} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Leki z metforminą zanieczyszczone? Sprawdź, które

We wtorek, 3 grudnia 2019 r. media obiegła informacja o zanieczyszczeniu leków przeciwcukrzycowych na bazie metforminy. Na problemie ma skupić się Ministerstwo Zdrowia, które zaplanowało w trybie pilnym posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawiło się poważne zagrożenie, iż leki, które zawierają metforminę, mogą być zanieczyszczone substancją potencjalnie rakotwórczą.
Spis treści

Reklama

Kraje z zanieczyszczoną metforminą

Jak podaje serwis ktomalek.pl, leki sprzedawane w Polsce, które zawierają metforminę mogą być zanieczyszczone. W środę, 4 grudnia, MZ otrzymało ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, iż w laboratoriach zlokalizowanych poza Polską, wykryto potencjalne zanieczyszczenia właśnie w tej substancji czynnej.

Na ten moment nie podano dokładnych informacji, jednak prawdopodobnie chodzi o zanieczyszczenie leków, które są sprzedawane w Niemczech i Azji, a do wyprodukowania ich użyto substancji czynnej sprowadzonej z Chin. Problem ten nie jest nowy – w zeszłym roku informowano o serii wycofań leków z walsartanem. W tamtym czasie wycofano ze sprzedaży leki, które miały w składzie substancję czynną sprowadzoną z Indii oraz Chin.

Reklama

Zanieczyszczone leki z metforminą

Substancją, która została wykryta w lekach z metforminą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Została ona potencjalnie uznana za rakotwórczą. NDMA może być niebezpieczna głównie dla wątroby, ale także działać negatywnie na błony śluzowej w układzie pokarmowym.

Zakłada się, iż w Polsce ok. 2 miliony osób przyjmują metfrominę, a w każdym miesiącu sprzedaje się ponad 1,5 miliona opakowań tych preparatów. 

                                                         Ryc. 1 - sprzedaż leków z metforminą 

 

Reklama

Co to jest metformina?

Metformina to lek przeciwcukrzycowy. Jego zadaniem jest zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Odpowiada za regulowanie poziomu glukozy przez redukowanie jej produkowania w wątrobie, jak również nasilenie działania insuliny w tkance tłuszczowej, jak i mięśniach.

Na skutek stosowania metforminy, dochodzi do zmniejszenia się wchłaniania glukozy i jednocześnie zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Dodatkowo, metformina korzystnie działa na stężenie trójglicerydów i cholesterolu. Jednocześnie, nie pobudza ona komórek trzustki do produkowania insuliny, a więc nie prowadzi do niedocukrzenia (hipoglikemii).

Dla kogo dedykowana jest terapia metforminą? Głównie dla pacjentów z niepowikłaną cukrzycą typu 2, zwłaszcza u osób otyłych, które nie mogą uregulować poziomu glikemii jedynie dietą oraz sportem. Leki te są podawane również osobom, które cierpią na zespół policystycznych jajników oraz insulinooporność.

                                                 Ryc. 2 - powiaty z największą sprzedażą metforminy

Reklama

Zwołanie sztabu kryzysowego

Ministerstwo Zdrowia ma w planach zebranie sztabu kryzysowego. W spotkaniu udział mają wziąć eksperci Narodowego Instytutu Leków, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, jak również krajowi konsultanci z różnych dziedzin medycyny.

Co ważne, na ten moment nie wycofano z obrotu oraz nie wstrzymano żadnych leków z metforminą.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Zdrowia zorganizowało w trybie pilnym spotkani, w którym uczestniczyli eksperci, w tym z krajowymi konsultantami w dziedzinie diabetologii, położnictwa i ginekologii, kardiologii, endokrynologii i chorób wewnętrznych, a także inspektorami GIF i GIS, prezesem URPL, dyrektorem NIL i wiceprezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej. Zespół ten wypracował stanowisko, zgodnie z którym pacjenci nie powinni pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. 

Europejska Agencja Leków nadal nie potwierdziła informacji o możliwym szkodliwym działaniu leków z metforminą.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Probiotyk na biegunkę - ile razy dziennie? Jaki wybrać?
Lekarz w kitlu
Tabletki na nietrzymanie moczu – bez recepty i ziołowe
Tabletki oraz szklanka z wodą
Interakcje leków - sprawdź jakich leków nie można łączyć
Tabletki
Podobne artykuły
Alkohol i leki
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Jaki antybiotyk na zatoki? Oto nasze rekomendacje!
Mężczyzna inhaluje się solą fizjologiczną
Sól fizjologiczna do inhalacji - dla dzieci i dorosłych. Czy pomaga?
Mężczyzna połyka tabletkę
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Kobieta wymiotuje w toalecie
Leki przeciwwymiotne – bez recepty i na receptę. Rodzaje

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!