Marzenia senne

Starszy niż rok
Każdy z nas zna to uczucie, kiedy wstając rano nie może sobie przypomnieć o czym jeszcze niedawno śnił. To czy zapamiętamy swój sen zależy od tego kiedy się przebudzimy.
 

Na podstawie badań stwierdzono, że osoby zbudzone w środku fazy REM opisywały szczegółowo swoje marzenia senne. Natomiast osoby zbudzone po fazie REM miały trudności z przypomnieniem sobie nawet fragmentów snu. Zazwyczaj pamięta się najbardziej to co przyśniło się wczesnym rankiem.

Jeszcze do niedawna uważano, że marzenia senne pojawiają się tylko w fazie REM. Obecnie wiemy, że sny pojawiają się w każdej fazie snu, tylko że pozostałych zwykle nie pamięta się.

Zobacz też: Sen. Dlaczego jest tak ważny dla organizmu?

Co się śni?

Marzenia senne mają na ogół charakter wizualny. Niekiedy do obrazów dołączają dźwięki, zapachy i smaki. Charakterystyczne jest również powtarzalność pewnych zagadnień i treści snów. Większość snów stara się wiernie odzwierciedlić naszą rzeczywistość.

Snów niezwykłych, symbolicznych jest niewiele, ale za to są one łatwiej zapamiętywane. Jeśli chodzi o treść snów, to z pewnością każdy przyzna, że częściej śnią się klęski, niepowodzenia, przykre sprawy niż sukcesy.

Marzenia senne zostały podzielone na kategorie:

• W tej grupie znajdują się sny które odzwierciedlają rzeczywistość i wpływ czynników zewnętrznych (np. osoba śpiące w hałasie może śnić, że jest na koncercie)

• Tu znajdziemy sny stanowiące kontynuację sytuacji zaistniałej w rzeczywistości

• W kolejnej grupie mieszczą się sny o naszych pragnień znajdujących ujście w marzeniach

• Ostatnia grupa to sny symboliczne, o niezrozumiałej treści, a ich wyjaśnień należy szukać w podświadomości

Wszystkie powyższe rodzaje snów mogą się ze sobą mieszać i występować naprzemiennie. Sny mają te właściwości, że nie przystają do wszystkich.

Każdy z nas ma indywidualne sny, możliwe do interpretacji jedynie przez pryzmat własnych cech i osobowości. Tym samym dla każdego jakiś symbol może oznaczać coś zupełnie innego.

Interpretacja snów przez wszystkie stulecia była przedmiotem wnikliwych badań. Współcześnie także próbuje się w ten sposób poznać swoją najbliższą przyszłość. Nauka jednoznacznie opiniuje iż marzenia senne są wytworem naszej wyobraźni.

Po co nam sny?

Najogólniej można rzec, że sny potrzebne nam są do uporządkowania, wyciszenia naszych emocji. We śnie zdarzenia, które zaistniały w niedalekiej przeszłości zostają przetworzone, poukładane.

Śnienie zostało porównane do czyszczenia dysku komputerowego, nasz mózg usuwa to co jest zbędne. Uważa się, że sny są odzwierciedleniem naszych przeżyć czyli niepoznanych, niezgłębionych zakamarków ludzkiej podświadomości. Im silniejsze emocje tym bardziej ujawniają się w snach.

Według niektórych naukowców marzenia senne są wspólnym dziełem pracy kilku obszarów mózgu.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA