Najzdrowsze miejsce w internecie

Leki przeciwbólowe - co wybrać?

Tabletki przeciwbólowe to jedne z najczęściej kupowanych leków. Lubimy leczyć się nimi sami i chętnie sięgamy po preparaty dostępne bez recepty. Pamiętajmy jednak, że mimo ich powszechnego stosowania leki te nie są całkowicie bezpieczne i nie mogą być przyjmowane bez ograniczeń.
Spis treści

Wybierając lek przeciwbólowy najczęściej kierujemy się najnowszą reklamą lub radami znajomych. Tymczasem nie każdy lek jest jednakowo skuteczny i bezpieczny dla każdego z nas. Oto krótki przegląd preparatów dostępnych bez recepty.

Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy to międzynarodowa nazwa popularnej aspiryny. W większych dawkach działa on przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i słabiej przeciwbólowo. Mniejsze dawki, przyjmowane codziennie, zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz niedokrwienia kończyn.

Zalecany jest w przypadku bólów głowy, mięśni i stawów, świetnie zwalcza także objawy przeziębienia. Niestety, działa on drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, dlatego nie powinny stosować go osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Kwasu acetylosalicylowego nie wolno także podawać kobietom w ciąży, osobom z małopłytkowością oraz dzieciom poniżej 12 roku życia, u których lek ten może spowodować  ciężkie uszkodzenie wątroby.

Przeciwzapalny ibuprofen

Podobnie jak aspiryna ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Sprawdza się w bólach mięśni, stawów oraz w bólach menstruacyjnych. Nie może być stosowany u kobiet w ciąży, można natomiast podawać go dzieciom od 2 roku życia, a po porozumieniu z lekarzem nawet od 6 miesiąca.

Podobnie jak aspiryna, ibuprofen może spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego i powinny unikać go osoby z chorobą wrzodową.

Naproksen

Naproksen w porównaniu z ibuprofenem działa dłużej - około 7 godzin - oraz silniej przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Łagodzi dolegliwości reumatyczne, bóle głowy, zębów oraz bóle związane z miesiączką. Nie może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci i wrzodowców. Tak jak wszystkie niesterydowe leki przeciwzapalne w dużych dawkach może spowodować uszkodzenie nerek.

Paracetamol - łagodny dla żołądka

Jest lekiem najbezpieczniejszym u kobiet w II i III trymestrze ciąży oraz u małych dzieci. Warunkiem bezpieczeństwa jest jednak ścisłe przestrzeganie zalecanego dawkowania, gdyż nadmiar leku może spowodować groźne dla życia uszkodzenie wątroby. Dla osoby dorosłej maksymalna dawka wynosi 4 g na dobę. Ponadto, w przeciwieństwie do opisanych wyżej preparatów, paracetamol nie drażni przewodu pokarmowego i może być stosowany u osób z chorobą wrzodową. Działania niepożądane zdarzają się rzadko, najczęściej są to wysypki skórne oraz nudności i zgaga. Paracetamol nie ma jednak działania przeciwzapalnego, dlatego jeśli podejrzewamy, że źródłem bólu jest stan zapalny w organizmie, musimy sięgnąć po inny preparat.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

- Jeśli jesteś uczulony na salicylany albo rozpoznano u ciebie chorobę wrzodową, zrezygnuj z leków przeciwbólowych z grupy niesterydowych  przeciwzapalnych (jeśli masz wątpliwości, czy dany preparat należy do tej grupy, zapytaj lekarza lub farmaceutę). W przypadku wrzodów stosowanie tych leków grozi krwawieniem z przewodu pokarmowego. Bezpieczny jest natomiast paracetamol oraz dostępny na receptę tramadol.

-  Pamiętaj, że lek przyjęty doustnie potrzebuje co najmniej pół godziny, aby zacząć działać. Nie połykaj zatem tabletek co kilka minut, tylko poczekaj, aż zacznie działać pierwsza.

- Nie przekraczaj dawek leków zaleconych przez lekarza lub producenta w ulotce. Mimo połykania dodatkowych tabletek lek nie zadziała już silniej, a może spowodować groźne objawy uboczne. Jeśli lek nie pomaga, należy zmienić go na silniejszy.

- Jeśli przyjmujesz różne leki, sprawdź dokładnie ich skład. Wiele środków przeciwbólowych,  różniących się nazwą, zawiera bowiem te same czynnie działające składniki. Przyjmowanie ich razem grozi przedawkowaniem!

- Pamiętaj, aby nie podawać dzieciom tych samych tabletek, co osobom dorosłym. W aptece  dostępne są preparaty przeznaczone specjalnie dla naszych pociech.

- Nie stosuj leków przeciwbólowych dłużej niż kilka dni. Jeśli ból nie ustępuje, zgłoś się do lekarza, który pomoże ustalić źródło twoich dolegliwości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Opakowanie czopków glicerynowych
Przeczytaj artykuł
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych?
Podobne artykuły
Leki na receptę online - czy można je zamówić przez Internet?
Leki z dostawą do domu - czy można zamówić z dowozem?
Leki dla seniora - jak i gdzie kupić refundowane?
E-recepta - jak i do kiedy możesz ją zrealizować?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧