Dla Ciebie, na zdrowie!

Maść na blizny - jak wybrać najlepszą?

Maść na blizny minimalizuje skutki różnego typu urazów. Stosowana regularnie i przez dłuższy czas, rozjaśnia oraz wygładza zmiany na ciele, dzięki czemu przestają się one rzucać w oczy i szpecić. Jaką maść wybrać?
Blizna na łokciu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Maść na blizny minimalizuje szpecące zmiany na skórze, wydatnie poprawiając estetykę ciała.
  • Najlepsza maść na blizny po urazach, operacjach, oparzeniach? Wypróbuj żel Contractubex.
  • Contractubex to lek dostępny bez recepty, zawiera unikalny kompleks składników o udowodnionym działaniu terapeutycznym – cebuli, heparyny i alantoiny.
Spis treści

Reklama

Maść na blizny

Dobra maść na blizny stanowi skuteczne remedium, pozwalające zredukować, szpecące pamiątki po urazach, operacjach, oparzeniach oraz trądziku. To także rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą uniknąć inwazyjnych metod usuwania blizn, takich jak zabieg chirurgiczny, laseroterapia czy krioterapia (zamrażanie).

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o zróżnicowanym składzie, sposobie działania oraz skuteczności. Wspomnieć można o żelach, maściach i kremach zawierających takie substancje czynne, jak wyciąg z cebuli, alantoina, heparyna, pantenol, srebro koloidowe, sok z aloesu, ekstrakt z nagietka oraz rumianku i wiele innych.

Jak wybrać maść na blizny? Przede wszystkim warto postawić na te, które są lekami, nie kosmetykami. Po drugie, należy zwrócić uwagę na skład – najszersze działanie mają żele o rozbudowanej formule, zawierające szersze kompleksy składników, których współdziałanie zapewnia najlepszy efekt terapeutyczny.

Po trzecie – dobrze jest odwołać się do publikacji naukowych i rekomendacji lekarskich, stosując te medykamenty, których efektywność została dowiedziona w badaniach klinicznych.

Żel Contractubex®  to lek OTC (bez recepty) z wyciągiem z cebuli, heparyną i alantoiną, przeznaczony do leczenia blizn różnego typu, stosowany od 50 lat i zalecany przez specjalistów w ponad 60 krajach na całym świecie.

Reklama

Maść na blizny po trądziku

Maść na blizny doskonale sprawdza się w leczeniu pozostałości po zmianach trądzikowych. Wypryski tego typu pojawiają się ze szczególną intensywnością w okresach zmian hormonalnych, zwłaszcza w czasie dojrzewania płciowego. Są trudne w leczeniu, a po ustąpieniu pozostawiają po sobie szpecące blizny. Mają one charakter zanikowy - są zapadnięte, niekiedy w znacznym stopniu, co upodabnia je do wulkanicznych kraterów. Co więcej, z wiekiem mają tendencję do pogłębiania się – ma to związek ze zmniejszoną syntezą kolagenu, głównego białka budulcowego skóry, odpowiadającego między innymi za jej elastyczność.

Osoby dotknięte trądzikiem powinny pamiętać, że aktywnych zmian nie należy dotykać, wyciskać i rozdrapywać – grozi to nasileniem całego procesu, a także przeniesieniem chorobotwórczych bakterii na inne części ciała. Maść na blizny po trądziku powinno się aplikować po wygaszeniu zmian i zagojeniu skóry. Jednym z efektów jej działania powinno być wygładzenie i uelastycznienie newralgicznych miejsc.

Kliknij tutaj i pozbądź się blizn

Maść na blizny pooperacyjne

Wybierając maść na blizny pooperacyjne warto zwrócić uwagę na preparaty, które skutecznie oddziałują na zmiany przerośnięte oraz tzw. bliznowce (keloidy) – do tego celu nadaje się Contractubex®. Oba typy blizn związane są z patologiczną nadprodukcją kolagenu w procesie gojenia.

Zarówno przerosty, jak też keloidy są zaczerwienione, twarde, zgrubiałe i wyniesione ponad powierzchnię skóry, przy czym te pierwsze ograniczają swój zasięg do obrysu rany, a drugie wychodzą poza nią. 

Blizny przerostowe mają tendencję do zanikania, można zatem je skutecznie leczyć, a także zapobiegać ich rozszerzaniu. Usunięcie bliznowców nie jest wprawdzie możliwe, należy jednak zrobić wszystko, aby wyhamować proces ich powstawania. Dlatego tak ważne jest, by stosować maść na blizny pooperacyjne, między innymi po cesarskim cięciu i innych ingerencjach skalpela, a także po szyciu. Aby zapewnić najlepszy efekt, żel nakłada się na całkowicie zagojona ranę, już od pierwszych dni tworzenia się blizny.

Reklama

Maść na blizny po oparzeniu

Skóra może zostać także dotkliwie uszkodzona na skutek oparzenia żywym ogniem, wrzątkiem czy żrącą substancją. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji zawsze powinno być schłodzenie miejsca urazu, tak by zapobiec głębszej penetracji tkanek przez ciepło i poważniejszym uszkodzeniom. Dalsze postępowanie zależy od stopnia oparzenia.

Najlżejsze, lekkiego stopnia, zazwyczaj nie pozostawiają żadnego śladu, z kolei te najcięższe (III i IV) często wymagają leczenia specjalistycznego, z przeszczepami skóry włącznie. Jednak znaczną część przypadków stanowią oparzenia II stopnia. Mniej poważne z nich prowadzą do powstawania stosunkowo niewielkich blizn nieprzerostowych, natomiast cięższe, głębsze i niewłaściwie leczone mogą skutkować tworzeniem się szpecących zmian przerostowych.

Dlatego tak ważne jest w takich przypadkach stosowanie maści na blizny po oparzeniu. Żel Contractubex® należy zacząć aplikować tuż po wygojeniu rany, na świeżą bliznę. Składniki zawarte w żelu działają zmiększająco, przeciwzapalnie, a także zmniejszają obrzęk.  Kuracja może trwać kilka miesięcy.

W przypadku nieestetycznych blizn pooparzeniowych, powypadkowych czy pooperacyjnych warto sięgnąć po lek w formie żelu dostępny w aptekach. Preparat, zawiera substancje czynne, takie jak heparyna, allantoina i wyciąg z cebuli. Współdziałanie tych składników w szczególności reguluje syntezę kolagenu, będącego głównym białkiem tkanki łącznej, co pozytywnie wpływa na wygląd i sposób gojenia uszkodzonej skóry. Jeśli chcesz pozbyć się blizny kliknij tutaj.

Reklama

Contractubex na blizny

Żel Contractubex® swoje działanie zawdzięcza trzem składnikom, Są to:

  • wyciąg z cebuli – naturalny składnik pochodzenia roślinnego o właściwościach przeciwzapalnych i bakteriobójczych, zapobiegający także nadmiernemu tworzeniu się tkanki włóknistej, z której powstaje blizna;
  • heparyna – polisacharyd (wielocukier), który łagodzi stan zapalny, zmniejsza obrzęk, pobudza regenerację komórek, zmiękcza bliznę rozluźniając strukturę kolagenu, wiąże wodę w tkance blizny;
  • alantoina – przyspiesza dojrzewanie blizny, jednocześnie zmiękczając ją, redukuje też męczące uczucie świądu.

Preparat na blizny Contractubex® stosuje się kilka razy dziennie, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu – od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przy aplikacji należy masować bliznę, co przynosić będzie dodatkowy efekt terapeutyczny. W przypadku bardzo twardych i zadawnionych blizn, lek można  nakładać na gazę, a następnie nasączony opatrunek przytwierdzać do ciała za pomocą bandaża lub plastra tak, by powstała okluzja.

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny.

Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. 

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Tomasz Zieliński i inni, Blizny przerostowe i keloidy Część II. Zapobieganie i leczenie, Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 3: 116–124.
  • Henryk Witmanowski i inni, Blizny przerostowe i keloidy Część I. Patogeneza i patomechanizm powstawania, Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 3: 107–115.
  • https://contractubex.pl, [data dostępu 05.07.2022.]
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Co stosować na blizny u dzieci? Maści i inne preparaty
Dziecko z blizną na czole
Przeczytaj artykuł
Blizna po usunięciu pieprzyka - jak wygląda i co pomaga?
Usuwanie pieprzyków w dermatologa
Przeczytaj artykuł
Mobilizacja blizny - czym jest i kiedy ją stosować?
Zabieg mobilizacji blizny
Podobne artykuły
Blizna po ranie postrzałowej
Rana postrzałowa - jak wygląda pierwsza pomoc? Operacja
Jak wygląda oparzenie 4 stopnia? Czy można je wyleczyć?
Oparzenie 4 stopnia - objawy. Jaki jest proces leczenia?
Oparzenia 2 stopnia – jakie skutki wywołują?
Oparzenia 2 stopnia - jak je leczyć? Proces gojenia
Oparzenie 3 stopnia
Oparzenie 3 stopnia – objawy i leczenie. Jak wygląda?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!