MA-URI masaż w tańcu

Masaż MA-URI to wspaniały zabieg relaksujący, jak również doskonałe remedium na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Swoją wyjątkowość i piękno zawdzięcza połączeniu technik dotykowych z muzyką i tańcem. Jest jak podróż w krainę ciała, emocji i ducha.

Spośród setek zabiegów, których celem jest niesienie ulgi w stanach napięcia, stresu i bólu, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, masaż  MA-URI wyróżnia się niezwykłą siłą oddziaływania, skutecznością i pięknem. Jest zabiegiem głęboko oddziałującym nie tylko na ciało fizyczne, lecz także psychiczne i duchowe. Poprzez muzykę, rytm, dotyk dociera do prawdziwego „Ja” osoby masowanej, pomagając pobudzić wewnętrzną motywację do wzięcia zdrowia i losu w swoje ręce. Jest złożonym zabiegiem, którego każdy element ma swoje znaczenie.

Masaż całościowy w MA-URI posiada głęboko symboliczny wymiar – jest wyrazem szacunku wobec całego ciała, ze wszystkimi jego niedoskonałościami, oraz wobec tego, kim jesteśmy mentalnie i duchowo. 

Masowanie poszczególnych części ciała ma również określoną wymowę  – na przykład ręce i dłonie symbolicznie oznaczają działanie, branie życia we własne ręce; nogi i stopy – poczynienie pierwszych kroków na nowej drodze lub podążanie w wybranym kierunku; masowanie twarzy to symboliczne dotknięcie maski, za którą chowamy się w codziennym życiu.

Zobacz też: Tradycyjny masaż tajski - dar Krainy Uśmiechu

Zalety masażu

Masaż ten jest wspaniałym spotkaniem z samym sobą, ponieważ często okazuje się, że choć  tak bliskie, nasze ciała są nam zupełnie nieznane, a dotyk masażysty ujawnia miejsca pełne napięć, o których nie mieliśmy do tej pory pojęcia lub porusza głęboko schowane emocje.

•  działa relaksująco i rozluźniająco na mięśnie szkieletowe;

•  zwiększa ruchomość i elastyczność stawów;

•  poprawia pracę układu krążenia;

•  przynosi dobre efekty w stanach depresyjnych i nerwicy;

•  uwalnia od stresu, niepokoju, smutku;

•  wyzwala energię i radość życia.

Jak wygląda masaż MA-URI?

Podczas zabiegu ciało masowane jest w rytm muzyki długimi, płynnymi, harmonijnymi ruchami wykonywanymi głównie przedramionami, dzięki czemu naraz obejmowane są duże grupy mięśniowe, a miękka część przedramienia dopasowuje się do kształtu ciała. W zależności od potrzeb pacjenta masażysta może stosować większy lub mniejszy nacisk i różnicować dynamikę masażu. Zabieg ten może być więc mocny, głęboko poruszający wszystkie struktury, energetyzujący lub też delikatny, relaksujący, wyciszający.

Czytaj: Masaż wspomaga leczenie cellulitu

Klasyczny masaż MA-URI trwa godzinę zegarową lub półtorej godziny i rozpoczynany jest od masażu pleców – tej części ciała poświęca się najwięcej czasu, bowiem tu kumuluje się z reguły najwięcej napięć. Symbolicznie tylna część ciała oznacza naszą przyszłość – nasze zamiary, plany, marzenia, natomiast przednia część ciała to przeszłość – zdarzenia, które wpłynęły na nasze życie, emocje, którym nie pozwalamy odejść itp. Bardzo dokładnie masowane są barki i kark oraz mięśnie przykręgosłupowe, a następnie nogi ze szczególnym uwzględnieniem stóp.

Potem osoba masowana obraca się na plecy, a praktyk MA-URI masuje przednią część ciała – klatkę piersiową (z wyłączeniem piersi), brzuch i przednią stronę nóg. Na zakończenie masowane są kark, głowa i twarz. To niezwykle ważna część zabiegu, ponieważ na twarzy i głowie znajduje się wiele punktów, których stymulacja powoduje psychiczne rozluźnienie i głębokie odprężenie całego ciała. W symbolicznym aspekcie, masaż twarzy to przygotowanie do stawania z życiowymi problemami twarzą w twarz.

Można, lecz nie trzeba, rozebrać się całkowicie do zabiegu –  podczas masażu intymne części ciała są przykryte ręcznikiem, a masażysta dba o to, by osoba masowana czuła się komfortowo i odnosi się do jej ciała z szacunkiem. Jeśli jednak ktoś miałby czuć się skrępowany podczas zabiegu, lepiej żeby pozostał w bieliźnie. Do zabiegu używana jest oliwka w celu ułatwienia wykonywania poszczególnych technik – zwykle jest to testowana dermatologicznie oliwka dla dzieci, masażysta może też używać naturalnych olei roślinnych. Olej lub oliwka są podgrzewane, co zwiększa komfort osoby masowanej oraz korzystnie wpływa na skórę, która rozgrzewa się i nabiera elastyczności.

Kluczowym elementem zabiegu jest właściwy dobór muzyki, która w przypadku tego masażu nie stanowi jedynie podkładu, lecz jest równie ważnym elementem, jak wykonywane techniki. Ma za zadanie między innymi stworzyć odpowiednią atmosferę i musi być dopasowana do gustu, samopoczucia i potrzeb osoby masowanej.

Muzyka i masaż

Połączenie muzyki i masażu ciała intensywnie oddziałuje na psychikę i może odblokować głęboko ukryte emocje – może wywołać płacz, uczucie żalu, a nawet gniewu lub przeciwnie – radość, zadowolenie i inne uczucia. Podczas tego zabiegu ważne jest, by nie tłumić doznawanych wrażeń, lecz pozwolić sobie na ich przeżycie i uwolnienie. Dobrze dobrana muzyka – jej dźwięk, barwa, charakter – prowadzi nie tylko pacjenta, lecz także masażystę, który porusza się w jej rytm i stosuje specjalnie dobrane techniki.

Twórcy metody zalecają wykorzystywanie do masażu tradycyjnej muzyki polinezyjskiej, która jest pełna wdzięku i radości, jej rytm przywodzi na myśl falowanie oceanu, a męskie i żeńskie głosy przeplatają się w niej, tworząc niezwykłe harmonie.

Masaż MA-URI, ze względu na intensywne oddziaływanie na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej i duchowej, ma bardzo szerokie zastosowanie. Szczególnie polecany jest w przypadku rozmaitych dolegliwości bólowych – mięśniowych, stawowych, migrenach, bólach brzucha i pleców – wynikających z napięcia psychicznego i stresu. Wpływa niezwykle kojąco na układ nerwowy i dlatego jest bardzo pomocny w stanach obniżonego nastroju, przewlekłego zmęczenia, niepokoju czy smutku. Osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej może pomóc w podjęciu ważnych decyzji. Wspomaga też uwalnianie emocji oraz przywraca spokój, harmonię i radość.

Przeciwwskazania do wykonywania tego zabiegu są takie, jak w przypadku praktycznie każdego innego masażu – to między innymi różnego rodzaju choroby skóry, wszelkie stany zapalne organizmu, infekcje wirusowe i bakteryjne, wysokie ciśnienie i inne.

Masażu tego nie wykonuje się w pierwszych trzech miesiącach ciąży, natomiast istnieje specjalna jego odmiana – masaż ciążowy Mama MA-URI – opracowany właśnie z myślą o ciężarnych kobietach i wykonywany przez specjalnie szkolonych praktyków MA-URI. O ile nie ma medycznych przeciwwskazań, kobieta może poddać się temu zabiegowi. Stosowane techniki masażu uwzględniają zmiany, jakie zachodzą w jej ciele w tym szczególnym czasie, zabieg ma bardzo korzystne oddziaływanie na przyszłą mamę i dziecko, pomaga przygotować się psychicznie i fizycznie do porodu i macierzyństwa.

Znajdź: Ukojenie w masażu Abhyanga

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA