Mały alergik w domu

Starszy niż rok
Na codzienne troski mam alergików odpowiedzi udziela pediatra Grażyna Jędrzejczyk

Pediatra Grażyna Jędrzejczyk w ramach swej pracy spotyka się bardzo często z chorymi na alergię dziećmi. Dziś na łamach medme.pl odpowiada na najczęściej zadawane pytania przez szukające pomocy mamy.

Alergia u dziecka

Co zrobić aby złagodzić objawy alergii u dziecka w wieku przedszkolnym?

Odpowiada Grażyna Jędrzejczyk: Jeśli u dziecka zostało stwierdzone, że występujące objawy są wynikiem choroby alergicznej, należy niezwłocznie udać się do lekarza pediatry bądź alergologa. Zastosowanie odpowiednich leków powinno zmniejszyć objawy alergii.
Rodzice zaś powinni wyjątkowo dbać o prawidłowe odżywiane dziecka oraz powinni zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, co poprawia stan układu odpornościowego.

Moje dziecko ma uczelnie na kurz. Sprzątam bardzo dokładnie, ale syn wciąż kaszle, co mam zrobić? Czy wymiana odkurzacza na wodny rzeczywiście pomaga?

GJ: Alergia na kurz to częsta przyczyna nasilania się objawów u alergików, nawet w najczystszych domach. Ale całkowite pozbycie się kurzu jest właściwie niemożliwe. Kurz składa się fragmentów ludzkiego naskórka, zarodników pleśni, włókna materiałów, mikroskopijnych zwierząt. Na pewno zmniejszenie ilości kurzu powinno zmniejszyć ilość objawów (zapewne odkurzacz wodny może się do tego przyczynić). Natomiast regularne wizyty u alergologa w przypadku Pani syna są jak najbardziej wskazane. Konsekwentne przyjmowanie zalecanych leków powinno zmniejszyć te dolegliwości.

Alergia a zwierzę w domu

Czy trzymać zwierzęta w domu kiedy mamy małego alergika?

GJ: To zależy na jakie alergeny jest uczulone dziecko. Jeśli istnieje pewność, że nasze dziecko uczulone jest na sierść zwierząt wtedy kot lub pies nie powinien przebywać w pokoju z dzieckiem. Czasami zwierzak musi być przeniesiony na dwór lub należy poszukać mu nowego domu. Natomiast jeśli pupil był już zanim dziecko się urodziło, to może to chronić dziecko przed uczuleniem na sierść.

Czy alergie się dziedziczy?

GJ: Skłonności do alergii są dziedziczne. Niekiedy jednak poszczególni członkowie tej samej rodziny, cierpią na różne typy alergii np. jedni na katar sienny inni na astmę lub na atopowe zapalenie skóry.

Poznaj: 5 sposobów na alergie

Zobacz: Domowe sposoby na alergię

 

ek

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA