} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Łóżko rehabilitacyjne - do czego służy i kiedy stosować?

Łóżko rehabilitacyjne to sprzęt wykorzystywany w szpitalach i sanatoriach, a nawet w domach. Tego typu sprzęt ma zapewnić pacjentowi wygodę, bezpieczeństwo, a także mobilność. Łóżko rehabilitacyjne używane kupić można już za około 1000 złotych, ale te bardziej zaawansowane technologicznie kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Łóżko rehabilitacyjne
Źródło: 123RF
Spis treści

Łóżko rehabilitacyjne przeznaczone jest przede wszystkim dla osób ciężko chorych. Służy do rehabilitacji pacjentów nie tylko w szpitalach, ale też sanatoriach, domach opieki czy prywatnych mieszkaniach. Mają zapewnić:

  • komfort rekonwalescencji,
  • bezpieczeństwo pacjenta,
  • umożliwić opiekunom sprawną i łatwą opiekę.

Łóżko rehabilitacyjne wyposażone są w kółka, zapewniające mobilność we wszystkich kierunkach. Ponadto po bokach mają poręcze, które uniemożliwiają wypadnięcie chorego z łóżka, a także drewniane leże. Uzupełnieniem sprzętu może być materac przeciwodleżynowy. Dzięki niemu nie jest konieczne przewracanie pacjenta z jednego boku na drugi, i z powrotem. Taki materac do łóżka rehabilitacyjnego można dokupić osobno.

Reklama

Łóżko rehabilitacyjne elektryczne

Coraz więcej placówek wyposażonych jest w łóżka rehabilitacyjne elektryczne. Ustawianie pozycji leżącego odbywa się w tym przypadkiem przy pomocy pilota. To idealne rozwiązanie dla chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie podnieść się do pozycji siedzącej. Znacząco ułatwia to opiekę: nie tylko higienę osoby chorej, ale także jej karmienie, gdy sytuacja tego wymaga.

Reklama

Łóżko rehabilitacyjne używane

Łóżko rehabilitacyjne używane kupić można już za około 1000 złotych, choć spotkać można i takie za nieco ponad 2000 złotych. Cena zależeć będzie od stanu zużycia oraz wyposażenia całego sprzętu. Często łóżko rehabilitacyjne można kupić od osób prywatnych, które w domu opiekowały się osobami chorymi. Pamiętajmy, że materac w takim łóżku zawsze można w razie potrzeby wymienić.

Reklama

Łóżko rehabilitacyjne cena

Nowe łóżko elektryczne to wydatek minimum 1500 złotych. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pozwala ono na regulację:

  • wysokości,
  • segmentu pleców oraz nóg,
  • pozycji TB/TBA,
  • a nawet na poszerzenie leża.

Oprócz pilota taki sprzęt ma też panel pielęgniarski i najczęściej stanowi wyposażenie placówek medycznych.

Reklama

Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych

Łóżko rehabilitacyjne może być też używane przez pacjentów w domu. Jeśli nie chcemy kupować sprzętu, możemy go wypożyczyć. Koszt wypożyczenia wielofunkcyjnego łóżka sterowanego pilotem to około 100-150 zł za miesiąc. Dodatkowym wydatkiem może być kaucja, którą pobierają wypożyczalnie na wypadek zniszczenia urządzenia. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy tego typu łóżka potrzebują na krótki okres.

Reklama

Łóżko rehabilitacyjne - dofinansowanie

Przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego można ubiegać się o dofinansowanie - maksymalnie 60 procent kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dotyczy to osób niepełnosprawnych z aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Mogą one składać wniosek o dofinansowanie (osobiście lub za pośrednictwem poczty) do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Do takiego dokumentu należy dołączyć zaświadczenie lekarza o korzystaniu ze sprzętu rehabilitacyjnego, prośbę o refundację oraz oświadczenie o dochodach. Dofinansowania na zakup łóżka rehabilitacyjnego nie otrzymają pacjenci, którzy z takiej pomocy skorzystali w ciągu ostatnich 5 lat.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nowe sposoby leczenia
Znieczulenie w anestezjologii - rodzaje: miejscowe, ogólne
Mężczyzna leżący na stole operacyjnym w czasie znieczulenia
Komora hiperbaryczna - wskazania i przeciwwskazania do terapii
Komora hiperbaryczna
Zooterapia (animaloterapia) - czym jest? Rodzaje i skuteczność
Dziewczynka podczas zooterapii
Podobne artykuły
Zabieg laparoskopii
Chirurgia laparoskopowa - wady i zalety. Na czym dokładnie polega zabieg laparoskopowy?
Zwapnienie kości barku
Zwapnienie kości – przyczyny, objawy. Co robić?
Rehabilitantka tłumaczy, posługując się modelem układu kostnego człowieka
Osteopatia – co to jest i na czym polega ta metoda terapii?
Złamanie kości w nadgarstku
Złamanie nadgarstka – z przemieszczeniem i bez. Rehabilitacja
Kobieta leczy się światłem
Fototerapia - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!