Łupież, przegląd popularnych preparatów

Niezależny od pór roku, pogody, wieku, płci – łupież, krępujące schorzenie skóry głowy
 

Nie dość, że osypuje się na ubraniach w postaci białych płatków to jeszcze uprzykrza życie silnym swędzeniem. Spadające na ramionach obumarłe fragmenty naskórka to wynik nadmiernego i za szybkiego namnażania się komórek.

Sypie się z głowy!

Najprawdopodobniej winę za tak szybkie złuszczanie ponoszą drożdżaki. Nie bez znaczenia pozostaje sprawa nieodpowiedniej pielęgnacji włosów. Jeśli rzadko myjesz włosy, używasz przy tym dużych ilości środków do ich stylizacji czy nawet niedokładnie spłukujesz szampon, uważaj bo łupież może stać Ci się naprawdę bliski..
Walka z łupieżem jest bardzo trudna. Nawet jeśli wydaje Ci się, że „masz go z głowy”, może okazać się, że tylko na krótko. Ta dolegliwość często nawraca, tym bardziej gdy samodzielnie próbujesz się wyleczyć.

Czym leczyć  łupież?

Leczenie łupieżu opiera się w dużej mierze na szamponach przeciwłupieżowych. Jednak jest ich tak dużo, że nie wiadomo który z nich przeznaczony jest właśnie dla nas. Żeby ułatwić wybór opisujemy substancje występujące w poszczególnych szamponach:

<<< Sprawdź gdzie najtaniej kupisz preparaty przeciwłupieżowe

Siarczek selenu (Selsun blue, Capitis Duo) – skutecznie hamuje namnażanie się komórek naskórka. Jego wadą jest nieprzyjemny zapach, co odbija się na szamponach. Selen ma właściwości przebarwiające.
Myj włosy dwa razy w tygodniu przez dwa tygodnie, a po tym czasie raz w tygodniu.

Smoła pogazowa, dziegieć węglowy (Pix Szampon, Diolen) – wykorzystywana w leczeniu łuszczycy, ma właściwości zmiękczająco-złuszczające naskórek. Stosowana na jasnych włosach może nadawać im brązowawy odcień.
Zaleca się stosowanie preparatów dziegciowych co trzeci dzień.

Piroktonolamina (oktopiroks) – hamuje tempo odnowy naskórka. Wchodzi w skład szamponu Zoxiderm;

Ketokonazol (Nizoral, Eva Medica, Zoxin, Zoxinat, Noell, Capitis Duo) – działa przeciwgrzybiczo, skutecznie hamuje świąd głowy i redukuje nieestetyczne złuszczanie.
Preparat powinien być używany co 3-4 dni przez 2-4 tygodnie. Po dokładnym umyciu głowy, szampon należy pozostawić na 3-5 minut i dopiero po tym czasie spłukać.

Klimbazol (Zoxin Plus) – lek przeciwgrzybiczy, działa podobnie jak ketokonazol;

Cyklopiroksolamina (Sebiprox) – działa przeciwgrzybiczo;

Sól cynkowa pirytionu (Zoxiderm, Alpecin, Novoxidyl, Kelual DS) – działa przeciwgrzybiczo i zmniejsza złuszczanie naskórka.
Preparaty zawierające sól pirytionu powinny być używane do codziennego mycia skóry głowy, aż do momentu ustąpienia łupieżu;

Kwas salicylowy (Foltene, Alpecin) – ułatwia odrywanie się płatków złuszczającego się naskórka;

Mocznik, związki siarki – pełnią taką samą rolę jak kwas salicylowy;

Rezorcyna (Versic) – hamuje wydzielanie łoju. Zmniejsza efekt białych, suchych łusek na ubraniach.

Ek

Zobacz: Jak odżywić włosy? Naturalne sposoby

Poznaj: Domowe sposoby na łupież . Sprawdź, jak pozbyć się łupieżu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA