnie stosowane leki. Oznacza to, że lek, który działa na sąsiadkę niekoniecznie może w podobny sposób działać na nas.
Należy też pamiętać, że o wypisaniu pacjentowi konkretnego leku wyrokować powinien szereg merytorycznych, a nie marketingowych powodów. Innymi słowy – o przepisaniu leku decydować mają odpowiednie badania farmakologiczne, a nie np. przyzwyczajenie lekarza czy PR-owe działania dużych firm farmaceutycznych.
Leczenie lekami genetycznymi
W przypadku gdy znaczącą rolę w naszej farmakoterapii ogrywa szybkość uwalnianej substancji, lekarz może zadecydować, by przepisanego leku oryginalnego nie zmieniać – dzieje się to jednak stosunkowo rzadko.
Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?
Jak wiemy, zamienniki leków zawierają te same substancje czynne, dawki i postaci farmaceutyczne, co leki oryginalne i są tak samo skuteczne. Mogą różnić się od oryginalnych substancjami pomocniczymi, wielkością i kształtem (tj. mogą mieć postać tabletek, powlekanych tabletek, drażetek czy kapsułek). W większości przypadków parametry te są obojętne dla naszego organizmu i nie wpływają na wchłanianie składników. Jeśli tak się jednak dzieje, producent odpowiednio modyfikuje dawkowanie i zaznacza to w ulotce.
Dużo częściej lekarze przepisują pacjentowi lek oryginalny ze względów psychologicznych – chorzy są błędnie przekonani, że lek, który znają i któremu ufają, da lepsze efekty niż lek generyczny (który jest tańszy) i równie skuteczne odpowiedniki.
Zobacz: ABC leków generycznych
Zachowaj ostrożność
Jeśli na naszej recepcie pojawi się ręczna adnotacja „Nie zamieniać”, powinniśmy zachować ostrożność i dopytać lekarza, czy jest to absolutnie konieczne. Bardzo często zdarza się, że firmy farmaceutyczne „pomagają” lekarzom zapamiętać nazwę leku, dając im w prezencie odpowiednie pieczątki. Niestety, oprócz nazwy i sposobu dawkowania znajduje się na nich ów dopisek.
Choć opatrywanie recept dopiskiem „Nie zamieniać” jest zgodne z obowiązującymi przepisami, wątpliwości etyczne budzi fakt łączenie go z nazwami konkretnych leków (np. na wspomnianych pieczątkach). Warto na to zwrócić uwagę, bowiem w takim przypadku pacjent może nie zostać poinformowany przez wykwalifikowany personel apteki o możliwości nabycia tańszego, a przecież tak samo skutecznego zamiennika leku.
Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?