Łuszczyca - jak ją leczyć

Pojawiają się wciąż nowe sposoby leczenia, ale czy skuteczne?

Spis treści

Łuszczycę można rozpoznać gołym okiem. W XIX wieku mylono ją z trądem, ale dziś już wiadomo, że jest znacznie mniej groźna. Łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie można się nią zarazić, nawet przez dotyk i bliski kontakt z osobą chorą. Choruje na nią ok. 2 proc. społeczeństwa na świecie. W Polsce zmaga się z nią ok. 800 tys. osób.

Zobacz: Jakie są objawy łuszczycy?

Objawem łuszczycy jest występowanie na ciele wypukłych, rozognionych, czerwonych grudek, które pokrywa srebrnobiała łuska. Najczęściej zmiany te występują na łokciach, kolanach, plecach i skórze głowy. W najcięższych przypadkach łuszczyca pokrywa nawet do 80 proc. ciała człowieka.

Zmiany na skórze chorego na łuszczycę są wynikiem bardzo szybkiego wydostawania się na powierzchnię skóry nowych komórek.Normalnie zajmuje to im około miesiąca. U chorych na łuszczycę ten czas skraca się do 3 dni. Stąd czerwone zmiany na ciele z białą powłoką.

Jakleczyćłuszczycę" style="min-height: 76px">

Jak leczyć łuszczycę

Chorzy na łuszczycę maja do dyspozycji kilka metod leczenia. Trzeba jednak wspomnieć, że choroba ta ma tendencję do nawrotów. Niektórzy chorzy muszą z nią walczyć przez całe życie.

Leki, czyli leczenie farmakologiczne
Chorzy mają do dyspozycji liczne maści i kremy do stosowania zewnętrznego, które miejscowo usuwają łuski i hamują podział komórek naskórka. Przy lekkiej formie łuszczycy, taka metoda leczenia może być wystarczająca. Maści salicylowa, mocznikowa i solankowa działają złuszczająco. Do tego można stosować leki opóźniające podział komórek, jak np. Psorisan, Pixolerm, Linola D, Cocois, Poloris, Cignolina, kortykosteroidy, witamina D3 i retinoidy.

Poza maściami na rynku dostępne są leki doustne, jak np. metrotreksat, retinoidy, hydroksymocznik, cyklosporyna A, kwas fumarowy, leki biologiczne i antybiotyki. Tego rodzaju leki oczywiście dobiera lekarz.

Fototerapia i fotochemioterapia
Łuszczycę można leczyć stosując naświetlania. Fototerapia, to naświetlania różnego rodzaju, w tym tradycyjnymi promieniami UVA i UVB, ale istnieje też fototerapia selektywna SUP. Fotochemioterapia, to z kolei naświetlanie połączone z podawaniem psolarenów lub psolarenów i retinoidów.

Efektywność tej metody jest trudna w ocenie, gdyż choroba i tak często powraca. Przeciwwskazaniem dla stosowania naświetleń jest nadwrażliwość na promienie słoneczne, podatność na nowotwór skóry, ciąża i choroby układu krążenia.

Fotofereza
Jest to metoda stosowana przy najcięższych przypadkach łuszczycy. Polega na odseparowaniu limfocytów i naświetlaniu ich promieniami UVA poza ustrojem. Jednocześnie stosuje się przy tym psolareny. Tego typu leczenie musi zalecić lekarz.

Hormonoterapia
To nieco starsza metoda leczenia łuszczycy i obecnie się od niej odchodzi. W celu leczenia podawano pacjentom hormony, np. encorton, kortyzol i laticort. Powodowały one jednak wiele skutków ubocznych, a ich skuteczność była wątpliwa.

Czytaj też: Rybia łuska


 

Leki wspomagające leczenie łuszczycy:

 

Revitol Dermasis. Wykonany w 100 proc. z naturalnych składników. Pomaga kontrolować przebieg terapii łuszczycy dzięki właściwościom redukującym zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Dodatkowo koi i nawilża skórę.

DUCRAY Kertyol-S. To krem redukujący rogowacenie skóry gładkiej oraz owłosionej. Zawiera ichtiol, cromation , kertyol, kwas glikolowy i glicerol. Ułatwia usuwanie łusek powstających w wyniku choroby.

Pharmaceris P. Żel do mycia skóry ciała i głowy. Jest uzupełnieniem terapii łuszczycy. Może być używany jako mydło i szampon w codziennej pielęgnacji. Dodatkowo nawilża i koi skórę.

Balneum Hermal. To płyn do stosowania podczas kąpieli. Nawilża skórę i redukuje podrażnienia. Zalecany jako uzupełnienie terapii. Polecany osobom, u których dodatkowo występuje świąd i bardzo sucha skóra.

LINOMAG. To maść, polecana jako uzupełnienie terapii osobom, u których występuje suchość skóry. Produkt łagodzi podrażnienia i nawilża. Można go stosować u dzieci i niemowląt.

Krem konopny. To produkt przeznaczony do pielęgnacji skóry z łuszczycą na dzień. Intensywnie nawilża i natłuszcza skórę, łagodzi nieprzyjemne napięcie i wygładza zmienione chorobą miejsca. Jest jego odpowiednik - na noc.

Oillan. Kąpiel parafinowa do stóp i dłoni. Regeneruje suchą i zniszczoną skórę oraz paznokcie. W leczeniu łuszczycy działa wspomagająco.

Czytaj też: Rzepik pospolity na łuszczycę - właściwości lecznicze, zastosowanie i działanie
Źródło: Medme.pl

Ek

Ocena użytkowników (4.00)

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często uprawiasz sport?

  codziennie

  3-4 razy w tygodniu

  1-2 razy w tygodniu

  nie uprawiam