Lipidogram: kiedy badać cholesterol?

Choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca czy dyslipidemia, to schorzenia przewlekłe, które zwykle rozwijają się przez całe życie, nie dając żadnych objawów. Chory nie odczuwa żadnych dolegliwości, dlatego są bardzo trudne do zdiagnozowania.
Badanie poziomu cholesterolu we krwi

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Z tego właśnie względu tak ważne są regularne badania profilaktyczne, dzięki którym schorzenia można wykryć na tyle wcześnie, by szybko zastosować odpowiednie leczenie. Jednym z najważniejszych badań jest lipidogram, dzięki któremu można wykryć podwyższony poziom cholesterolu. 

Czym jest lipidogram?

Lipidgram, czyli profil lipidowy, to badanie laboratoryjne, które pozwala jednocześnie oznaczyć poziom czterech ważnych dla organizmu parametrów:

  • cholesterolu całkowitego – TC;

  • „złego” cholesterolu – LDL;

  • „dobrego” cholesterolu – HDL;

  • trójglicerydów – TG.

Badanie jest bardzo często zlecane w ramach diagnostyki podstawowej. Jego zadaniem jest sprawdzenie kondycji gospodarki lipidowej organizmu. Dzięki lipidogramowi można w łatwy sposób ocenić ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Tego rodzaju badanie powinno być wykonywane przez osoby, które ukończyły 20. rok życia, przynajmniej co 5 lat. W przypadku, gdy istnieją czynniki ryzyka, częstotliwość wykonywania lipidogramu powinna być większa.

Kiedy należy wykonać lipidogram?

Jak już wspomniano, u osób, które ukończyły 20 lat, lipidogram powinien być wykonywany co 5 lat. W przypadku pacjentów, którzy zaliczani są do tzw. grup ryzyka, częstotliwość ta jest znacznie większa. Dotyczy to przede wszystkim osób kobiet powyżej 45. roku życia oraz mężczyzn powyżej 35 roku życia. Ponadto zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego stwierdza się także u pacjentów, którzy nadużywają alkoholu, palą papierosy, chorują na cukrzycę, mają choroby tarczycy, otyłość, nadwagę bądź stwierdzoną chorobą układu krwionośnego, np. nadciśnienie.

Wskazaniem do systematycznej kontroli stanu gospodarki lipidowej organizmu jest również niehigieniczny tryb życia oraz występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego w rodzinie. Do badania zawsze należy się odpowiednio przygotować.

Reklama

Jak odczytywać wyniki lipidogramu?

Normy lipidogramu określone są dla osób zdrowych i wynoszą:

  • cholesterol całkowity (TC) – poniżej 190 mg/dl;

  • trójglicerydy (TG) – poniżej 150 mg/dl;

  • cholesterol HDL (HDL-C) – kobiety powyżej 45 mg/dl, mężczyźni powyżej 40 mg/dl;

  • cholesterol LDL (LDL-C) – poniżej 115 mg/dl.

W przypadku pacjentów, którzy zaliczani są do grup ryzyka, normy są znacznie bardziej rygorystyczne. Można oczywiście samodzielnie odczytać wyniki profilu lipidowego, lecz bez uwzględnienia innych czynników nie są one miarodajne. Do prawidłowej interpretacji wyników niezbędne jest wzięcie pod uwagę wszystkich danych klinicznych oraz przeprowadzenie wywiadu rodzinnego.

Należy też pamiętać o tym, że konieczne jest uwzględnienie indywidualnego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w zależności od trybu życia pacjenta, wieku, płci oraz wcześniej wspomnianych czynników ryzyka. W takim przypadku warto dowiedzieć się, w jaki sposób bezpiecznie obniżyć choresterol w indywidualnym przypadku.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!