Leki z metforminą zanieczyszczone? Sprawdź, które

We wtorek, 3 grudnia 2019 r. media obiegła informacja o zanieczyszczeniu leków przeciwcukrzycowych na bazie metforminy. Na problemie ma skupić się Ministerstwo Zdrowia, które zaplanowało w trybie pilnym posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawiło się poważne zagrożenie, iż leki, które zawierają metforminę, mogą być zanieczyszczone substancją potencjalnie rakotwórczą.

Spis treści

Kraje z zanieczyszczoną metforminą

Jak podaje serwis ktomalek.pl, leki sprzedawane w Polsce, które zawierają metforminę mogą być zanieczyszczone. W środę, 4 grudnia, MZ otrzymało ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, iż w laboratoriach zlokalizowanych poza Polską, wykryto potencjalne zanieczyszczenia właśnie w tej substancji czynnej.

Na ten moment nie podano dokładnych informacji, jednak prawdopodobnie chodzi o zanieczyszczenie leków, które są sprzedawane w Niemczech i Azji, a do wyprodukowania ich użyto substancji czynnej sprowadzonej z Chin. Problem ten nie jest nowy – w zeszłym roku informowano o serii wycofań leków z walsartanem. W tamtym czasie wycofano ze sprzedaży leki, które miały w składzie substancję czynną sprowadzoną z Indii oraz Chin.

Zanieczyszczone leki z metforminą

Substancją, która została wykryta w lekach z metforminą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Została ona potencjalnie uznana za rakotwórczą. NDMA może być niebezpieczna głównie dla wątroby, ale także działać negatywnie na błony śluzowej w układzie pokarmowym.

Zakłada się, iż w Polsce ok. 2 miliony osób przyjmują metfrominę, a w każdym miesiącu sprzedaje się ponad 1,5 miliona opakowań tych preparatów. 

                                                         Ryc. 1 - sprzedaż leków z metforminą 

 

Co to jest metformina?

Metformina to lek przeciwcukrzycowy. Jego zadaniem jest zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Odpowiada za regulowanie poziomu glukozy przez redukowanie jej produkowania w wątrobie, jak również nasilenie działania insuliny w tkance tłuszczowej, jak i mięśniach.

Na skutek stosowania metforminy, dochodzi do zmniejszenia się wchłaniania glukozy i jednocześnie zwiększenia wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Dodatkowo, metformina korzystnie działa na stężenie trójglicerydów i cholesterolu. Jednocześnie, nie pobudza ona komórek trzustki do produkowania insuliny, a więc nie prowadzi do niedocukrzenia (hipoglikemii).

Dla kogo dedykowana jest terapia metforminą? Głównie dla pacjentów z niepowikłaną cukrzycą typu 2, zwłaszcza u osób otyłych, które nie mogą uregulować poziomu glikemii jedynie dietą oraz sportem. Leki te są podawane również osobom, które cierpią na zespół policystycznych jajników oraz insulinooporność.

                                                 Ryc. 2 - powiaty z największą sprzedażą metforminy

Zwołanie sztabu kryzysowego

Ministerstwo Zdrowia ma w planach zebranie sztabu kryzysowego. W spotkaniu udział mają wziąć eksperci Narodowego Instytutu Leków, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, jak również krajowi konsultanci z różnych dziedzin medycyny.

Co ważne, na ten moment nie wycofano z obrotu oraz nie wstrzymano żadnych leków z metforminą.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Ministerstwo Zdrowia zorganizowało w trybie pilnym spotkani, w którym uczestniczyli eksperci, w tym z krajowymi konsultantami w dziedzinie diabetologii, położnictwa i ginekologii, kardiologii, endokrynologii i chorób wewnętrznych, a także inspektorami GIF i GIS, prezesem URPL, dyrektorem NIL i wiceprezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej. Zespół ten wypracował stanowisko, zgodnie z którym pacjenci nie powinni pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. 

Europejska Agencja Leków nadal nie potwierdziła informacji o możliwym szkodliwym działaniu leków z metforminą.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij