string(8) "szukanie" Lukrecja zwalcza próchnicę zębów i paradontozę

Lukrecja zwalcza próchnicę zębów i paradontozę

Pasty i żele zapobiegają chorobom dziąseł i przyzębia

Spis treści

W ekstrakcie z lukrecji znajduje się co najmniej 20 aktywnych biologicznie związków. Zespół naukowców z Niemiec, USA i Kanady analizował wpływ składników wyciągu z lukrecji na bakterie rozwijające się w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za pojawienie się próchnicy oraz paradontozy.

Wyniki badań

Badania wykazały, że dwa związki (likorycydyna oraz likoryzoflawan A) najsilniej hamowały wzrost dwóch gatunków bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, tj. paciorkowców Streptococcus mutans i Streptococcus sobrinus, jak również dwóch gatunków bakterii przyczyniających się do paradontozy, tj. Porphyromonas gingivalis i Prevotella intermedia. Jak podsumowują badacze te dwa związki mogą znaleźć zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu schorzeń zębów oraz przyzębia, w tym próchnicy i paradontozy uważanych za główne przyczyny utraty zębów u dzieci i dorosłych.

Odkrycie jest tym bardziej istotne, że jak twierdzą naukowcy, stany zapalne jamy ustnej i paradontoza są również groźne dla ogólnego stanu zdrowia, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, komplikacji podczas ciąży, a nawet nowotworów.

Przeciwwskazania

Warto pamiętać, że lukrecja może wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami i obniżać ich skuteczność. Należy uważać na łączenie jej z m.in. lekami na nadciśnienie, aspiryną, lekami przeciwzapalnymi, insuliną, lekami stosowanymi w chemioterapii oraz hormonalnymi środki antykoncepcyjnymi.

Lukrecja zawiera związek słodszy niż cukier, tak zwaną glicyryzynę, dlatego jest stosowana m.in. przy produkcji słodyczy. Od tysięcy lat wykorzystuje się ją też do celów leczniczych w ramach medycyny chińskiej, m.in. w terapii dolegliwości układu pokarmowego oraz chorób wątroby.

Na rynku trudno znaleźć pasty do zębów zawierające wyciąg z lukrecji. Czy znasz jakieś? Napisz!

Ak, PAP

Czytaj też: Soja zmniejsza ryzyko chorób dziąseł

Czytaj też: Zęby dziewiątki, czyli nadliczbowy problem

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij