Aspiryna
Znany wszystkim kwas acetylosalicylowy to sztandarowy przykład leku z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, uśmierza także ból.
Należy jednak pamiętać, by leków takich, jak aspiryna nie podawać dzieciom, bo mogą być one dla nich szkodliwe. Podobnie dla osób z wrzodami żołądka czy dwunastnicy.
Ibuprofen i naproksen
To także substancje z grupy NLPZ, wykazujące działanie przeciwzapalne. Szczególnie skutecznie działają na zapalenia stawów, likwidują obrzęki i uczucie odrętwienia ścięgien, wiązadeł i mięśni, które często towarzyszy przeziębieniom i grypie.
Ibuprofen jest jednym z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych, także dla dzieci.
Paracetamol
Paracetamol od wyżej opisanych środków różni się tym, że wykazuje raczej znikome działanie przeciwzapalne, jest za to bardzo popularnym lekiem przeciwbólowym.
Szkodzi organizmowi jeszcze mniej, niż ibuprofen, bo nie zmniejsza krzepliwości krwi i nie wysusza śluzówki przewodu pokarmowego.
Oksymetazolina i ksylometazolina
Pod tymi groźnie brzmiącymi nazwami kryją się całkiem przyjazne substancje leczące katar (to nie prawda, że leczenie kataru jest bez sensu). Zmniejszają obrzęk nosa i udrożniają go poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Po zastosowaniu zmniejsza się również ilość produkowanej wydzieliny. Występują w przeróżnej formie: od kropli po aerozole.
Stosowanie tych leków przez 5-7 dni nie powinno zaszkodzić, a przecież katar zwykle nie trwa dłużej.
Jak przy stosowaniu każdego rodzaju leków, także w przypadku wyżej opisanych należy zachować rozsądek i ostrożność. Dobrze, jeśli doraźnie pomagają złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu, ale lepiej nie stosować ich przez dłuższy czas. W ten sposób możemy tylko zamaskować chorobę, która wkrótce wróci ze zdwojoną siłą.
Zobacz: