Leki na astmę matki mogą szkodzić dziecku

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Dzieci kobiet stosujących wziewne glikokortykosteroidy w leczeniu astmy podczas ciąży, są narażone na zaburzenia hormonalne i zaburzenia metabolizmu.

Naukowcy przebadali ponad 65 tys. par matka-dziecko w Danii. Ich stan zdrowia obserwowano od początku ciąży aż do dzieciństwa. 61 tys. kobiet (94 proc.) nie przechodziło astmy w ciąży. Ta choroba dotknęła jednak 4100 pań (6 proc.). Obserwację stanu zdrowia dzieci zakończono na - średnio - szóstym roku życia (min. 3,5 - 9 lat).

Leczenie astmy u młodych mam

\Kobiety, które leczyły się na astmę w ciąży, najczęściej stosowały wziewne glikokortykosteroidy (w skrócie GKS - leki stosowane przy leczeniu astmy oskrzelowej). Ich stosowanie nie miało dużego, negatywnego wpływu na zdrowie dziecka - poza zwiększeniem ryzyka zaburzeń hormonalnych i metabolizmu.

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

"Wyniki naszych badań wpłyną na zalecenia stosowania wziewnych glikokortykosteroidów przez ciężarne" - powiedziała autorka badań Marion Tegethoff z Uniwersytetu w Bazylejskiego (Szwajcaria). Badania opublikowano w "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".

Zobacz wideo: Czy neonatolog zajmuje się nieprawidłowościami w rozwoju płodu?


Astma dosyć często występuje u kobiet w ciąży. Do jej leczenia najczęściej wykorzystuje się właśnie glikokortykosteroidy. Najnowsze badania pozwolą jeszcze raz i na nowo przyjrzeć się tej metodzie leczenia.

Źródło: Heath.com

szo

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Zobacz: ABC leków generycznych

Temat miesiąca: Skuteczne sposoby na ból gardła