Podczas masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka. W efekcie nakładane substancje odżywcze szybciej się wchłaniają, a co za tym idzie – szybciej zaczynają działać. Poprawienie stanu skóry to także główne zasady w walce z cellulitem. Przyjrzyjmy się zatem niektórym metodom.
W gabinetach zwykle masaże wykonywane są seryjnie po 5, 10 zabiegów. Każdy trwa po 50-60 min. Wykorzystywane mogą być do tego specjalne rękawy nakładane na nogi, w których stopniowo zwiększane jest ciśnienie. Rękawy uciskają odpowiednie miejsca na kończynach dolnych, usprawniając przepływ limfy. Taki zabieg nosi nazwę drenażu limfatycznego lub masażu pneumatycznego.
Drenaż wykorzystywany jest do likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków limfatycznych oraz skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Poza tym zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych i pozwala pozbyć się objawu zimnych stóp. Ponadto masaż regeneruje i uelastycznia tkankę łączną.
Reklama
Rodzaje masażu
Inną odmianą drenażu jest masaż za pomocą specjalnych ssawek połączonych z pompką ciśnieniową. Na efekty jednak trzeba poczekać, widać je dopiero po kilku zabiegach.
Oprócz drenażu limfatycznego w walce z cellulitem skuteczne są masaże wykonywane ręcznie, takie jak masaż segmentarny czy masaż wibracyjny.
W masażu segmentarnym ciało dzieli się na segmenty. Sam zabieg to specjalistyczna mieszkanka chwytów i technik.
Masaż wibracyjny jest jednym z elementów masażu klasycznego. W masażu wykonuje się krótkotrwałe, rytmiczne uderzenia opuszkami palców o powierzchnię ciała. Zabieg zwiększa przepływ krwi i chłonki, rozgrzewa, rozluźnia i przyśpiesza usuwanie toksycznych metabolitów. Skóra promienieje świeżością i witalnością.
W domowych warunkach masaże należy wykonywać codziennie po 20-30 minut. Pomocne mogą być specjalne masażery elektryczne, szczotki drewniane z plastikowymi kolcami przeznaczone do pielęgnacji skóry z cellulitem czy rękawice z trawy morskiej.
Kiedy i jak wykonać masaż?
Masaż najlepiej wykonywać tuż po prysznicu o naprzemiennej temperaturze wody. Poniżej przedstawiamy kilka etapów masażu. Aby każdy mógł je wykonać w domu.
Masaż wykonujemy rękawicą z trawy morskiej lub szczotką drewnianą z plastikowymi wypustkami. Zabieg rozpoczynamy od kostki, przesuwając się w kierunku pachwin. Ruchy muszą być koliste i spokojne.
Wykonujemy w pozycji siedzącej z lekko uniesionymi nogami do góry, opartymi np. o fotel. Masaż zaczynamy od kostki, przesuwając się w kierunku pachwin. Ruchem pociągłym rozpoczynamy masaż od kostki do ud i pachwin. Nie odrywamy rąk. Najlepiej do zabiegu użyć olejku do masażu lub zwykłej oliwki.
Kolejny etap masażu polega na uciskaniu miejsc objętych cellulitem. Należy dłoń złożyć w pięść. Czynność (ugniatanie) powtarzamy kilkakrotnie. Zabieg wykorzystywane jest w celu intensywnego pobudzenia mięśni. Wykonywanie tego typu czynności zwiększa przepływ krwi w tkankach, reguluje napięcie mięśniowe oraz zwiększa elastyczność tkanek i ścięgien.
Chwytamy fałd skórny obiema dłońmi i uciskamy palcami. Czynność wykonujemy rytmicznie, przesuwając dłonie w kierunku pachwin. Nie należy doprowadzać do efektu pieczenia skóry.
Uciskanie skóry jest zabiegiem niezwykle efektywnym. Należy je często wykonywać. Polega na uchwyceniu fałdu skórnego obiema dłońmi i przesuwaniu jej w przeciwnych biegunach, tworząc tzw. ruchomy wał.
W końcowym etapie masażu należy delikatnymi, spokojnymi ruchami wetrzeć w skórę preparaty antycellulitowe.