Dla Ciebie, na zdrowie!

Lekki gips z… automatu!

Od niedawna w automatach możemy kupić już nie tylko coca-colę czy kanapki. W 10 polskich szpitalach stoją – pełne kolorowych i lekkich opatrunków – gipsomaty.
Spis treści

Pomysłodawczynią automatów gipsem jest łodzianka, Karolina Dowchań-Kowalska: – Plastry gipsu, jakie można kupić w automatach, są dużo lżejsze od tradycyjnych. To gips, który oddycha – można się z nim nawet wykąpać. Jest świetny zarówno dla małych dzieci, które dotychczasowe opatrunki potrafiły odgryzać i np. dławić się nimi, jak i ludzi starszych, którzy mają tendencję do wyskubywania i usuwania sobie zwykłego gipsu – mówi.

Czytaj też: Złamania – objawy, pierwsza pomoc, etapy gojenia

Reklama

Gipsomaty

Gipsomaty wyglądają na pierwszy rzut oka tak jak popularne dystrybutory słodyczy. Różnią się jednak zawartością – w środku znajdują się bowiem lekkie i kolorowe opaski, które stanowią alternatywę dla niewygodnych opatrunków, jakie funduje nam NFZ. Z gipsomatów korzysta już 10 polskich placówek – sprzęt ustawiony jest w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Dzięki temu, że gips umieszczony jest w dostępnych wszystkim dystrybutorach, pacjenci mogą z niego korzystać dwadzieścia cztery godz. na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Cena gipsu zależy od jego wielkości – o ile za opatrunek na rękę zapłacimy ok. 35 zł, tak założenie kolorowej opaski na nogę to koszt ok. 150 zł. Opatrunki są w kolorze żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, różowym, a nawet czarnym. W gipsomacie można kupić dwa rodzaje opasek: lekki gips żywiczny (stosowany na złamania) oraz gips plastyczny (używany w mniej skomplikowanych przypadkach) – możemy za nie zapłacić banknotami, bilonem, a także kartami.

Jeśli chcemy skorzystać z kolorowego gipsu z automatu, najpierw należy udać się do lekarza – to on ocenia, jaki jest rodzaj złamania i ile plastrów powinniśmy wykupić (niestety, w porównaniu do szarych, ciężkich opatrunków, opaski z automatu nie są refundowane). Po wykupieniu odpowiedniej ilości opasek gips zakłada nam lekarz w asyście gipsiarza. Nie należy tego robić własnoręcznie, istnieje bowiem ryzyko niewłaściwego naciągnięcia opaski.

Czy korzystałeś kiedyś z takiego automatu? Co o myślisz o takiej inicjatywie? Podziel się swoimi doświadczeniami.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pierwsza pomoc
Jakie uszkodzenia skóry wywołuje oparzenie 3 stopnia?
Oparzenie 3 stopnia
Skurcze łydek: w nocy i przy przeciąganiu. Co pomaga?
Mężczyzna ze skurczem łydek
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa - krok po kroku
Pierwsza pomoc
Podobne artykuły
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć i co pomaga? Proces gojenia, maści i leki
Jak się robi uchwyt Heimlicha
Chwyt Heimlicha - jak wykonać ten manewr? Przeciwwkazania
Wymiana opatrunku na ranie
Zmiana opatrunku po operacji i po szyciu. Jak zakładać i zmieniać opatrunek?
Kobieta która się dławi
Ość w gardle – czy można ją usunąć domowymi sposobami?
Opatrunek zastawkowy wykorzystywany w wojsku
Opatrunek zastawkowy - BCS, a ACS. Kiedy i jak się zakłada?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!