Silny lek na przeziębienie i grypę - który jest skuteczny?

Każdy z nas pewnie przyzna, że czasem wizytę u lekarza odwleka tak długo, jak tylko się da, ratując się w chorobie lekami dostępnymi bez recepty. Bywa, że naprawdę nie możemy pozwolić sobie na zwolnienie w pracy, a gorączka czy ból nie ustępują. Jeśli już leczymy się na własną rękę, warto zastanowić się najpierw, które leki spośród dostępnych w aptece są rzeczywiście skuteczne.

Spis treści

Aspiryna

Znany wszystkim kwas acetylosalicylowy to sztandarowy przykład leku z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, uśmierza także ból.

Znajdziemy go w takich lekach, jak Aspirin, Polopiryna S czy Etopiryna. Należy jednak pamiętać, by leków takich, jak aspiryna nie podawać dzieciom, bo mogą być one dla nich szkodliwe. Podobnie dla osób z wrzodami żołądka czy dwunastnicy. 

Ibuprofen i naproksen

To także substancje z grupy NLPZ, wykazujące działanie przeciwzapalne. Szczególnie skutecznie działają na zapalenia stawów, likwidują obrzęki i uczucie odrętwienia ścięgien, wiązadeł i mięśni, które często towarzyszy przeziębieniom i grypie.

Ibuprofen jest jednym z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych, także dla dzieci. Naproksen zawierają m.in. Aleve i Pabi-Naproxen.

Paracetamol

Paracetamol od wyżej opisanych środków różni się tym, że wykazuje raczej znikome działanie przeciwzapalne, jest za to bardzo popularnym lekiem przeciwbólowym.

Szkodzi organizmowi jeszcze mniej, niż ibuprofen, bo nie zmniejsza krzepliwości krwi i nie wysusza śluzówki przewodu pokarmowego.

Paracetamol jest składnikiem Apapu, Panadolu, Gripexu czy Fervexu.

Oksymetazolina i ksylometazolina

Pod tymi groźnie brzmiącymi nazwami kryją się całkiem przyjazne substancje leczące katar (to nie prawda, że leczenie kataru jest bez sensu). Zmniejszają obrzęk nosa i udrożniają go poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Po zastosowaniu zmniejsza się również ilość produkowanej wydzieliny. Występują w przeróżnej formie: od kropli po aerozole, tak, jak np. Acatar.

Stosowanie tych leków przez 5-7 dni nie powinno zaszkodzić, a przecież katar zwykle nie trwa dłużej.

Jak przy stosowaniu każdego rodzaju leków, także w przypadku wyżej opisanych należy zachować rozsądek i ostrożność. Dobrze, jeśli doraźnie pomagają złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu, ale lepiej nie stosować ich przez dłuższy czas. W ten sposób możemy tylko zamaskować chorobę, która wkrótce wróci ze zdwojoną siłą.

Zobacz: Najlepsze sposoby na zbicie gorączki

Oceń artykuł

(liczba ocen 25)

17905
Pytanie: Kiedy najczęściej sięgasz po suplementy wzmacniające organizm?

  W okresie wzmożonych zachorowań

  Po chorobie

  Suplementuję profilaktycznie cały rok

  Nie stosuję suplementów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij