Leki na przeziębienie, które nie działają. Jak wybierać?

W 2013 roku wydaliśmy w Polsce 9,6 mld zł na leki wydawane bez recepty. Do ich kupowania przyznaje się od 60 do 90 procent Polaków. Co czwarty preparat na aptecznych półkach to lek bez recepty, czyli OTP. Zwykle ratujemy się nimi w przypadku objawów przeziębienia, jednak czy na wszystkie warto wydawać pieniądze?

Objawy przeziębienia lub grypy mogą być wywoływane przez szereg wirusów. Ich ogromna różnorodność sprawia, że leczenie ogranicza się w zasadzie tylko do zwalczania objawów, a nie przyczyn choroby. W aptekach możemy znaleźć leki na kaszel, katar i ból gardła, obniżające gorączkę, albo specyfiki łączące w sobie kilka z tych właściwości. Warto kupować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. aspirynę, paracetamol i ibuprofen.

Zobacz też: Domowe leki na przeziębienie

Zobacz wideo: Jak Polacy walczą z bólem gardła?​

Bierzesz syrop… a kaszel nadal męczy

Na rynku jest jednak także szereg preparatów, które wcale znacząco nie przyspieszają wyleczenia. Tak dzieje się w przypadku środków na kaszel zawierających gwajafenezynę. Rozrzedzają one wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, ale nie łagodzą odruchu kaszlu.

Witamina C: chroni przed wirusami, ale nie leczy przeziębienia

Witaminą C leczymy się od lat. Można by powiedzieć - tradycyjnie. Nie zastanawiamy się nawet, czy pomaga nam zwalczyć przeziębienie. Tymczasem badania wykazały, że choć może pomagać ustrzec się przez zarażaniem wirusami, rozwiniętego przeziębienia właściwie nie leczy.

Leki na przeziębienie bez recepty: które są skuteczne?

Leki homeopatyczne

Tego typu preparaty na przeziębienie opierają się na zasadzie rozcieńczania substancji czynnej w wodzie. Według homeopatii działanie leku opiera się na zmianach, jakie zachodzą wówczas w strukturze wody. Jednak w efekcie rozcieńczania (którego dokonuje się setki razy) w gotowym leku nie ma już w zasadzie ani odrobiny substancji czynnej. Lek składa się wyłącznie z… sacharozy (cukru spożywczego), laktozy (cukru mlecznego) i wody.

Dobroczynne, lecz nieskuteczne probiotyki

Często po powrocie do zdrowia i zakończeniu leczenia poleca się nam probiotyki. To leki zawierające szczepy bakterii, mające odbudować odporność. To oczywiście bardzo ważny element całej kuracji, jednak zwykle nie wiemy, które gatunki bakterii w danym przypadku podziałają na organizm. Dlatego lepiej dostarczać probiotyki na co dzień wraz z jedzeniem - jogurtem czy kiszonkami.

Czytaj też: W czym pomoże Ci farmaceuta?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA