Makijaż permanentny

Około 20 lat temu pewna Chinka zademonstrowała na Targach Kosmetycznych metodę pigmentowania brwi. Robiła to poprzez wkłuwanie w łuk brwiowy cienkiej, zamoczonej w barwniku igły. Tak wykonywany makijaż był żmudny, bolesny, a skóra dochodziła do siebie przez kilka tygodni.
Kobieta po zastosowaniu makijażu pernamentnego
Źródło: 123RF

W tej chwili metody wprowadzania pigmentu pod skórę unowocześniły się i stały się bezpieczniejsze. Tak zwany makijaż permanentny jest coraz bardziej popularny nie tylko na świecie, ale także w naszym kraju. Podkreśla on walory i tuszuje mankamenty urody. Korzystny jest wtedy, gdy masz bardzo jasne lub bardzo cienkie brwi (np. wskutek ciągłej depilacji w zbyt cienki łuk), chcesz trwale podkreślić oczy albo nieco zmienić kształt "rozmazanych" konturów ust - i co najważniejsze - możesz to zrobić bez bezustannego poprawiania makijażu.

Permanentny... na kilka lat

Zabieg ten nie powoduje trwałych zmian. Kolory bledną w ciągu trzech do pięciu lat i nie pozostawiają żadnych śladów. Makijaż ten jest także rozwiązaniem dla kobiet, które straciły brwi po różnych chorobach, mają mało wyraziste rysy twarzy, dla sportsmenek, które chcą wyglądać ładnie, dla kobiet-dalekowidzów i osób po wypadkach (można odtworzyć kształt zniekształconych ust czy łuków brwiowych).

Dobierz kolory

Przed wykonaniem makijażu polecane jest odwiedzenie kolorystki, która doradzi, w jakich barwach będziemy wyglądać najkorzystniej. Musi on pasować do naszej twarzy i stylu ubierania się. Niektóre kobiety mogą pozwolić sobie na ostrzejsze kolory, inne lepiej wyglądają w delikatniejszych barwach. Zabieg wykonuje się poprzez wprowadzenie barwnika roślinnego (np. metodą Conture make-up, czyli powiększenia oczu czy ust) pod skórę specjalnym aparacikiem z wymiennymi, dopasowanymi do rodzaju skóry, cieńszymi lub grubszymi jednorazowymi igłami.

Poznaj przeciwwskazania

Niestety, nie wszystkie kobiety kwalifikują się do wykonania makijażu permanentnego. Nie powinny go robić kobiety w ciąży, osoby z infekcjami wirusowymi, łuszczycą, cukrzycą i zażywające silne leki sterydowe. Po zabiegu miejsca, gdzie został wprowadzony pigment, mogą być przez kilka godzin opuchnięte. Najpóźniej opuchlizna powinna zniknąć następnego dnia. Naskórek ma prawo łuszczyć się przez kilka dni.

Możliwe korekty

Pamiętajmy, że źle wykonany makijaż może nas zeszpecić na całe życie - pigment został wprowadzony zbyt głęboko i nie można go usunąć. Są sytuacje, w których można skorygować ewentualne potknięcia, które powstały w czasie zabiegu. Są trzy metody: rozjaśnianie białym pigmentem, wywabianie kolorów laserem albo głębokie złuszczenie naskórka. Po kilku tygodniach od wykonania makijażu permanentnego jego kolor blaknie o połowę, staje się mniej intensywny niż bezpośrednio po zabiegu. Jeżeli makijaż wydaje nam się zbyt mocny, nie martwy się - kolor straci swoją moc. Jeżeli zależy nam raczej na ostrym makijażu - możliwa jest bezpłatna korekta barw.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!