Leki refundowane – nowa lista Ministra Zdrowia

Starszy niż rok
Według ustawy refundacyjnej od stycznia 2012 roku lista leków finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia musi być aktualizowana co 2 miesiące. Sprawdź, jakie nowe leki znalazły się na liście w jej rozszerzeniu z 1 lipca.

1 lipca resort zdrowia przedstawił projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia zawierający m.in. najnowszą listę refundowanych leków. Znalazło się na niej wiele nowych leków, m.in. tych stosowanych w leczeniu chorób psychicznych (np. schizofrenii), padaczki oraz część opioidowych leków przeciwbólowych dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową.

Lista leków redundowanych

Oprócz tego wśród leków finansowanych lub współfinansowanych przez NFZ wymienione zostały m.in. dwie nierefundowane dotychczas substancje czynne będące analogami insulin długodziałających. Są to: Insulinum glargine (nazwa handlowa Lantus) oraz Insulinum detemirum (nazwa handlowa Levemir). Jest to bardzo dobra wiadomość dla chorych na cukrzycę I typu, ponieważ – choć refundacja analogów insulin długodziałających jest na świecie standardem – polscy cukrzycy musieli czekać na ten moment aż 10 lat. Również pacjenci cierpiący na jaskrę mają się z czego cieszyć – listę uzupełniono o nowe leki stosowane w leczeniu tej choroby – Travatan i DuoTrav.

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Refundacją objęto także cztery nowe preparaty alergenów pyłków roślin oraz trzy preparaty diety mlekozastępczej, a także kilka leków stosowanych w leczeniu chorób Parkinsona i Alzheimera.

Ponadto na liście znalazło się pięć nowych leków stosowanych w chemioterapii, a także lek z substancją czynną Toxinum botulinicum typum A (Botox), który będzie stosowany w leczeniu dzieci chorych na porażenie mózgowe.

Dopłaty pacjenta spadły w przypadku 458 produktów, natomiast więcej niż dotychczas zapłacimy za 546 innych produktów.

Przypominamy, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku, przepisanego przez lekarza. Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej. Warto więc korzystać z przysługującego nam prawa do informacji o tańszym leku.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Pełen wykaz leków refundowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://www.mz.gov.pl/

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA