Łykasz środki dopingujące? Nie zostaniesz ojcem!

Meta, sterydy, anabole.. to podstawowe słownictwo na siłowni. Czy wiesz, że przez niektóre możesz być niepłodny?

Spis treści

W dzisiejszych czasach wchodząc do sklepu z odżywkami można zwariować. Na półkach jest mnóstwo opakowań różnego typu środków. BCAA, białko serwatkowe, chondroityna nic Ci nie mówią? Nie martw się!

Ok. 60% osób na siłowni nie ma pojęcia o odżywkach. Najpopularniejsze oznaczenia to meta, anabol, steryd, testosteron, chociaż testosteron traktowany jako „kategoria” suplementów kulturystycznych wśród amatorów, jest tak naprawdę sterydem.

Zdradziecka kreatyna

Najczęściej spotykanym suplementem diety u kulturystów jest kreatyna. Kreatyna w czystej postaci występuje w organizmie człowieka, tworzy się w trakcie przemiany materii. Substancja ta popularność zyskała tym, że dzięki niej osoby uprawiające sporty siłowe zyskują dużą beztłuszczową masę mięśniową. Niestety u mężczyzn, którzy stosujących kreatynę regularnie często pojawiają się problemy ze wzwodem, zmniejsza się objętość spermy co może doprowadzić nawet zaniku wytrysku.

Zobacz: Doping w sporcie

Metanabol? Nie, dziękuję!

Metanabol jest drugim co do popularności środkiem wspomagającym przyrost masy. Najbardziej spektakularne wyniki są widoczne do 4-6 tygodnia, później organizm się przyzwyczaja do substancji i przyrost masy jest dużo wolniejszy. Niestety skutkami ubocznymi są:

  • wypadanie włosów
  • trądzik
  • przerost prostaty
  • ginekomastia
  • hamowanie HTPA
  • czy nawet problemy z potencją!

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij