Leki generyczne: zanim wykupisz lek z recepty

Starszy niż rok
Leki generyczne, podobnie jak leki oryginalne, są bezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Zanim jednak po nie sięgniemy, powinniśmy poznać kilka zasad, które zagwarantują skuteczną farmakoterapię.

Na skuteczność terapii i obniżenie ryzyka działań niepożądanych bezpośredni wpływ ma lek, jaki zostanie nam przepisany przez lekarza. Zanim jednak kuracja wybranym medykamentem zostanie nam zasugerowana, lekarz powinien zapoznać się z naszymi dolegliwościami i uwzględnić indywidualne, szczegółowe „dane” pacjenta, czyli np. wiek czy inne równocześnie stosowane leki. Oznacza to, że lek, który działa na sąsiadkę niekoniecznie może w podobny sposób działać na nas.
Należy też pamiętać, że o wypisaniu pacjentowi konkretnego leku wyrokować powinien szereg merytorycznych, a nie marketingowych powodów. Innymi słowy – o przepisaniu leku decydować mają odpowiednie badania farmakologiczne, a nie np. przyzwyczajenie lekarza czy PR-owe działania dużych firm farmaceutycznych.

Leczenie lekami genetycznymi

W przypadku gdy znaczącą rolę w naszej farmakoterapii ogrywa szybkość uwalnianej substancji, lekarz może zadecydować, by przepisanego leku oryginalnego nie zmieniać – dzieje się to jednak stosunkowo rzadko.

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Jak wiemy, zamienniki leków zawierają te same substancje czynne, dawki i postaci farmaceutyczne, co leki oryginalne i są tak samo skuteczne. Mogą różnić się od oryginalnych substancjami pomocniczymi, wielkością i kształtem (tj. mogą mieć postać tabletek, powlekanych tabletek, drażetek czy kapsułek). W większości przypadków parametry te są obojętne dla naszego organizmu i nie wpływają na wchłanianie składników. Jeśli tak się jednak dzieje, producent odpowiednio modyfikuje dawkowanie i zaznacza to w ulotce.

Dużo częściej lekarze przepisują pacjentowi lek oryginalny ze względów psychologicznych – chorzy są błędnie przekonani, że lek, który znają i któremu ufają, da lepsze efekty niż lek generyczny (który jest tańszy) i równie skuteczne odpowiedniki. 

Zobacz: ABC leków generycznych

Zachowaj ostrożność

Jeśli na naszej recepcie pojawi się ręczna adnotacja „Nie zamieniać”, powinniśmy zachować ostrożność i dopytać lekarza, czy jest to absolutnie konieczne. Bardzo często zdarza się, że firmy farmaceutyczne „pomagają” lekarzom zapamiętać nazwę leku, dając im w prezencie odpowiednie pieczątki. Niestety, oprócz nazwy i sposobu dawkowania znajduje się na nich ów dopisek.

Choć opatrywanie recept dopiskiem „Nie zamieniać” jest zgodne z obowiązującymi przepisami, wątpliwości etyczne budzi fakt łączenie go z nazwami konkretnych leków (np. na wspomnianych pieczątkach). Warto na to zwrócić uwagę, bowiem w takim przypadku pacjent może nie zostać poinformowany przez wykwalifikowany personel apteki o możliwości nabycia tańszego, a przecież tak samo skutecznego zamiennika leku. 

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Najczęściej czytane
 1. Jaki kolor stolca powinien nas niepokoić?
 2. Domieszki w stolcu - o czym świadczą?
 3. Przegląd najpopularniejszych leków bez recepty na alergię
 4. Jak powinien wyglądać prawidłowy stolec?
 5. Alarmujące wyniki badań nad zatruciami wśród Polaków
Powiązane artykuły
 1. 11 rad jak postępować z lekami
 2. 7 leków, które zmieniły historię ludzkości
 3. ABC leków generycznych
 4. Aktualna lista leków refundowanych
 5. Alergia na leki – jak ją rozpoznać?
Oglądaj w MedMeTV
 1. Alergia: czy powiększony migdałek może być wynikiem alergii?
 2. Ćwiczenia terapeutyczne przy zawrotach głowy