Nowy sklep

już ON-LINE

Mały Herkules wychodzi do domu!

Anna Wolak i Rafał Kurnatowski na długo zapamiętają ten dzień. We wtorek 6 października – po ponad 2 miesiącach spędzonych w krakowskim szpitalu Ujastek, do domu wyszedł ich syn, Wojtuś, urodzony w 31. tygodniu ciąży. Wojtek jest jednym z małych bohaterów cyklu dokumentalnego TVP2, zatytułowanego „Moje 600 gramów szczęścia”.
wojtek

Spis treści

Wojtuś przyszedł na świat 25 lipca 2015 r. Ważył zaledwie 1100 gramów. Urodził się w dniu imienin swojej mamy. I dzień po śmierci swojej babci. Tuż po urodzeniu był reanimowany przez 7 minut. Zanim zaczął oddychać, trzykrotnie podawano mu adrenalinę. Szanse, że przeżyje, były znikome. „Babcia bardzo czekała na urodzenie Wojtusia. Niestety nie dożyła tego dnia. Te 7 minut niedotlenienia Wojtka tuż po urodzeniu tłumaczymy sobie tym, że babcia musiała się z nim zobaczyć” – mówi Rafał Kurnatowski, ojciec chłopca. Po siedmiu minutach reanimacji Wojtek został wybudzony przez personel szpitala Ujastek w Krakowie. Był to jednak dopiero początek dramatycznych zmagań o życie i zdrowie chłopca. Kolejne, długie tygodnie Wojtuś spędził w inkubatorze. Jego walka i późniejsze osiągnięcia spowodowały, że rodzice nazywają go „Małym Herkuleskiem”.

Czy wiesz, że: Twój zapach i ciepło to bezpieczeństwo Twojego dziecka

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Pierwszy dzień dziecka w domu

Po ponad dwóch miesiącach spędzonych na oddziale neonatologicznym – chłopiec wychodzi do domu. To ważny dzień w życiu całej rodziny i kolejny dowód na to, że dzięki postępom w medycynie, nawet tak kruche wcześniaki mają szansę na życie. Z okazji wyjścia Wojtka ze szpitala szczególne pozdrowienia dla chłopca przekazali m.in. dziennikarze „Pytania na śniadanie” oraz Radia RMF, które – specjalnie z tej okazji – 5 października wraz ze szczególną dedykacją wyemitowało ulubiony utwór rodziców chłopca. Jaką drogę przeszedł Wojtuś i jego rodzice, aby cała trójka mogła cieszyć się tym przełomowym, radosnym dniem? Można się o tym przekonać, oglądając dokumentalny cykl „Moje 600 gramów szczęścia” emitowany codziennie, od poniedziałku do piątku, na antenie TVP2. Serial opowiada o losach Wojtka, a także innych małych pacjentów szpitala Ujastek.  Kamera towarzyszy im od samego początku, od pobytu na oddziale intensywnej terapii, aż do momentu wyjścia ze szpitala i pierwszych tygodni życia rodziny poza oddziałem. „Moje 600 gramów szczęścia” to cykl o nadziei i miłości. O walce ze zwątpieniem, oddaniu, determinacji, przyjaźni i ludzkiej solidarności w najtrudniejszych chwilach.

Reżyserem dokumentu jest Aneta Kopacz – polska reżyserka nominowana do Oskara za film „Joanna”, zdobywczyni wielu nagród, m.in. na festiwalach filmowych w Palm Springs, Los Angeles, Kijowie, a także na Warsaw Film Festival.

Sprawdź: Jak poprawić odporność dzieci w okresie jesienno-zimowym

Zobacz: Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)