Nowy sklep

już ON-LINE

Leki na cukrzycę nie powodują raka

Pacjenci z cukrzycą stosujący analogi insulin oraz leki inkretynowe mogą bezpiecznie kontynuować terapię
 

Pacjenci z cukrzycą stosujący analogi insulin oraz leki inkretynowe mogą bezpiecznie kontynuować terapię, bez obawy o ryzyko zachorowania na raka – uspokajają lekarze z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Chorzy na cukrzycę mogą "bezpiecznie kontynuować terapię wspomnianymi lekami". Europejska Agencja Leków na poziomie europejskim, Agencja Oceny Technologii Medycznych w Polsce oraz amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków w USA uznały, że leki te są bezpieczne.


"W najbliższym czasie nie są oczekiwane żadne nowe stanowiska w tym zakresie, ma miejsce jedynie rutynowe monitorowanie sytuacji, tak jak w przypadku wszystkich innych dostępnych na rynku światowym preparatów medycznych. Dotyczy to także oficjalnego stanowiska EMA dotyczącego kwestii analogów długodziałających insuliny" – podkreślono w oświadczeniu PTD.

Lekarze z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego zdecydowali się uspokoić pacjentów po wypowiedzi wiceministra zdrowia Andrzeja Włodarczyka, podczas konferencji na temat korekty listy refundacyjnej. Brak na nowej liście leków przeciw cukrzycy z grupy tzw. inkretynowych oraz brak refundacji długo działających analogów insulin wiceminister Włodarczyk uzasadniał tym, że niektóre wyniki badań sugerują, iż leki te "nie są do końca bezpieczne dla osób, które je zażywają" i mogą prowadzić do zmian nowotworowych.

Zobacz wideo: Cukrzyca jest chorobą naczyń

Wątpliwości na temat bezpieczeństwa długo działających analogów insuliny zrodziły się po tym, jak 26 czerwca 2009 r. na stronach internetowych pisma "Diabetologia" ukazała się praca sugerująca związek między stosowaniem jednego z tych analogów (tj. glarginy) a wzrostem ryzyka raka piersi i jelita grubego u chorych na cukrzycę typu 2. Jednak już wtedy międzynarodowe towarzystwa diabetologów krytykowały nieprawidłową metodologię tych badań i błędy w interpretacji ich wyników.

SZO/PAP

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA