Mały alergik

Starszy niż rok
Odpowiednia pielęgnacja tyczy się skóry każdego dziecka, szczególnej ochrony wymaga jednak małego alergika.

Skóra takiego malca jest nadmiernie wysuszona, wymaga, więc specjalnego nawilżenia i natłuszczenia.

Mycie

Nie używajmy do tego celu zwykłego mydła, które ma odmienny odczyn pH niż skóra. Dlatego mydło niszczy naturalną kwasowość skóry i barierę lipidową, co ułatwia wysuszanie. W codziennej pielęgnacji dzieci lepsze są delikatne mydełka o pH 5,5 lub specjalne preparaty dla alergików w formie żelów.

Środki te zwierają ceramidy i parafinę, które natłuszczają skórę. Do kąpieli poleca się emolienty, które można kupić w każdej aptece. W obecnej dobie preparaty te zalecane są nie tylko alergikom, ale również dzieciom zdrowym.

Emolienty chronią skórę wytwarzając barierę utrudniającą ucieczkę wody ze skóry. Nie bójmy się kąpać dzieci codziennie. W przypadku małych alergików codzienne pluskanie się w wodzie jest bardzo ważne.

Na przepoconej skórze bardzo łatwo dochodzi do mikrozakażeń i stanów zapalnych, a te stanowią wrota infekcji bakteryjnej.

Zobacz: Domowe sposoby na alergię

Po kąpieli…

Skórę dzieci należy koniecznie natłuszczać nawet po kąpieli ze specjalnymi środkami. Preparaty przeznaczone do smarowania powinny być odpowiednio dobrane do stanu skóry. Na rynku istnieje szeroki wybór różnych kremów, mleczek, balsamów dla alergików.

Kiedy skóra dziecka jest mocno wysuszona lepiej smarować ją bardzo tłustymi kremami i maściami, które zawierają tłuszcze. Skórę malca z problemami atopowymi należy smarować systematycznie, przynajmniej 2 razy dziennie. Lekarz może też zalecić, aby dodatkowo smarować ją maścią z mocznikiem, który uelastycznia skórę i zapobiega podrażnieniom.

Pielęgnacja skóry alergika jest bardzo czasochłonna, ale wykonywana systematycznie ułatwia dziecku borykanie się z chorobą.

Inne zalecenia odnośnie małego alergika dotyczą przestrzegania ogólnych zasad. Jedną z nich jest pilnowanie temperatury w pomieszczeniach gdzie przebywa dziecko. Najlepszą temperaturą jest 21ᵒC, nie przesadzajmy też z wilgotnością. Do kąpieli właściwą temperaturą jest 37ᵒC.

Nie zakładajmy dziecku wełnianych ubrań. Wełna może powodować podrażnienia delikatnej skóry, stąd kupujmy tylko rzeczy wykonane przede wszystkim z bawełny. Nowe ubranka upierzmy przed noszeniem. Do prania zaleca się antyalergiczne proszki dla dzieci. Płuczmy ubranka dziecięce dokładnie, najlepiej żeby drugie płukanie przebiegało w ciepłej wodzie.

Kolejną zasadą jest eliminacja alergenów z otoczenia dziecka. Kilka razy w tygodniu należy sprzątać pomieszczenia na mokro albo przy użyciu odpowiednich odkurzaczy dla alergików.

Eliminujemy też wszelkie źródła kurzu i roztoczy np. wełniane dywany, meble tapicerowane, pluszowe zabawki.

Poznaj: 5 sposobów na alergie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA