Martwicze zapalenie jelit groźne dla noworodków

Noworodki z grupą krwi AB są szczególnie narażone na martwicze zapalenie jelit

Przypomnijmy, że martwicze zapalenie jelit jest najczęstszą chorobą układu pokarmowego występującą w okresie noworodkowym, w przeważającej mierze u wcześniaków. Każdego roku dotyka ona około 7 tys. dzieci urodzonych co najmniej osiem tygodni przed terminem, których waga nie przekracza często 1,5 kg.

Dr Jonathan Muraskas z Uniwersytetu Loyola w Chicago wraz z zespołem naukowców odkrył, że bardzo istotnym czynnikiem ryzyka zgonu w wyniku martwiczego zapalenia jelit jest grupa krwi dziecka. Ryzyko to jest niemal trzykrotnie większe w przypadku wcześniaków z grupą AB w porównaniu z dziećmi posiadającymi inne grupy krwi.

Czytaj: Co to jest martwicze zapalenie jelit?

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Skutki zapalenia jelit

Patogeneza choroby poza wcześniactwem obejmuje m.in. niedotlenienie okołoporodowe, zakażenie, uraz mechaniczny i zaburzenia odpowiedzi immunologicznej. W większości przypadków zapalenie ma przebieg łagodny lub umiarkowany i może być z powodzeniem wyleczone przy zastosowaniu antybiotyków. Przy ostrym zapaleniu noworodki wymagają jednak często transfuzji krwi, przy czym w przypadku analizowanych dzieci najczęściej podawana była uniwersalna grupa krwi 0. U dzieci z grupą AB przetoczenie krwi 0 może jednak wywołać silną reakcję układu immunologicznego, co może być przyczyną zgonu.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Choć podawanie dzieciom krwi odpowiadającej ich grupie nie wyeliminuje problemu martwiczego zapalenia jelit, jest to czynnik łatwo modyfikowalny, który może zapobiec niepomyślnemu wynikowi transfuzji  - podsumowują badacze.

O tym jak zadbać o noworodka mówi  pediatra dr Grażyna Jędrzejczyk

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA