Mammografia

Mammografia
Starszy niż rok
Rak piersi i sutka to jedne z najpoważniejszych chorób kobiecych, ale wcześnie wykryte dają szansę całkowitego wyleczenia. W ich zapobieganiu istotną rolę pełni profilaktyka, a zwłaszcza regularne badania kontrolne.
 

Lekarze ginekolog, onkolog czy chirurg powinni zlecić każdej kobiecie po 40 roku życia wykonanie badania piersi - mammografii - przynajmniej raz na dwa lata, a po 50 roku życia obowiązkowo raz na rok. Badaniom powinny się też poddawać kobiety młodsze, u których w rodzinie ktoś chorował na raka piersi albo sutka.

Mammografia to badanie piersi wykonywane urządzeniem zwanym mammografem przy pomocy promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ono na wykrycie guzków już o wielkości 0,4 cm. Badanie trwa kilka minut i nie jest bolesne. Pacjentka rozbiera się do połowy, pierś kładzie na tak zwanej podstawie z kasetą rentgenowską, od góry pierś zostaje lekko ściśnięta płytką kompresyjną, co powoduje pewien dyskomfort pacjentki. Jeżeli bierzesz hormony albo przeszłaś operację biustu koniecznie przed wykonaniem mammografii poinformuj o tym lekarza, przedstaw mu także inne badania np. podstawowe albo USG. To umożliwi mu dokładniejszy ogląd sytuacji. Nie zaleca się wykonania mammografii u kobiet w drugiej połowie cyklu miesięcznego, ciężarnych i w trakcie zastępczej terapii hormonalnej. Czasami dla potwierdzenia badania mammograficznego wykonuje się badanie ultrasonograficzne albo biopsję sutka. Ważne, żeby badanie było wykonane w specjalistycznej klinice, najlepiej u tego samego lekarza. Nie wskazane jest używanie balsamów czy kremów do ciała przed badaniem.

Czytaj także: Mammografia: co to jest badanie skryningowe?

Inne badania, które pozwolą na sprawdzenie stanu zdrowia twoich piersi to: kseromammografia (radiologiczna metoda badania sutków), galaktografia (mammografia kontrastowa), pneumocystomammografia (mammografia klasyczna + punkcja torbieli).

Sama badaj swoje piersi

W trakcie wizyty u ginekologa kobieta ma prawo poprosić lekarza, żeby zbadał jej piersi. Warto sprawdzić też swoje piersi samodzielnie. Po zakończeniu cyklu menstruacyjnego stań przed lustrem, podnieś jedną rękę do góry, a drugą delikatnie uciskaj pierś i sprawdź czy nie wyczuwasz pod palcami żadnych guzków czy niepokojących wypukłości, ściśnij też sutki (nie powinna wypływać z nich ani ropa ani krew). Jeżeli zauważysz jakąś nieprawidłowość, nie zwlekaj i idź z wizytą do ginekologa. Trzeba też pamiętać, że w różnych okresach życia piersi samoistnie mogą zmieniać swoja strukturę, dlatego to co nas niepokoi, nie jest równoznaczne ze zmianami chorobowymi.

Nie zaniedbuj diety i ćwiczeń

W ramach profilaktyki pamiętaj o odpowiednich ćwiczeniach, poświęć na to co najmniej cztery godziny tygodniowo. W zapobieganiu chorobom nowotworowym nie zapominaj o właściwej diecie, bogatej w: wapń, fosfor, potas i mikroelementy. Jedz duże ilości brokułów, warzyw strączkowych, suszonych owoców, pij wiele niegazowanej wody mineralnej, natomiast ograniczyć mocną kawę, herbatę a także alkohol. Koniecznie zrezygnuj z nałogu papierosowego. Staraj się też utrzymać normalną wagę ciała, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej wytwarza estrony, które mogą być przyczyną raka piersi. Radzi się też noszenie biustonosza nie dłużej niż 12 godzin dziennie. Warto wygospodarować trochę czasu - przynajmniej kilka razy po kilkanaście minut w tygodniu, żeby pobyć na słońcu i na świeżym powietrzu (witamina D chroni przed rakiem). Kobietom, które są matkami, zaleca się karmienie piersią, ponieważ dzięki niemu zmniejsza się ilość estrogenów w organizmie. Zdrowy i aktywny, a także nie stresujący tryb życia radykalnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Czytaj też: Zmiany nowotworowe piersi – nie każda z nich to rak

Przeczytaj także: Rak piersi: leczenie operacyjne i radioterapia

Beata Michnicka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA